Kolesterol Yüksekliği-Hiperkolesterolemi Nedir?

22.06.2018 08:00
Kolesterol her hücrede bulunan bir moleküldür
Kolesterol Yüksekliği-Hiperkolesterolemi Nedir?
A

Kolesterol her hücrede bulunan bir moleküldür. Vücudumuz için gerekli bir moleküldür, bazı yaşamsal hormonların yapısına katılır.
Kolesterol düzeylerinin yüksek olması ise istenen bir durum değildir.
Hiperkolesterolemi yani yüksek kolesterol düzeyleri birçok risklere neden olabilen bir durumdur.
Yüksek kolesterol düzeyleri kan damarlarında yağ birikimlerine neden olabilir. Bu yağ birikimleri damarlardan dokulara yeterli miktarda kan geçişine engel olabilir (aterosklerozis) ve bu da kalbin iş yükünü artırabilir, kalp krizine neden olabilir.
Ayrıca beyne giden kan akımının azalması inmeye (stroke) neden olabilir. Yüksek kolesterol seviyeleri herhangi bir belirtiye neden olmaz. Yüksek kolesterol düzeylerinin tespit edilmesi için tek yol kan tahlili yaptırmaktır.
Bu nedenle 20 yaşından itibaren her beş yılda bir kan kolesterol düzeylerinin ölçülmesi önerilmektedir.
Eğer sonuçlarınız istenen aralıkta çıkmamışsa ya da ailede yüksek kolesterol, diyabet (şeker hastalığı), kalp hastalığı, sigara veya başka bir risk faktörü varsa doktorunuz daha sık tetkik yaptırmanızı isteyebilir.
Çocukların da en azından bir kez kolesterol tahlili yaptırması önerilmektedir.Eğer aile öyküsü daha erken yaşta ve daha sık aralıklarla takip edilmesi gerekebilir.
Herhangi bir risk faktörü ya da aile öyküsü yoksa ez azından bir kez 10 yaşında kolesterol tahlili yapılması önerilmektedir.

Kan kolesterol düzeyini ölçmek için lipid profili denilen bir grup test yapılır:

Bu testler Total kolesterol, Trigliserid, LDL-Kolesterol ve HDL-Kolesterol düzeylerini içerir.
Bu tetkikler için açlık numunesinin alınması çok önemlidir (su dışında hiçbir şey yenilip içilmemelidir).
En az 10-12 saat açlık sonrası kan verilmelidir. Sonuçlar hastanın yaşına, sahip olduğu risk faktörlerine ve eşlik eden hastalığı olup olmadığına göre değerlendirilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

| 05.12.2011 08:43

Merhaba. Yaklaşık 5 yıllık bir kolestrol öyküm var (37E). Bugün çıkan sonuçlara göre; HDL-KOL: 37, LDL-KOL: 136, KOLESTEROL: 256, TRİGLİSERİD: 415, VLDL-KOL:83, TOTAL BİLİRUBİN: 1.49, DİREKT BİLİRUBİN:0.32 , diğer Hematoloji ve Biyokimya sonuçları normal değerler arasındadır. Ailede annem hiperlimidemi nedeniyle açık kalp ameliyatı oldu. Halen hiperlipidemi ve hipertansiyon mevcut. Durumumu değerlendirirseniz memnun olurum. Teşekür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Tahlil.Com | 05.12.2011 06:05
Kolesterol,trigliserit ve kötü kolesterol değerleri yüksek.Tedavi olmanız gerekebilir.Bir dahiliye veya kardiyoloji uzmanına başvurun
| 22.07.2010 12:25

merhaba, eşim 36 yaşında.işyerinin istediği tahliller sonucunda trigliserid 151, kolesterol 190, HDL 44, LDL 135, VLDL 30 çıktı. kolesterolu yüksek midir? bu tahlile ne yorum yapılabilir? teşekkürler

Tahlil.Com | 23.07.2010 09:42
LDL kötü kolesterol olarak bilinir.Kayda değer olarak bu değer yüksek çıkmış.
| 13.04.2010 08:42

doktorum. ben bir kolesterol ve trigiserit hastasıyım.aklıma takılan kolesterl ve trigiserit in alt ve üst sınırları her hastanede sabit degil.
ayrıca hemogram tahlillerinde alt ve üst sınırlar labaratuvar raporunda belli degil. sadece ok işareti ile aşagıda veya yukarıda işareti var.bunlar neden verilmiyor.
sizin ölcüm cihazınızda kolesterol. trigiserit. LDL. HDL.AÇLIK KAN ŞEKERİ alt ve üst rakamları kaç . beni bu konularda bilgilendirirseniz memnun kalacagım.
teşekkürler. hayırlı işler dilerim

Tahlil.Com | 14.04.2010 04:38
Kolesterol,trigliserit veya hemogram tahlilleri bunlara diğer bilinen kan tahlillerini de ilave edebiliriz.İsimleri aynı olan bu tahliller bir çok hastanede tamamen farklı firmalarının ürettiği farklı cihaz ve laboratuvar kitleri ile çalışılmaktadır.Bu nedenle testlerin çalışıldığı laboratuvarların normal değer aralıkları farklılık gösterebilmektedir.Ancak bu fark çok da büyük değildir.Sonuç olarak her laboratuvar testinin sonuç raporunda ilgili testin referans aralığı da yazar.Doktor da tahlili değerlendirirken buna dikkat eder.
Diabet ( Şeker Hastalığı) Tanısında Kullanılan Tahliller
Diabet, başta karbonhidratlar olmak üzere protein ve yağ metabolizmasını ilgilendiren bir metabolizma hastalığıdır. Şeker hastalığı olarak da bilinir.Kronik bir hastalıktır.Diabet hastalığı tanısında…
Tiroid
Tiroid bezinin fonksiyonları hakkında en iyi bilgiyi beynin hipofiz adı verilen bölümünden salgılanan TSH hormonu verir
Lipemi Nedir?
Lipemi, dolaşımdaki kanda (serum yada plazmada) anormal derecede yüksek oranda lipid konsantrasyonunun varlığı anlamına gelen bir terimdir. 
Boğaz Kültürü Tahlili Nedir?
Boğaz kültürü Mikrobiyoloji laboratuvarlarında yapılan bir tahlildir. Boğaz kültürü tahlili ile boğazda ve bademciklerde enfeksiyon etkeni olan A Grubu Beta Hemolitik Streptokok…
CMV IgG Avidite Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Nasıl Yorumlanır?
CMV  avidite testi önceden CMV virüsünden kaynaklanan enfeksiyonunun geçirilme süresi hakkında tahlili isteyen doktora önemli bilgiler vermektedir.
HbsAg Testi (Hepatit B surface antigen) Nedir?
HBS AG testi, akut veya kronik Hepatit B enfeksiyonlarının tanısında ve takibinde doktorlarca istenen son derece öenmli bir testtir.Günümüzde Mikrobiyoloji laboratuvarlarında ELİSA…
Glukoz (Açlık Kan Şekeri) Normal Değeri
Glukoz yani açlık kan şekeri en sık yapılan tahlillerden biridir. Kanda glukoz testi özellikle şeker hastalığı (Diabetes Mellitus) şüphesinde sıklıkla istenen bir tahlildir.Gebelik takibinde…
Bilirübin Yüksekliği Nedir ? Hangi Durumlarda Bilirübin Yüksekliği Olur?
Kan tahlilinde bilirübin yüksekliği normalin dışında bir durumdur. Bilirübin yüksekliğinin sebebi farklı nedenlere bağlı olabilir.Bilirübin alyuvar olarak da bildiğimiz eritrositlerin…
H.Pylori nefes testi (Urea breath test )
H. pylori nefes testi İngilizce'de urea breath test olarak adlandırılmaktadır. Helicobacter pylori bakterisi mide ve duodenumda yerleşip enfeksiyon yapan Gram Negatif bir bakteridir. H. pylori nefes testi…
Tahlil Nedir?
Tıbbi tanı amacıyla yapılan analiz yöntemlerine tahlil denir. Tahliller doğru amaçla istenip uygun çalışma koşullarında yapıldığında kuşkusuz hastalığın tanı ve tedavisinde görevli…
Potasyum Testi: Potasyum Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedir?
Potasyum (K) hücreler içinde bulunan katyon madenlerin başındadır. Potasyum testi biyokimya laboratuvarlarında çalışılan ve damardan alınan kan örneğinden yapılan bir kan testidir.
Patoloji ve Radyoloji Tahlillerinin Yorumlanması
Tahlil.com'a Patoloji ve Radyoloji tahlillerinin yorumlanmasına dair bir çok soru gelmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com