Korona Virüs Testinde Süreç Nasıl İşler?

12.03.2020 08:51 | Güncelleme: 13.03.2020 01:17 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Bir anda dünya gündemine oturan ve gün be gün can kayıplarını artıran hastalığı öncelikle tanımlamak gerekir. Korona virüs soyu incelendiğinde; daha önce yine dünya çapında ölümlere sahip olan MERS ve SARS ailesiyle yakından ilgilidir. Bu hastalıkların hepsi de solunum sistemine yerleşen ve bu yolla vücudu ele geçiren hastalıklardır.
Korona Virüs Testinde Süreç Nasıl İşler?
A

Bir anda dünya gündemine oturan ve gün be gün can kayıplarını artıran hastalığı öncelikle tanımlamak gerekir. Korona virüs soyu incelendiğinde; daha önce yine dünya çapında ölümlere sahip olan MERS ve SARS ailesiyle yakından ilgilidir. Bu hastalıkların hepsi de solunum sistemine yerleşen ve bu yolla vücudu ele geçiren hastalıklardır.Özellikle Covid-19 adı verilen Korona enfeksiyonu akciğeri hızlı ve 2 taraflı tutmasıyla diğer enfeksiyonlara göre çok daha ağır seyretmektedir.

Ayrıca solunum yolu hastalıkları, bulaşma olasılığı en yüksek hastalıklar olduğundan, kolayca yayılabilmektedir.  

Korona virüs, pek çok farklı alt cinslerde görülür. Bunların her biri küçük farklarla birbirlerinden ayrılırlar. İnsan, yarasa, domuz, kemirgen, kanatlılar, kedi ve köpeklerde birbirinden farklı formlarda bulunurlar.

Korona Virüs Takibi Nasıl Yapılır?

Hastada öncelikle ateş ve nefes darlığı değerlendirilir. Şayet bu iki bulgu aktifse ivedilikle önlem alınır ve hastaya tıbbi maske takılarak izole bir muayene birimine alınır.

Kişinin yurt dışı bağlantısı ve son 14 gün içindeki aktifliği araştırılır. Temasta bulunduğu kişiler değerlendirilir. Bu bağlantı da tespit edilirse il veya ilçe sağlık müdürlüğüne sağlık kuruluşunca bildirilir.

Hastanın, organizasyonca belirlenen 2. Veya 3. Basamak hastanelere sevki yapılır.

Bu hastanelerde öncelikle hasta, dış dünyadan izole edilir ve covid-19 rehberine uygun olarak solunum yolu örnekleri alınır.

Hastada İlk Korona Testleri Negatifse;

Alternatif olan diğer hastalığın rutin tedavisi uygulanır ve hasta 48 saat gözlemde tutulur. 48 saat sonra yapılan covid-19 testlerinde;

Hastada hala örnek negatif ise  artık hastalığın olmadığı anlaşılır ve alternatif tedavi yöntemleri denene bilir.
 
48 saat sonunda kişide beklenen iyileşme görülüyorsa hasta; evde izolasyona devam edilerek tedavisine devam edebilir.
 
Örnek pozitif çıkarsa covid-19 a literatürde belirlenen tedavi uygulanır. Artık kesin tanı konmuştur. Covid -19 testlerini Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş halk sağlığı laboratuvarları yapmaktadır. 

Hastalarda Korona Testi Pozitif Çıkınca Ne Olur?

Covid-19 testleri pozitif çıktığı andan itibaren hasta titizlikle tedavi sürecine alınır. Hastanın durumu burada yol gösterici olandır. Şayet ihtiyacı varsa yoğun bakım odalarında tedavisi yapılır.

Korona Enfeksiyonunda İyileşme Kararı Nasıl Verilir?

Hastaya gerekli tedaviler uygulandığında ve genel durum da düzeldiğinde ve covid-19 testi negatif çıkıyorsa iyileştiği düşünülür. Ancak bu test 48 saat aralıklarıyla tekrar yapılır. Son iki test negatif çıktığında, hasta iyileşmiş kabul edilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
HIV Tanısında En Erken Kullanılan HIV Testi nedir? Hangi HIV Testi Yapılmalıdır?
Şüpheli ve/veya korunmasız cinsel ilişki sonrası pişmanlık duyup HIV enfeksiyonuna yakalanıp yakalanmadığını merak edenler biran önce HIV testi yaptırmak isterler
Yeni Ehliyetler İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?
Yeni ehliyetlerin devreye girmesiyle birlikte yeni ehliyet alacak olanların ehliyet yenilenmesi için gerekecek sağlık raporlarını nasıl alacağı merak ediliyor
Bayram Tatili Boyunca Tahlil Yorumlama Hizmetimiz Hakkında Önemli Duyuru
Bayram tatili boyunca 18 Ağustos 2012 ve 23 Ağustor 2012 tarihleri arasında  tahlil yorumlama hizmetimize ara verilmiştir
Ovulasyon (Yumurtlama Testi ):Tükrükle Yapılan Ovulasyon Yumurtlama Testi Nedir?
Anne adayı bayanların yumurtlama dönemlerini tespit etmek amacıyla kullanılan çeşitli yöntemlerden biri de tükürükle yapılan ovulasyon testidir
İnhibin A Testi ve Down Sendromu
İnhibinler, kadınlarda overlerden erkeklerde ise testislerden salınan heterodimerik protein hormonlarıdır
İyi Kolesterol Nedir? İyi Kolesterol (HDL) Nasıl Yükseltilir?
İyi kolesterol, tıp dilinde HDL olarak adlandırılır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com