Menopoz Dönemindeki Kadınlara Önerilerimiz Nelerdir?

21.06.2018 06:04
Menopoz tüm kadınların orta yaşlarda yaşadığı, adet görmenin bitmesiyle başlayan doğal bir süreçtir
Menopoz Dönemindeki Kadınlara Önerilerimiz Nelerdir?
A

Menopoz tüm kadınların orta yaşlarda yaşadığı, adet görmenin bitmesiyle başlayan doğal bir süreçtir. Menopoz bir hastalık değildir, hormonsal ve diğer sistemleri de etkileyebilen bir değişimdir. Menopoz dönemine girildiğinde kadınların yumurta üretmesi ve üreme fonksiyonu sona erer. Vücutta azalan hormonların etkisi ile kemik erimesi, kalp hastalıkları veya başka sistemlere ait sorunlar ortaya çıkabilir. Burada önemli olan her kadının menopoz dönemini bilinçli bir şekilde geçirmesi, vücudundaki değişimin farkında olması ve oluşabilecek sorunlara göre tedbir ve tedavi yollarına başvurmasıdır.

Menopoz Nedir, Nasıl Gerçekleşir?

Menopoz adet döneminin bitmesiyle başlayıp yaşamın sonuna kadar süren bir dönemdir. Kadınların doğal yaşlanma sürecinin bir parçasıdır. Ülkemizde kadınların menopoza girme yaşı ortalama 49-50 dir. Bu yaşlardan birkaç yıl önce veya sonra gerçekleşebilir. Ancak erken menopoz olursa sağlık açısından riskli bir durumdur ve tedavi gerekebilir.

Menopozun Belirtiler Nelerdir?

Menopoza bağlı olarak vücuttaki hormon değişimine uyum sağlamak zorlaşır ve bazı belirtiler kendini gösterir. Menopoz dönemine giren kadınlarda genellikle sıcak basması, huzursuzluk, uykusuzluk, uyuşukluk, el ve ayaklarda karıncalanma gibi belirtiler görülür. Buna ek olarak daha ileri dönemde kemik erimesi, meme ve jinekolojik kanserlere yatkınlık, kalp ve damar sorunları ve ciltte kırışma, sarkma görülmesi gibi riskler ortaya çıkar.

Menopoz Döneminde Oluşabilecek Sorunlar ve Riskler İçin Kadınlara Önerilerimiz:

Öncelikle tüm kadınlar menopozun doğal bir süreç olduğunun farkına varmalı ve bilinçli olmalıdır. Hormon dengesizliğinde görülebilecek belirtiler bilinmeli ve bunlarla başa çıkma yolları uygulanmalıdır.

Menopoz, kadınların en çok psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğu dönemlerden biridir. Menopozdaki sorunların belli bir tedavisi yoktur, her kadın menopozu farklı geçirdiği için kişiye göre değişir.

Kadınlar, menopoz sonrası görülebilecek sorunlar ve riskler açısından düzenli olarak kontrollerini yaptırmalıdırlar.

Menopoz döneminde en çok dikkat edilmesi gereken iki faktör hareket ve beslenmedir. Kadınlara önerimiz, bu dönemde düzenli egzersiz yapmalarıdır. Düzenli olarak yürüyüş yapabilir veya bir spor aktivitesine katılabilirler.

Bunun yanında fazla kilolu olmaktan kaçınmalıdırlar. Fazla kilo, menopozun risk oluşturduğu hastalıklara yatkınlığı arttırır. Sağlıklı ve dengeli besinler tüketmelidirler.

Vücuttaki hormon dengesizliğinden dolayı menopoz döneminde kemik erimesi riski oldukça yükselir. Bu sebeple bu dönemdeki kadınlara önerimiz kalsiyum içeren süt ve süt ürünlerini her gün düzenli tüketmeleridir.

Kalsiyumun vücutta D vitamini ile birlikte emilir. D vitamini içeren gıdalar tüketilmeli ve güneş ışığı yeteri kadar alınmalıdır. Ancak öğlen, güneşin tam tepede olduğu vakitlerde güneşte kalmanın vücudumuza birçok olumsuz etkisi olduğunu belirtmekte fayda vardır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Orgazm Olmak Meme Kanserini Önlüyor Olabilir!
Cinsel birliktelik sırasında zevk alma hissinin doruğa ulaştığı an orgazm olarak adlandırılmaktadır
Vücut Mutsuz Olduğunda Yemek Yemez!
Mutsuzken veya aşırı kaygı halinde insanlığın genel olarak eğilim gösterdiği bir davranış da gereğinden fazla yemek yemektir
Anne Sütünü Arttırmak İçin Su İçin.
Emziren anneler her zaman bebeklerini yeteri kadar besleyip beslemediğinden emin değildir
Kına Sağlığımız İçin Yararlıdır
Kına doğal bir anti-inflamasyon ajanıdır
Kahvede Bulunan Kafeinin Kortizol Hormonunu Uyarıcı Etkisi Vardır
Kafein doğal olarak kahvenin içinde bulunur ve vücutta salgılanan kortizol hormonunu uyarıcı etkisi vardır
Bebekte Yanlış Bez Kullanımı Pişiğe Neden Olur.
Bebeklerin cildi oldukça narin ve hassastır
Erkeklerde Sünnetin Faydaları Nelerdir?
Erkek çocuklarda sünnetin en önemli faydası idrar yolu ve özellikle böbreklere bulaşan enfeksiyonlarının riskinin azalmasıdır
Suyu Çok Tüketmemiz İçin 10 Önemli Neden
Suyun vücudumuz için önemi hemen herkes tarafından bilinmektedir
Somnambülizm (Uyurgezerlik) Neden Olur?
Uyurgezerlik yaygın olarak görülen bir durumdur
Kök Hücre Yardımıyla Kornea Tedavisi
Kök hücre kullanımının yakın gelecekte pek çok hastalığın tedavi edicisi olarak uygulanacağı ümidi hızla güçlenmektedir
Kilo Almaya Neden Olan Faktörler
Genelde herkes kilo alınca yağları suçlar ve yağ tüketimini azaltırsa kilo verdiğini sanar
Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranları
Ankara Centrum Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com