Meslek Hastalığı Nedir?

02.02.2018 10:08
Meslek hastalıkları sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal özürlülük hali olarak tanımlanmaktadır
Meslek Hastalığı Nedir?
A

Meslek hastalıkları sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal özürlülük hali olarak tanımlanmaktadır.

Gelişmekte olan bir ülke olarak günümüzün minimum 3’ te 1’ ini ve hayatımızın %40 ‘ını işte geçiriyoruz. Ortalama %80 imiz de ağır ve tehlikeli işlerde çalışıyor. Bu durum meslek hastalıklarının çalışanlara etkisinin daha da artmasına sebep olmakta.

Fakat kayıtlara baktığımızda meslek hastalığının oranlarını çok düşük olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi bu konuda farkındalığın çok düşük olması ve kayıtlara girilmemesidir. Çalışanlar olarak bu konuda bilgilenmeli ve etrafımızı bilgilendirmeyi bir görev olarak görmeliyiz.

Yapılan araştırmalarda birçok çalışma alanında meslek hastalığı tehlikesi ile karsı karşıya kalmakta olduğumuzu göstermektedir. Meslek hastalıklarını sınıflandırmamız gerekirse.

 

-Gürültü, titreşim, aydınlanma, ısı, nem, tozlar, radyasyon, basınç gibi fiziksel etkilere maruz kalarak

- Madenler, solventler, zehirli gazlar, asit ve alkaliler, pestisitler, plastik maddeler, tozlar gibi kimyasal maruziyetlerinde.

-Brusella, şarbon, veba, KKKA, gibi biyolojik risk durumlarında

-İş güvencesizliği, gelecek kaygısı, iş stresi, şiddet gibi psikolojik durumlarda

-Uzun çalışma süreleri, yorgunluk, duruş bozuklukları, ağır yük taşıma ve kaldırma gibi ergonomik bozukluklarda meslek hastalıklarına sebep olmaktadır.

Bu durumlarda çalışana meslek hastalığı tanısı SGK İl Müdürlüğüne bireysel başvuruyla, yetkili bir hastaneye sevk ile konur.Tanı konduktan sonra işverene giderek, SGK’ya başvurması istenir. İşveren  bildirim yaptıktan sonra. İşyeri teftişleri, analizler ile bir dosya tamamlama süreci başlar. Dosya SGK Meslek Hastalıkları Tanı Kurulu’na gider, onaylanırsa bir iş göremezlik oranı belirlenir. Oran yüzde 10’u geçerse iş göremezlik ödeneği bağlanır ve meslek hastalığı kesinleşirmiş olur.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Halk Oylaması Sürüyor Tahlil.com Oylarınızı Bekliyor
Metro Sosyal Girişimci Ödüllerine, Sağlık Kuruluşları kategorisinde aday olan Tahlil
Bayramda Kilo Almamak İçin Bazı Öneriler
Bayramlar, birbirinden lezzetli yemeklerle süslenen sofralarda sevdiklerimizle bolca hoş sohbet etme fırsatı bulduğumuz zamanlardır
Biber Gazı ( Tear Gas) Nedir? Biber Gazının Zararları ve Etkileri Nedir?
Okurlarımızdan gelen mailler ve sorular üzerine Tahlil
Domuz Gribi Aşısı Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?
Sevgili okurlarımız, domuz gribi aşısı için şimdiye kadar çok şey söylendi
Tahlil.com Artık Alexa Sertifikalı
Sağlık siteniz Tahlil
Biber Gazının Zararlı Etkilerine Karşı İlk Alınacak Önlemler Nelerdir?
Biber gazına maruz kalan veya biber gazının zararlı etkilerine karşı  sağlık kuruluşlarına başvurmadan önceki aşamada nasıl müdahale edileceğine dair bilgi almak isteyen ziyaretçilerimiz için Tahlil
Tahlil.com'un Üye Sayısı 20 000'i Geçti
Tahlil yorumlayan ilk ve tek sağlık sitesi Tahlil
Şimdi Kayısı Zamanı: Kayısının Faydalarını Biliyor musunuz?
Yazın iyice yaşandığı şu günler tam da kayısı zamanı
Güneşin Zararları Hakkında Yanlış Bilinenler
Bilim adamları güneş ışınların etkilerine dair çeşitli araştırmalar yapıyorlar
Sınav Haftası Önerileri
Sınav haftası ilk üç gün iyi olduğunuz ancak hala endişe duyduğunuz konuları gözden geçireceksiniz ve takip eden günlerde defter tekrarlarınızı yapacaksınız
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com