Mineralli İçme Suyu Neden Önemlidir?

27.07.2018 11:54
Günümüzde sağlık için mineralli su içmenin önemi tartışılmaz bir hale geldi.
Mineralli İçme Suyu Neden Önemlidir?
A

Günümüzde sağlık için mineralli su içmenin önemi tartışılmaz bir hale geldi. Bununla beraber içme sularındaki mineral seviyeleri oldukça farklılık gösterebiliyor. Bu durumda içilen suyun mineral miktarlarına dikkat etmek, pH seviyesi yüksek doğal mineralli suları tercih etmek gerekiyor...
Birçok insan su içmeyi çok basit görebiliyor ya da suyun içeriğine dikkat etmeden su tüketiyor.

Oysaki yediklerimizin içeriğine dikkat ettiğimiz gibi içtiğimiz suyun da içeriğini incelemek ve yüksek doğal mineralli suları tercih etmek gerekiyor. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, bazı minerallerin insan sağlığında temel rol oynadığını belirterek, bunların vücuda doğal mineralli sularla kolaylıkla alınabileceğini belirtti.

Vücudun eksiklerini yüksek mineralli sularla sağlayın Dünyada günlük besinsel kalsiyum ve magnezyumun alımında yetersizliğin yaygın bir durum olduğunu da vurgulayan Prof.Dr.Zeki Karagülle, “Bu yüzden içilen sert sudan gelen ekstra mineral (Ca ve Mg) alımı, bu minerallerin ideal günlük gereksinim düzeylerine ulaşmada ekstra bir katkı sağlayacaktır.
Yine sert sudaki bikarbonat güncel ve yaygın bir besinsel sorun olan asidik beslenmenin olumsuz etkilerine karşı doğal bir önlem oluşturacaktır” dedi. İçilen sularda bulunması gereken mineraller ve temel alınması gereken seviyelerle ilgili bir açıklama yapan Karagülle, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsan sağlığında temel rol oynayan 21 adet mineral söz konusudur.

Bunlar arasında basit katyon formunda işlev görenlerden Kalsiyum (Ca²⁺), Magnezyum (Mg²⁺) ve Sodyum (Na⁺) mineralli sularda mutlaka bulunurlar ve belirli değerlerin üzerinde bulunduklarında o suya karakteristiğini verirler. Sertliğin de bir ölçüsü var Mineral seviyesi yüksek doğal suların yani sert suların, insan sağlığına birçok yarar sağladığı uzmanlarca sıkça hatırlatılıyor ama suyun sertliğinin de elbette bir ölçüsü var. Bu sertlik derecelerini içtiğiniz suların üzerindeki etiketlerden kolayca takip edebileceğinizin bilgisini veren Prof. Dr. Zeki Karagülle suyun sertlik derecesi ile ilgili bilinmesi gerekenleri ise şöyle sıraladı:

• Suyun sertliği doğrudan içinde çözünmüş olarak bulunan mineral bileşiklerine ve esas olarak ta kalsiyum ve magnezyum tuzlarına bağlıdır. Dolayısıyla sert su, yumuşak suyun tersine yüksek mineral içeriği olan su demektir.
• Sert suya sertliğini veren mineraller kalsiyum (Ca2+) ve magnezyum (Mg2+) metal katyonlarıdır, daha sonra da diğer çözünmüş bileşiklerden bikarbonat ve sülfat gelir.
• İki tip sertlik vardır; geçici sertlik (kaynatma veya ısıtma ile yüzeylerde çöktürülerek sudan ayrıştırabilir) veya kalıcı olabilir (kaynatma ve ısıtmadan etkilenmez).
• Bütün bikarbonat iyonunun sodyum, magnezyum ve kalsiyum ile oluşturduğu tüm tuzlar/bileşikler geçici sertliğe neden olurlar. Sulardaki tüm diğer tuzlar/bileşikler ise kalıcı sertliğe katkıda bulunurlar. Total (toplam) sertlik ise bu iki tip sertliğin (geçici ve kalıcı) toplamıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Tahlil.com’dan Ziyaretçilerine Önemli Duyuru
Sayın ziyaretçilerimiz,  sitemize gelen tahlil yorumlama başvurularında yoğunluk olması nedeniyle, tahlil yorumlama hizmetimize dair bir bilgilendirme yapma ihtiyacı duyduk
Bol Balgam Çıkaranlar Bu Yazıyı Okumalı:Bronşektazi Nedir? Bronşektazi Nasıl Tedavi Edilir?
Bronşektazi toplumda sıklıkla görülen ve tedavisi halen tartışmalı bir sağlık problemidir
Taze Meyve ve Sebzelerde Pestisit Kalıntısı Tehlikesi
Taze meyve ve sebzenin girmediği mutfak yoktur
Turgut Özal'ı Zehirlediği İddia Edilen Striknin Kreatin Nedir?
Zehirlendiği iddiasıyla ölümünden tam 20 yıl sonra kabri açılıp otopsisi yapılan 8’inci Cumhur Başkanı Turgut Özal’ın raporuna ilişkin basında yer alan zehirlendi yönündeki haberler gündeme bomba gibi…
Domuz Gribi 2012 Yılında da Kendini Hissettirmeye Başladı
Kış mevsiminin kendini iyiden iyiye hissettirmesi ve havaların da giderek soğumasıyla birlikte domuz gribi olarak da bilinen H1N1 virusüne bağlı grip yeniden görülmeye başladı
Hamilelik Öncesi Diş Muayenesi de Önemlidir
Hamilelik öncesinde anne adayları çoğu zaman rutin sağlık kontrollerini yaptırmaktadırlar
Keçi Gribi mi ? Mevsimsel Grip mi?
İstanbul Medipol Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr
Ağız Kokusuna Yol Açabilen Nedenler Nelerdir?
Ağız kokusu, kişilerin kendilerinin çoğunlukla farkında olmadığı ancak diğer kişiler tarafından fark edilen bir sağlık sorunudur
Kızamık Hastalığına Dair Sağlık Bakanlığının Açıklaması
Son günlerde ülkemizde kızamık hastalığının tekrar gündeme gelmesi üzerine Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaptı
Kanserli Hastalarda Doğru Beslenme Yaşam Süresini Uzatır
​​​​​​​​​​ Kanserli hastalarda beslenme, normal bireylere göre çok daha önem taşımaktadır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com