Mucize Meyve Karadutun Faydaları Nelerdir?

06.06.2018 10:45
Karadut, yaz aylarında popülerliği artan ve özellikle çocukların en sevdiği meyvelerden biridir
Mucize Meyve Karadutun Faydaları Nelerdir?
A

Karadut, yaz aylarında popülerliği artan ve özellikle çocukların en sevdiği meyvelerden biridir. Sevildiği kadar da faydası çoktur. Aynı zamanda tadı da çok güzeldir. Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi karadutun saymakla bitmez faydası vardır. Çünkü tam bir vitamin ve mineral deposudur diyebiliriz. Karadut bazen kırmızı bazen de mor renkte karşımıza çıkmaktadır. Yumuşak ve oldukça hassas bir meyvedir. Kırmızıyken tadı ekşidir, rengi koyulaşmaya başladıkça tatlılaşır.

Karadut meyvesini taze meyve olarak yiyemiyorsanız suyunu da içebilirsiniz. Karadut suyu tüketmek de karadut yemek kadar faydalıdır.  Ayrıca karadutu pekmez ve karadut şurubu şeklinde tüketebilirsiniz.

Karadutun İçeriğinde Neler Vardır ve Faydaları Nelerdir?

Karadut tam bir diyet besinidir. Diyet lifleri bakımından çok zengindir. %85 oranında lif içerir. Bu da sindirimi kolaylaştırır ve hızlandırır. Hem doyum verir hem de kalorisi azdır. Bir avuç karadut sadece 60 kaloridir. 60 kalori tüketip günlük ihtiyacınız olan vitaminlerin büyük kısmını alabilirsiniz.

Karadut en çok C, E, A, D, B2, B12 ve K vitaminleri içerir. Bu vitaminler sağlıklı yaşam ve güçlü bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazdır. Vücudumuz için hayati önem taşıyan ve gerekli olan Omega 3 ve Omega 6 sağlıklı yağ asitlerinin içerir. İçerdiği mineraller ise sodyum, demir, bakır, magnezyum, niasin, selenyum, çinko ve beta karotendir. Karadut, doğal bir antibiyotik ve hastalık kovucu diyebiliriz.

Karadutun cilde ve saçlara olan faydası çok büyüktür. İçerdiği vitaminler ve mineraller antioksidan özellik sağlar. Bu da vücuttan toksinleri atarak doğal, temiz, esnekliği artmış, canlı bir cilt ve güçlü, parlak saçlar sağlar.

Karadut kadınların adet döneminin kurtarıcısıdır. Adet ağrılarını hafifletip rahatlama sağlar. Kan hücrelerini destekler, içerdiği demir minerali sayesinde kan yapıcı özelliği vardır.

Karadut güçlü bir mikrop kırıcıdır. Vücudu hastalıklardan korumanın yanında ağız ve diş sağlığına da çok iyi gelir. Dişlerin çürümesini önler.

Başta da belirttiğimiz gibi lif açısından çok zengindir. Sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsak hastalıkları için birebirdir. İçerdiği lifler sayesinde kabızlığı önler.

Karadutun kanser önleyici etkisi vardır. Tümör hücresinin büyümesini engelleyen maddeler içerir ve kanseri önler.

Kısacası böyle faydalı bir bitkiyi fırsatınız varsa ve sağlığınız için bir sakıncası yoksa düzenli olarak tüketmenizi öneriyoruz. Bu sayede vücut sistemlerinizde ve cildinizdeki sağlıklı değişimi fark edebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kaygılı Ebeveynler ve Çocuklarda Sosyal Fobi
Çocuklarını yetiştirirken sürekli kaygı ve panik halinde davranan ebeveynlerin çocuklarında sosyal fobinin gelişme olasılığı yükselmektedir
Adetl Döneminde Çıkan Ağız Yaraları Nasıl Önlenir?
Kadınların belirli yaş aralığında düzenli olarak yaşadığı regl dönemi sırasında ağız içerisinde açılan aftlar pek çok kadının baş derdidir
Ağır Spor Yapan Kadınlarda Adet Düzensizliği Riski Vardır
Ağır spor yapan kadınlarda ilk kanama gecikmesi ve iki dönem arasindaki sürenin uzama ve hiç yumurtlamama riski vardir
Kanser Tedavisinde Kök Hücre Teknolojisi
Kanserin görülme sıklığının hızla artmasına paralel olarak gelişen teknolojiyle birlikte bu hastalığa karşı geliştirilen tedavi yöntemleri de artmaktadır
Duş Başlığının Hijyeni Önemlidir
Her yıl binlerce kişi Non-Tüberküloz Mikobakteri enfeksiyonu sebebiyle tedavi görür
Kadınlarda Saçlar Neden Dökülür?
Özellikle kadınlar için çok önemli olan saçların gün içerisinde 50-100 adet saç teli kaybının normal olduğunu söyleyen saç uzmanları ve doktorlar daha fazla dökülmelerin kontrol altına alınması gerektiğini…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com