Nasıl Hamile Kalınır?

31.01.2019 02:12 | Güncelleme: 30.03.2019 01:28 | Yazar: İrem Yücel
Cinsel yaşamı aktif olan özellikle genç bireylerden hamile kalma konusunda çok fazla soru alıyoruz. Hangi tür ilişki ve durumlarda hamile kalındığı, hamileliğin nasıl anlaşıldığı konusunda bilgi eksikliği olan çok fazla çift var. Bu yazımızda tüm bu soru işaretlerini gidermeye çalıştık.
Nasıl Hamile Kalınır?
A

Nasıl ve hangi tür ilişkiler sonucunda hamile kalındığı, özellikle genç ve tecrübesiz bireylerin en çok sorduğu sorular arasında yer alıyor. Hamileliğin nasıl gerçekleştiğini bilmeyen kişiler en ufak cinsel bir yakınlaşmadan bile hamilelik korkusuyla çıkabiliyor. Öncelikle hamilelik biyolojik, fiziksel ve doğal bir olaydır.

Hamilelik gerçekleşmesi için çiftin cinsel ilişkiye girmesi gerekir. Bu cinsel ilişki penisin vajinaya girmesi yoluyla gerçekleşir ve herhangi bir korunma yöntemi kullanılmaz. En çok kullanılan korunma yöntemlerinden biri de prezervatiftir. Prezervatif kullanarak girilen ilişkilerde yanlış kullanımdan veya prezervatifin yırtılması sonucunda da hamilelik riski ortaya çıkabilmektedir.

Korunmasız ilişkide erkeğin kadının vajinasına boşalmasıyla erkek üreme hücresi olan spermler kadının yumurtalıklarına ulaşarak kadın üreme hücresi olan yumurta hücresiyle birleşir. Bu şekilde hamilelik oluşur ve hamilelik başladıktan sonra adet görülmez.  

Kadında normal adet döngüsü 28 günde bir tekrarlar. 28 günde bir hamilelik olmadığı sürece içerideki yumurta bir miktar kanla dışarı atılır. Daha sonra yeni yumurta oluşur. Özellikle döngünün 14. Günü yani adet olunan günden 14 gün sonrası hamilelik şansının en yüksek olduğu zamandır. Çünkü bu süreçte sperm tarafından döllenmek üzere yeni bir yumurta oluşmuştur.

Hamile kalmak isteyen bir kadın korunmasız cinsel ilişkisini bu döneme denk getirirse şansı oldukça yükselecektir. Hamilelik düşünmeyen çiftlerin de özellikle bu dönemde korunma yöntemleri açısından daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

Hamilelik şansının en çok döngünün 14. günü yani ortasında olduğunu belirttik. Bunun dışında kalan tüm günlerde yaşanan korunmasız bir cinsel ilişkide de hamilelik şansı olacaktır. Kadın vücuduna giren spermler burada birkaç gün canlı şekilde kalabilir ve bu sırada kadında yumurtlama (yeni bir yumurta oluşumu) gerçekleşirse hamilelik şansı yine artacaktır.

Normal cinsel ilişki dışında gerçekleşen arkadan ilişki, sürtünmeli ilişki yaşayıp hamile kalma korkusu yaşayan birçok çift sitemizi ziyaret ediyor. Bu konularla ilgili bilgi sahibi olmak için aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Arkadan İlişkide Hamile Kalınır mı?

Sürtünme Yoluyla Girilen Cinsel İlişki Nedir?

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
İlk İlişki Kasılmaları Nasıl Giderilir?
İlk defa cinsel ilişkiye girecek kişilerde, tedirginliğe bağlı olarak kasılmalar meydana gelebilir
Vajina Nakli Nasıl Yapılır?
Bazen hamilelik aşamasında bebek, anne karnında tam olarak gelişemez ve bazı sıkıntılar meydana gelir
Nemfomani Nedir?
Nemfomani; bayanlarda görülen cinsel doyumsuzluk hastalığıdır
Penis Kırılması Nedir? Nasıl Olur?
Penis kırılması erkeklerde istenmeyen bir sağlık sorunudur
Cinsel İsteksizlik Sebepleri Nelerdir?
Cinsel isteksizlik; özellikle kadınlarda görülen, bazen fizyolojik, bazen psikolojik bir rahatsızlıktır
Sperm kalitesini Olumsuz Etkileyen Sebepler Nelerdir?
Spermlerin dölleme görevlerini yerine getirebilmesi için sayılarının, hareketlerinin, hücre yapısının normal düzeyde olması gerekir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com