Orak Hücreli Anemi Nedir?

21.11.2017 09:56
Orak hücreli anemi, hemoglobinin anormalliği sonucu alyuvarların orak şeklini almasıdır
Orak Hücreli Anemi Nedir?
A

Orak hücreli anemi, hemoglobinin anormalliği sonucu alyuvarların orak şeklini almasıdır. Genetik bir rahatsızlıktır. Solunumla aldığımız oksijen akciğerlerden kana geçerek kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin proteinine bağlanır. Orak hücrede ise hemoglobin şekli farklıdır. Bu kişilerde kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) ortamdaki oksijen miktarı az olduğundan şekil değişikliğine uğrayıp orak şeklini alır. Vücuda oksijen taşımak ve karbondioksiti akciğerlere taşımakla görevli olan kırmızı kan hücreleri orak şeklini aldıklarından yeterince oksijen taşıyamazlar. Bu hücreler orak şeklinde olduğundan damarları tıkayabilmektedir. Hastalık yüzünden kanda pıhtılaşma sorunu yaşanır. Bu hastalığa sahip bireyler her ay kontrole giderek ve kanına gerekli maddeleri alarak normal yaşantısına devam edebilirler. Hastalığın belirtilerinden bazıları ağrılı kriz, hematolojik kriz, ani akciğer solunumu şeklinde gelmektedir. Uzun süreli sonuçları ise büyüme ve gelişmede sorunlar, kemik ve eklem hastalığı, santral sinir sistemi ile ilgili bozukluk, kalp-damar hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, göz problemleri ve bacak ülseri gibi sorunlar kendini göstermektedir.


Orak hücre hastalığı genetik bir hastalık olduğundan nesilden nesle  geçebilmektedir. Anne ve babanın her ikisinin de taşıyıcı ya da birinin taşıyıcı diğerinin hasta olması durumunda ise doğacak çocukların hasta olma olasılığı vardır. Orak hücre anemisi bulaşıcı değildir. Orak hücre anemili hastadan alınan kanla da hastalık geçmez. Orak hücre anemili bir hastada anemiye bağlı halsizlik-solukluk, dolaşım bozukluğuna bağlı vücutta şiddetli ağrılar, kırmızı kürelerin dalakta parçalanmasına bağlı sarılık, sık geçirilen enfeksiyonlara bağlı yüksek ateş gibi şikayetlerde sık rastlanmaktadır. Orak hücreli anemi hastaları enfeksiyonlara karşı önlem almalılardır. Çocuklarda koruyucu ilaç kullanılması, aşılama programına yeni geliştirilen aşılarının eklenmesi, bunun yanında bol sıvı alınması, folik asit ve çinko takviyesinin yapılması, diş sağlığına dikkat edilmesi, belirli aralıklarla çocuk kan hastalıkları hekimi tarafından muayene ve tetkiklerinin yapılması şarttır. Hastalığın dolaşım bozukluğuna yol açması nedeniyle gerekli tedaviler hekim tarafından değerlendirilerek anlatılır.


 


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Midye Yemek Zararlı Mıdır?
Midyeler ülkemizde de oldukça fazla tüketilen kabuklu deniz canlılarıdır
Muz Kabuğundan Gelen Şifa
Tropikal bir meyve olarak bilinen muzun ana vatanı; Hindistan, Çin ve Avustralyadır
Aspartam İçeren Tatlandırıcılar ve Sağlığımız
Aspartam, başta şeker hastaları olmak üzere diyet yapan veya yapmayı planlayanların gündeminde olan bir tatlandırıcıdır
Lif Zengini Bulgur
Bulgur; yetiştirilmesi kolay ve yaygın, maddi açıdan her eve girebilecek ucuzlukta ve besin değeri çok yüksek, doyurucu gıdalardandır
Bilgisayar başında çalışırken sağlıklı kalabilmek için neler yapmalıyız?
Göz yorgunluğu  ,stres, kas problemleri,baş ağrısı  gibi problemlerimiz varsa sebebi masa başında olmanız olabilir
Menstrual Kap Nedir? Sağlıklı mıdır?
Menstrual kap, adet döneminde kadınlara yardımcı olarak tasarlanmış,silikon bir kaptır
Sağlıklı Giyinme Tavsiyeleri
Kıyafetler gün boyu vücudumuza temas eder
Kulak Sağlığının Korunmasında Bazı Öneriler
Kulaklar, dış dünya ile iletişimimizi büyük ölçüde sağlayan duyu organlarımızdır
Yüksek Tansiyon Hastaları Baş Ağrısına Dikkat Etmeli!
Yetişkin bir kişide yüksek tansiyon değeri 8-12 iken yüksek tansiyon hastalarında bu oran 13’ün üzerindedir
Baba Olma Şansını Artıran Besinler
Toplumda çoğu zaman gebelik hep anneye dayandırılır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com