Oruç Tutarken Ağız Kokusunu Nasıl Önleyebiliriz?

22.06.2018 08:00
Ramazan ayı gelince oruç tutanların önemli bölümü ağız kokusuna karşı da önlem almaya çalışırlar
Oruç Tutarken Ağız Kokusunu Nasıl Önleyebiliriz?
A

Ramazan ayı gelince oruç tutanların önemli bölümü ağız kokusuna karşı da önlem almaya çalışırlar.Oruç tutacak kullanıcılarımıza ağız kokusunu önlemek için dikkate almalarını istediğimiz 8 önerimiz var.

1.Ağızda mevcut diş çürükleri ve diş taşları ile, bozulmuş veya kırılmış dolgu ve köprüler de ağız kokusuna neden olur. Bu nedenle ramazan öncesi diş hekimine giderek,diş muayenesi yaptırılması ,gerekirse de tedavi olunması oruçluyken ağız kokusu ve ağrı gibi istenmeyen durumları önlemede işe yarayacaktır.
2.Ramazan boyunca şekerli ve yağlı , aşırı baharatlı yiyeceklerden kaçının. Terleme ve nefes yoluyla dışarı atıldıklarından terin ve nefesin kötü kokmasına neden olurlar.
3.Çay, kahve, kola gibi çok fazla kafein içeren içecekler mümkün olduğunca tüketilmelidir. Bu içecekler idrar yapıcı özellikleri nedeniyle idrar yoluyla vücuttan su kaybını arttırır ve ağızda kuruluk yapar.Bu da ağız kokusunu tetikler.
4.Oruçla birlikte meydana gelen açlık mide asit seviyelerini arttırarak midede yanma, ağırlık hissi ve ağızda kötü ekşi tad ve kokuya yol açabilir. Bunu önlemek için sahurda liften zengin sebze, meyve, fasulye, nohut gibi gıdalar yenerek asit oranı azaltılabilir.
5.Hijyenik olmayan diş yüzeyi ve diş aralarında biriken bakteriler ağız kokusunu arttırmaktadır. Sahur ve iftar sonrası titizlikle yapılan diş fırçalama ve diş ipi kullanımı hem diş çürükleri
ve diş eti iltihaplarını hem de ağız kokusunu önleyecektir.
6.Normal tükürük salgısının içeriğindeki maddeler sayesinde dişleri ve ağız dokularını koruyucu etkisi vardır. Tükürük salgısı azaldığı veya tamamen kaybolduğunda diş çürüğü, ağız enfeksiyonları ve ağız kokusu görülme riski artar. Bu nedenle iftar ve sahurda ve iftar ile sahur arasında da bol miktarda su içilmesi tükürük salgısını da arttıracağından ağız kokusuna karşı da önleyici etki yapacaktır.
7.Kek, bisküvi, çikolata,gofret gibi çok fazla yağ, şeker ve beyaz un ihtiva eden tatlı ve gıdalardan kaçınmalıdır.Bu gıdalar çürük yapıcı bakterilerin çoğalmasını ve dişlerde çürük oluşturmasını kolaylaştırdıklarından ağız kokusuna da zemin oluşturmaktadırlar.
8.Ağız kokusunun kaynağı büyük ölçüde ağız içi ve dilin arka kısmındaki bakterilerdir.Bu nedenle ağız kokusuna karşı sadece diş fırçalama yeterli olmayabilir.İlaveten her diş fırçalamadan sonra dilin sırt ve arka kısımlarını ve yanakların iç yüzlerini özel dil temizleyici gereç veya fırçalarla iyice temizlemek faydalıdır.Bu konuda hazır satılan gargaralar da yararlıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

| 26.08.2010 02:18

Bazı sofralarda özellikle iftarda tüketilen et ürünleri, yağlı yemekler ve şeker vücutta işlenirken daha çok suya ihtiyaç duyar. Saka doğal mineralli su, gün boyunca oruç tutulması nedeniyle azalan, vücuttaki su ve mineral miktarının arttırılması ve bu tip yiyeceklerin rahat bir şekilde işlenmesi için en iyi seçimdir. http://www.facebook.com/photo.php?pid=342561&id=126331737386311&comments&ref=mf

Aile Hekimliği Nedir?
Aile hekimliği, ülkemizde de kullanılan ve hastalıkların erken tanı ve tedavi takibi için geliştirilmiş bir yöntemdir
Çocuğunuz Aşırı Duygusalsa Ne Yapılmalı?
Çocuklar da yanı yetişkinlerde olduğu gibi duygu durum bozukluğu yaşayabilir veya yaşanan olaylara aşırı tepki gösterebilirler
Ramazanda Nelere Dikkat Edilmeli ?
Ramazan ayında dikkat edilmesi gereken önemli bir konu nasıl beslenmemiz gerektiğidir
Boyunuzun Uzaması İçin Yüzün!
Boy, bebeklik döneminden ergenliğin son dönemine kadar uzamaktadır
Emen Bebeklerde Görülen Kusma ve Önleme Tavsiyeleri
Anne sütü emen bebeklerde sıklıkla kusma görülür
Aşırı Terleme Sizi Depresyona İtebilir!
Aşırı terleme halinin pek çok nedeni ve terlemenin getirdiği pek çok sonuç vardır
Ramazan Ayında Şalgam Suyunun Faydaları
İçinde bulunduğumuz ramazan ayında  vücudun  alışkın olduğu ritmin dışına çıkardığı için yediklerimize içtiklerimize özelikle normalden fazla dikkat etmemiz gerekiyor
Mobbing Nedir?
Mobbing özellikle günümüzde sıkça kullanılan ve merak edilen bir terim olmuştur
Kadınlarda Yumurtlama Hesabı Nasıl Yapılır?
Yumurtlama dönemi ve buna denk gelen gün kadınlar arasında sık merak edilen bir konudur
Kalitesiz Güneş Gözlüğü Katarakt Yapıyor!
Gözler vücudun en hayati organlarındandır
Aferez Nedir?
Aferez, kan içerisinde bulunan çoğunlukla trombositlerin toplanması için kullanılan bir yöntemdir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com