Parkinson Hastalığının Belirtileri

25.03.2017 12:39
Parkinson beyinde belli bir sinir grubundaki hücrelerin kaybından kaynaklı dopamin maddesinin eksilmesine sebep olan sessiz ve yavaş ilerleyen bir hareket hastalığıdır
Parkinson Hastalığının Belirtileri
A

Parkinson beyinde belli bir sinir grubundaki hücrelerin kaybından kaynaklı dopamin maddesinin eksilmesine sebep olan sessiz ve yavaş ilerleyen bir hareket hastalığıdır.

Dopamin hücrelerinin kaybının sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Genel olarak genetik ve çevresel faktörlerin rol aldığı bir hastalıktır ve tedavisi tam olarak bulunmamaktadır.

Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığından sonra en sık görülen nörodejeneratif bir hastalıktır.50–60 yaş civarında başlayıp zamanla ilerlemektedir.

Hastaların yaklaşık%5–10 arası 40 yaşın altındadır. Erken yaşta görülen Parkinson hastalığında ailesel genetik faktörler rol almaktadır.

Parkinson hastalarında erken dönemde halsizlik, vücutta ağrı, yazmakta zorlanma, ince hareketlerde zorlanma, hafif dengesizlik gibi şikayetler olabilmektedir Hastaların çoğunda şikayetler bedenin bir yarısında ortaya çıkar. Zaman içinde istirahatte görülen titremeler, hareketlerde yavaşlama, kaslarda sertlik ve mimiklerde azalma ortaya çıkmaktadır.

Hastalığın tam olarak tedavisi mümkün olmasa da erken tanı semptomların azaltılmasına sebep olabilmektedir. Bu semptomların azaltılması hastanın yaşam kalitesinin yükseltilmesinde önemli rol oynamaktadır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kolon Kanserinde Erken Teşhis İle % 90 Başarı Sağlanıyor
Kolorektal kanserler sıklıkla rastnanan kanser türleridir
Babalık Sendromu (Couvede Sendromu) Nedir?
Eşi hamile olan bazı erkeklerin bir kısmı eşleriyle benzer sıkıntılar yaşamaya başlarlar
Yaz İshali Nedir? Yaz İshalinde Ne Yapılmalıdır?
 Yaz sıcaklarını tam olarak yaşamaya başladığımız bu dönemde hastaneler de ishal şikayeti ile başvuran hastaların sayısında artma oldu
Yeni Evli Bayanların Kabusu:Balayı Sistiti
Balayı sistiti halk arasında balayı sistiti olarak bilinen ve idrar yollarını ilgilendiren bir mesane enfeksiyonudur
Burun Kanaması,Burun Kanaması Çeşitleri ve Burun Kanamasının Önlenmesi
Burun kanaması çevremizde sıkça karşılaştığımız bir sağlık sorunudur
Zatürre Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?
Zatürre halk arasında akciğer iltihabı, tıp dilinde ise pnömoni olarak bilinir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com