Pnömokok Aşısı;Kimlere ve Ne Zaman

16.09.2016 11:49
Streptococcus pneumoniae 1881 yılında Pasteur tarafından izole edildi ve pnömoninin en sık nedenlerinden biri olduğu anlaşıldı
Pnömokok Aşısı;Kimlere ve Ne Zaman
A

Streptococcus pneumoniae 1881 yılında Pasteur tarafından izole edildi ve pnömoninin en sık nedenlerinden biri olduğu anlaşıldı.
Pnömoninin yanı sıra özellikle çocuklarda orta kulak iltihabı, sinüzit, menenjit,sepsis gibi hastalıklara neden olabilmektedir.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre pnömokoklara bağlı hastalıklar tüm dünya da her yıl 5 yaş altı yaklaşık 1 milyon çocuğun ölümüne neden olmaktadır.
Pnömokokal hastalıklar özellikle kış aylarında görülüyor ve ölümcül olabiliyor. Genellikle bebeklik ve çocukluk çağında burun ve boğaz bölgesinde yaygın olarak bulunurlar.
Bulaşma öksürme ve hapşırma sonrasında havaya yayılan damlacıkların solunması ve yıkanmamış ellerin ağız ve burun bölgesine teması ile olmaktadır.
Pnömokoklar solunum yolu bulaşan ve önem sırasında en başlarda gelen bir mikrop türüdür. İlerleyen yıllar içinde hem mikroorganizmanın yapısı, hem de ona etkili olan ilaçlar keşfedildi.
Ama son yıllarda bir çok antibiyotiğe direnç gösteren pnömokok tipleri gelişti.
Bu nedenle pnömokokal hastalıkların hem tedavisi zorlaşmakta, hem de tedavilerin başarısı düşmektedir. Pnömokokal hastalıklardan korunmanın etkin bir yöntemi ise aşılamadır.
Özellikle çocukları hastalıklara karşı koruyarak sık antibiyotik kullanımının azaltılması, mikropların antibiyotiklere direnç kazanması engellenebilmektedir.
2000 yılından beri ABD de 2 yaş altında ki tüm çocuklar, 2-4 yaş arasında yüksek riskli (kronik bir hastalığı olanlar) çocuklar rutin olarak bu hastalığa karşı aşılanmaya başlandı.
Ülkemizde 2008 yılı kasım ayı itibari ile Sağlık Bakanlığı tarafından aşı takvimi kapsamında ücretsiz olarak uygulanmaya başlanmıştır. iki çeşit pnömokok aşısı vardır.
Bir tanesi konjuge (PREVENAR) diğeri polisakkarid (PNEUMO-23) aşıdır. Polisakkarid aşı 2 yaşından önce çok etkili değil ve 2 yaş altına özel bir endikasyon yoksa önerilmiyor.
Bu grup çocuklara 4 doz konjuge (PREVENAR) aşı uygulanıyor.
Pneumo 23 aşısı dalağı olmayan, 65 yaş ve üstü , astım, bronşiektazi, KOAH gibi kronik akciğer hastalığı, kalp hastaları diabet hastaları,HIV, kanser gibi hastalıkları olan 2 yaş ve üzerine önerilen bir aşı ve şu anki teorik bilgilere göre Prevenar kadar uzun süreli koruma sağlamamaktadır ve her 5 yılda bir tekrarlanması gerekmektedir. .

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

| 03.12.2010 06:05

kan degerlerim:WBC 9,43 NEU 6,59 LYM 2,17 LYM % 23 MONO 0,47 MONO%4,99 EOS 0,11 EOS% 1,24 BASO 0,08 BASo% 0,89 RBC 4,42 HGB 11,6 HCT 35,7 MCV 80,8 MCH 26,3 MCHC 32,5 RDW 16,4 PLT 328 MPV 7,07 PCT 0,23 PDW 17,2
bu degerlerde hamilelik olasılıgı var mı?

Tahlil.Com | 04.12.2010 02:51
bunlar hamilelikle ilişkili testler değil ki hamilelik olasılığı olsun...
Ramazan’da göz damlanızı kullanmayı ihmal etmeyin!
 Dünyagöz Hastanesi doktorlarından Prof
Sperm Sayısı Az Olanlar Ceviz Yiyebilir
Yapılan bilimsel araştırmalar ceviz tüketmenin sperm sayısını arttırdığını ortaya koyuyor
Ramazan Ayında Beslenme Nasıl Olmalıdır?
 Ramazan ayı ile birlikte iftar ve sahurda nasıl beslenmek gerektiğine dair uzman uyarıları da gündeme geliyor
2011'de Grip Aşısı Olalım mı? Gripten Aşı Olmadan da Korunabilir miyiz?
Havaların soğumasıyla grip ve grip aşısı yine sıkça konuşulmaya başlandı
Kanserin İzini Süren Ajanlar Tümör Belirteçleri
Tümör Belirteçleri  Meme, prostat, kalın bağırsak ve karaciğer kanserlerinden, pankreas, yumurtalık, mesane ve böbrek kanserine kadar pek çok kanseri zahmetsiz bir yöntem olan kan tahliliyle işaret eden…
Oruç Tutan Diabet Hastalarına Tahlil.com’un 8 Önerisi
Şeker hastaları veya diabet hastaları Ramazan ayı geldiğinde dini görevlerini yerine getirmek için oruç tutup tutmayacakları konusunda sıklıkla araştırma gereği duyar
Meyve ve Sebze Tüketimi Çocuklarda Astım Atağını Önlüyor
Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof
Tahlil.com: Sürekli Güncellenen Sağlık Sitesi
Tahliller,tahlil yorumları ve tahlil bilgileri konusundaki ilk ve tek sağlık sitesi Tahlil
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com