Püy Kültürü Nedir?

10.04.2018 03:18 | Güncelleme: 21.01.2019 09:42 | Yazar: Dr. Cem Argun
Püy; alyuvar, bakteri veya yıkılmış doku kalıntılarının iltihabını kapsayan doku sıvısıdır.Enfeksiyon durumlarında oluşmaktadır.Tedavisi gereken bu durumun tanısında ise bu sıvıdan alınan örnekten mikrobiyolojik kültür yapılması son derece önemlidir.Püy kültürü sonucuna göre enfeksiyonun tedavisine yönelik araştırmalar yapılmaktadır.
Püy Kültürü Nedir?
A

Püy Nedir?

Püy; alyuvar, bakteri veya yıkılmış doku kalıntılarının iltihabını kapsayan iltihabi bir doku sıvısıdır. Cerahat olarak da adlandırılabilir.Kesi ile açılması veya kendiliğinden patlamasıyla buradan kanlı iltihap akar.

Püy Kültürü Nedir?

Püy kültürü mikrobiyoloji laboratuvarlarında yapılan bir bakteriyolojik inceleme tahlilidir.Kültür sonrası herhangi bir üreme olduğunda antibiyogram testi de yapılarak iltihabın yedavisine yönelik antibiyotik de seçilir.

Püy kültürü, vücudun herhangi bir yerinde oluşan irinli lezyonlar için yapılan mikrobiyoloji laboratuvarlarında yapılan bir tetkiktir.

Püy Kültürü İçin Numune Nasıl Alınır?

Kültür hastadan, doktor veya hemşire tarafından bir enjektör ve/veya steril pamuklu çubuk ile (eküvyon) alınır. Alınan örnek steril taşıyıcı besi yeri veya numunin alındığı enjektör ile miktobiyoloji laboratuvarına gönderilir.

İncelenmesi için çok kısa sürede laboratuvara ulaştırılmalıdır. Beklemesi halinde yapısı bozulabilir ve neticesi yanıltıcıdır.
Alınan örnek insan kanlı besiyeri, EMB besiyeri ve gerekirse saboraud ve çikolata agarlı besiyerlerine ekilip etüvde inkubasyona bırakılır.

Püy Kültürü Sonucu Ne Kadar Zamanda Çıkar?

Kültür sonuçları mikrobiyoloji uzmanlarınca ortalama 2 ile 3 gün içinde raporlanır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
ALP Testi Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?
Kandaki ALP miktarı kemik ve karaciğer hastalıklarında artar
Biyokimya Laboratuvarı ve Klinik Biyokimya Nedir?
Biyokimya bitki, hayvan ve mikroorganizma biçimindeki bütün canlıların yapısında yer alan kimyasal maddeleri ve canlının yaşamı boyunca sürüp giden kimyasal süreçleri inceleyen bilim dalıdır
FSH Yüksekliği Hangi Durumlarda Olur?
Menopoz döneminde yümürtlama gerçekleşmeyince FSH miktarıda artar
 Kahn Testi Nedir?
Kahn testi, sıklıkla cinsel yolla bulaşan Frengi hastalığının tanısında kullanılan bir testtir
EMG (Elektromiyografi) Ne Anlama Gelir?
Dış dünyadan gelen sinirsel uyarıların vücut tarafından doğru bir şekilde alınıp alınmadığını, gerekli yerlere iletilip iletilmediğini inceleyen yöntemdir
Transaminaz (SGOT, SGPT) Testleri Normal Değerleri
Trans aminazlar aspartat ve alanin transferaz olarak ta adlandırılırlar
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com