Ramazanda Beslenme Konusunda Öneriler

22.06.2018 08:00
Bu yıl Ramazan Ayı yine aşırı sıcakların görüleceği bir döneme denk geliyor
Ramazanda Beslenme Konusunda Öneriler
A

Bu yıl Ramazan Ayı yine aşırı sıcakların görüleceği bir döneme denk geliyor.Ramazanın yaz aylarına olması  ile hem gün içinde oruç tutulan sürenin uzunluğu  hem de hava sıcaklığının yüksek değerlere ulaşması oruç tutanların bazı konulara  önem vermesini  gerektiriyor.
Bayındır Hastanesi İçerenköyBeslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Pınar Kural Enç, yaz aylarında oruç tutanlardayemekten sonra üşüme ile birlikte halsizlik ve uyku hissi görülebileceğinibelirterek, iftarda hızlı ve fazla miktarda besin alınmasının kan şekeriregülasyonunun bozulmasına neden olduğuna dikkat çekti.
Son yapılan bilimsel çalışmalar, yoğun bir öğün sonrasında kalbe binen yüknedeniyle kalp krizi riskinin yüksek olduğunu göstermektedir.
Bu nedenle oruç tutulmayansaat diliminde belli aralıklarla yavaş yavaş ve az miktarda beslenilmelidir.Öğün sayısının ikiye düşmesi hiç ara öğün yapılmayacağı anlamına gelmemelidir.
Sahurdan başlayarak planlı bir şekilde saatleri bölerek beslenmeye dikkat edilmelidir. Besinlerin sindiriminin kolaylaşması ve ertesi gün susuzluk hissinin yaşanmaması için yemek arasında yeterli sıvı alınmalı ve mümkün olduğu kadar sulu yemekler tercih edilmelidir. Sahurda 3 bardak, iftardan sonra da saat başı bir bardak su tüketerek 8 -10 bardak su tüketimine özen gösterilmelidir.
Susuzluğu gidermek için meyve suyu, asitli içecekler yerine bol bol su tüketilmelidir.
Çay ve kahve tüketimi yemekten 45 dakika sonra yapılmalıdır. Özellikle sahurda kan şekerini çabuk düşüren beyaz ekmek, pilav, tatlı, patates ve konsantre meyve suyu yerine;  kepekli ekmek, süt, peynir, yumurta,domates, salatalık gibi yiyeceklerin tercih edilmesi gün içinde açlık hissinin daha az duyulmasını sağlayacaktır.
İftarda ağır yağlı yiyecekler yerine çorba, etli sebze yemekleri, salata, yoğurt,kepekli ekmek tercih edilmelidir. Yemekler çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır.
Yemeklerin yavaş tüketilmesine dikkat edilmelidir. İftardan sonraki ara öğünde sütlaç, muhallebi, güllaç, meyve tatlıları, dondurma gibi hafif tatlılar tercih edilmelidir.
Meyve tüketimi ihmal edilmemelidir. Oruç tutan kişiler, eğer bir zorunluluk yok ise, çok sıcak havalarda dışarıya çıkmamaya özen göstermelidir.
Dışarı çıkmak gerekiyorsa sabah erken ya da akşamüstü saatler tercih edilmeli, bol ve açık renk giysiler kullanılmalıdır. Yaz mevsiminde çok kalabalık ve sıcak ortamlarda bulunmak hem sıvı kaybı; hem de kan şekerinde düşme gibi durumlar yaratacağından bu konuya da dikkat etmek gerekmektedir.
Sıvı kaybı ile birlikte direkt güneş ışığına maruz kalma olursa sıcak çarpması tablosu da gelişebilir. Oruç tutmak, gebe ve emzirme dönemindeki kadınlar, büyüme çağındaki çocuklar,yaşlılar, yolculuk yapanlar, sindirim problemi olanlar, tansiyon ve şeker hastalığı olanlar, psikolojik hastalığı olanlar ve yoğun egzersiz yapan sporcular için ise sağlıksızdır.    

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
 Enginar Yaprağı Koltuk Altı Kokusuna Çözüm Olabilir
Yapılan araştırmalara göre enginar yaprağı özü koltuk altı kötü kokusunun giderilmesi için iyi bir çözümdür
BİTTER ÇİKOLATA MI ? SÜTLÜ ÇİKOLATA MI?
Vazgeçemediğimiz lezzet çikolata
Güzellik Bu Besinlerde Saklı
Güzellik elbette ki göreceli bir kavramdır ancak, bazı püf noktaları vardır ki, herkesin güzellik anlayışında bu noktalar ortaktır
Ayaklar Neden Kokar?
Gün boyu vücut ağırlığımızı çeken ve çoğunlukla kapalı alanda tutulan ayakların en büyük sorunu kötü koku yaymasıdır
Kansere Karşı Doğal Gıdalar
Sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenme çok önemlidir
Suçiçeği Nedir?
Daha çok çocuklarda ortaya çıkan suçiçeği ; çok sık görülen, ağır belirtilere yol açmayan bir hastalıktır
Tat Alma Olayı Nasıl Gerçekleşir?
Tat alma duyusu, dil ile gerçekleştiği düşünülse de, beyninde devrede olduğu kompleks bir mekanizmadır
Diskektomi Nedir? Riskleri Nelerdir?
Diskektomi cerrahi bir işlemdir
Kanserde Aşı Ne Zaman Koruyucu, Ne Zaman Tedavi Edici?
Kanser tedavisi veya kanser oluşumunu engellemek amacıyla geliştirilen tümör aşıları, vücudun bağışıklık sistemini tümöre karşı duyarlı hale getiriyor
Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
Kadınların bir türlü vazgeçemediği çikolatalar
Göz Duşu Nedir? Göz Duşu Ne İşe Yarar?
Özellikle İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili önlemlerin giderek yaygınlaşmasıyla göz duşları da yoğun şekilde kullanılmaya başlandı
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com