Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

22.06.2018 08:00
  Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi,havaların sıcak gitmesi,sahur ve iftar arasındaki sürenin oldukça uzun olması bu yıl biraz daha dikkatli olmamızı gerektirmektedir
Ramazanda Nasıl Beslenmeli?
A

  Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi,havaların sıcak gitmesi,sahur ve iftar arasındaki sürenin oldukça uzun olması bu yıl biraz daha dikkatli olmamızı gerektirmektedir.
  Ramazanda beslenme alışkanlıklarında ve yaşam biçiminde değişiklikler meydana geldiğinden ve öğün sayısı da ikiye indiğinden daha hafif menüler hazırlayarak sağlıklı bir ramazan ayı geçirebilirsiniz. Ramazan ayında uzun süre aç kalınması;sahura kalkmadan akşam yemeği ile oruç tutulması vücudumuzda bazı değişikliklere neden olmaktadır. Bunun sonucunda kabızlık , midede yanmalar,baş dönmesi,kan şekerinde düşmeler görülebilmektedir.Bu nedenle kronik hastalığı olan kişilerde,çocuk ve adelösanlarda, gebe ve emzikli olanlarda ,sporcularda risk yaratabilir.
   Yeterli ve dengeli bir beslenmenin sürdürülebilmesi için en az 3 öğün tamamlanmalı ve sahur öğünü kesinlikle atlanmamalıdır. Sahur ve iftarda ana öğünler ve iftardan sonra belirli aralıklarla ara öğünler yapılmalıdır.Günde ortalama 2-2.5 litre su ile birlikte sıvı ihtiyacını karşılayan ayran (tuzlı olmamak koşulu ile) taze sıkılmış meyve suyu ve soda (kişilerin uygunluk durumuna göre) tüketilmelidir.Bol kuru meyvelerle hazırlanmış kompostolar da sıvı ihtiyacını yerine koyabilmek için iftar sofraların da bulunmalıdır.
    İftardan sonra yenilecek akşam yemeğini takiben 1 veya 2 saat sonra mutlaka süresi en az yarım saat olan yürüyüşler yapılmalıdır.Bu yürüyüşler metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olacaktır.Ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. İftarda, baklava,şekerpare gibi aşırı şuruplu ve yağlı hamur tatlıları yerine sütlaç,muhallebi gibi sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmelidir.Yemekler çok iyi çiğnenmeli,yavaş yavaş yenmeli porsiyonlar küçük tutulmalıdır.
  Kızartılmış besinlerden uzak durulmalı;ızgara,haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih  edilmelidir.Yemeklerde lif oranı yüksek besinler,ara öğünlerde taze meyveler tercihler arasında olmalıdır. İftar sırasında yemekle birlikte çay ve kahve içilmemelidir.  Bu içecekler yemeklerden en az yarım saat sonra tercih edilmeli ve çay açık olarak tüketilmelidir.Yemeklerle birlikte değil de yemeklerden sonra bu tür içeceklerin tüketilmesi demir emilimi açısından önemlidir.Bu tür içecekler yemekle birlikte tüketildiğinde demir emilimine engel olabilmektedirler.
   Uzun süre açlıktan sonra iftara mümkünse çorba ile başlanmalı 5-10 dk ara verilmeli ve sonra ana yemeğe devam edilmelidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

| 02.12.2010 08:08

Sayın Haney Hanım,verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Muharrem ayı geliyor,nasıl beslenmeliyiz.Nelere dikkat etmeliyiz.

Tahlil.Com | 16.12.2010 12:53
Değerli Tahlil.com okuyucumuz,sorunuzda haklısınız.Oruç ayında beslenme kurallarını açık olarak belirtmiştim.Aynı esaslar Muharrem ayı için de geçerlidir.Teşekkürler.
| 23.08.2010 07:24

Ellerinize sağlık.Çok faydalı bilgiler vermişsiniz.

Kafanızı Rahatlatacak Doğal Yöntemler Nelerdir?
Çoğu insan kimi zaman hiçbir şey düşünmemek, sıkıntılarını unutmak, kafasını boşaltmak istiyor
Öğrenciler Nasıl Ders Çalışmalı?
En az öğrenciler kadar anne babaları da heyecanlandıran eğitim öğretim yılında, çocukların başarısını arttırmak için anne babaya da büyük görev düşüyor
Çocuklar da Strese Girer!
Yapılan araştırmalar ve uzman görüşleri yetişkinlerin geçirdiği hastalıkların pek çoğunun nedeni baş edilemeyen stres hali olduğu yönündedir
Yeni Dönem Teknolojisi Fiziksel Olarak Değişime Sebep Oluyor mu?
Teknolojinin gelişmesi pek çok cihazın kullanımını da değiştirdi
Dudak Nemlendiricinize Bağımlı mısınız?
Dudaklar oldukça ince deri tabakasına sahiptir ve sürekli olarak dış ortamla temas halindedir
Bebeği Emzirirken Nelere Dikkat Edilmeli?
Bebeği emzirmeye başlamadan önce ellerin temiz olması önemlidir
Bebeklerde Gaz Sorununa Pratik Çözümler
Yeni doğan bebeklerde  görülen ön önemli sıkıntı bir türlü bitmek bilmeyen gaz ağrılarıdır
Bilinçsiz Mantar Yemek Zehirlenmelere Yol Açabilir
Mantar, besin olarak tüketilebilen türlere sahip olduğu gibi oldukça zehirli türleri de içerisinde barındıran bir canlı grubudur
Menopoz Sürecinde Östrojen ve Ateş Basması
Menopoz süreci, belirli bir yaşa ulaşmış kadınlarda görülen ve artık her ay görülen regl döngüsünün sonlandığı dönemdir
Baş Parmak ve Genetik
Çoğu zaman farkına varmadığımız bazı vücut özelliklerimiz, genetiğimiz hakkında bilgi verir
Vücut Sıcaklığı Nasıl Değerlendirilir ?
Vücut sıcaklığı ilk yardım durumunda en doğru şekilde koltuk altından uygun bir cihaz yardımı ile ölçülür
Sıcak Havada Bilinçsiz Spor Yapmak Risklidir
Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte spora olan ilgi arttı
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com