Ramazandan Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır?

12.06.2018 11:24
Ramazan ayı, vücudun detoks ayıdır
Ramazandan Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır?
A

Ramazan ayı, vücudun detoks ayıdır. Bu dönemde daha az çalışan sindirim sisteminin gücünü, vücut, diğer sistemlerdeki eksikliklere yönlendirir. Bu sayede vücutta pusu kurmuş bekleyen pek çok hastalıktan arınmış olur vücut. Ayrıca normal zamanlarda fazlaca mesai yapan mide ve bağırsaklar, dinlenmeye çekilmiş ve kendini yenilemiş olur.

Ramazan ayının bitmesiyle birlikte eski, zararlı beslenme alışkanlıklarına dönmek, onarılan yapıların kalıcı olmasını bırakın, birden yüklenme neticesinde daha fazla araza çıkaracak ve daha fazla hastalığa sebep olacaktır. Bu sebeple ramazandaki beslenme biçiminin olduğu kadar, ramazandan sonraki beslenme biçimi de son derece önemlidir.

Öncelikle tatlı miktarını abartmamak gerekir. Ramazan ayının hemen arkasından gelen ramazan bayramı, toplumumuzda şeker bayramı olarak da kabul görmektedir. Buradan da anlaşıldığı gibi bayramı çoğu kişi tatlı yemek olarak algılar. Özellikle geleneğimiz gereği, misafirperver bir toplum ve yedirmeyi seven, zahmetten kaçınmayan bir yapımız vardır. bu sebeple hangi eve giderseniz gidin, hali hazırda şerbetli tatlılar ve yemeniz için ısrar eden kişiler olacaktır. Ancak tabakları bitirmek yerine sadece tadına bakmak hem ev sahibini kırmayacak, hem de midenizi fazla yormanızı engelleyecektir.

Yemeklerde de abartıya kaçmamak gerekir. Ramazan ayında canınızın çektiği ancak bir türlü yiyemediğiniz yiyecekleri bir çırpıda yemek yerine bunu zamana yaymak ve ara öğünlerde de yemek yemek yerine, sadece ana öğünlerde yemek yemek doğru olacaktır.

Özellikle bayramda, yani ramazan ayının hemen ardından gelen üç günde yemekleri dostlarla, hep birlikte muhabbet ederek yemek, daha az yemenizi ve çabuk doymanızı sağlayacak, aynı zamanda bayramda gerçek manasını yakalamış olacaktır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Benleri Ciddiye Alınız
Bazı benler 30 yaştan sonra oluşur
Öksürük Nedenleri ve Çeşitleri Nelerdir?
Öksürüğün oluşma nedeni çoğunlukla üstü solunum yolu elemanları olan boğaz ve göğüs bölgesinde var olan bir hastalıktır
Basur Nedir? Basurdan Korunma Yöntemleri Nelerdir?
Bağırsak kaynaklı hastalıklar arasında oldukça yaygın olarak görülen basur, kalın bağırsağın son kısmındaki kan damarlarının genişleyerek dışarı yönde şişme yapması halidir
Varis Oluşum Nedenleri ve Tedavisi
Varis yaygın olarak kadınlarda görülse de erkeklerde de azımsanmayacak oranlarda görülen bir hastalıktır
Emziren Annelerin Adet Döngüsü Gecikebilir.
Doğum sonrası adet kanamasının düze girmesi için belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir
Prostat Nedir? Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Prostat, erkeklerde mesane bölgesini saran bir bezdir
Dil Neden İltihaplanır?
Dilin iltihaplanması kişide şiddetli ağız kokusuna neden olur
Burun Neden Tıkanır?
Burun, vücuda hava girişinin olduğu vücut açıklığına sahiptir
Balgam Nedir? Neden Balgam Olur?
Hastalık durumda burunda salgısı artan mukus salgısı aynı şekilde boğazda yer alan bademcikler üzerini de kaplar
Kadınlarda Östrojen Kalbi Koruyor.
Kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojenin varlığının kalp krizi riskini azalttığı yapılan araştırmalarca desteklendi
Hassas Ciltler Dikkat! Bıyık Aldırmak Ciltte Lekelere Yol Açabilir.
Hassas cilde sahip kişilerde kaş, bıyık gibi ince deri üzerindeki kılları ip veya ağda yöntemi ile aldırmak, ciltte istenmeyen koyu renkli lekelenmelere yol açabilir
Aplazi Nedir?
Aplazi, kişide bir organın doğuştan olmaması veya tam gelişememesi halidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com