Sağık Kontrolünde Hangi Tahlil Hangi Yaşta Yapılmalıdır?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 08.03.2019 04:17 | Yazar: Dr. Cem Argun
Tahlil yaptırmak sağlığımız için asla vazgeçemeyeceğimiz bir zorunluluk.Ancak hangi tahlilin hangi yaşta yapılacağının bilinmesi de kişinin sağlığı uzerinde çok dha pozitif bir etkiye sahip.
Sağık Kontrolünde Hangi Tahlil Hangi Yaşta Yapılmalıdır?
A

Tahlil yaptırmak sağlığımız için asla vazgeçemeyeceğimiz bir zorunluluk.Hayata gözlerimizi açtığımız andan hayatımızın sonuna kadar gerek tanısal, gerekse kontrol amaçlı defalarca tahlil yaptırıyoruz.

Peki hangi yaş grubunda hangi tahlillerin yapılması gerektiğini biliyor muyuz?

Tahlil.com olarak hangi yaşta hangi tahlillerin yapılması gerektiğine dair önerilerimizi okuyucularımızla paylaşıyoruz.
Çocukluk çağı gençlik çağında yapılması önerilen tahlillerden başlayalım.
Bebeklere henüz doğar doğmaz fenilketonüri yönünden tarama testi yapılmaktadır.İlerleyen yıllarda ise tam kan sayımı,rutin biyokimya testleri de en az bir kere yapılmalıdır.

Doğar doğmaz hepatit yönünden aşılamaya alınmayan çocuklara ise, sonraki yıllarda hepatit aşısı yapılacaksa HBs Ag ve Anti HBs testleri yapılmalı ve buna göre Hepatit aşısı planlanmalıdır.

Orta yaşa kadar en az 2 yılda bir kan sayımı ve rutin biyokimyasal testlerin yapılması önerilmektedir.Burada önemli olan bir diğer nokta ise her bireyin sağlık yönünden risklerinin belirlenmesi ve o risklere göre tahlillerin yapılmasına öncelik verilmesidir.

Örnek olarak aşırı kilolu bir çocukta, şeker hastalığı yönünden glukoz testlerine ağırlık verilmesi veya büyüme geriliği olan bir çocukta ise başta hormon testlerine bakılması gibi. 30 yaş ve üstünde yapılacak tahliller ise bireylerin cinsiyetine göre farklılık gösterir.

Kadınlar için , rahim ağzı kanseri erken tanısı için yapılan PAP Smear tahlili büyük önem taşımaktadır. PAP Smear testi özellikle evli ve aktif cinsel hayatı olan kadınlara yılda bir kere yapılmalıdır.
Ayrıca her iki cins içinde tam kan sayımı ve kolesterol,kan şekeri gibi parametreleri içeren rutin biyokimya testleri de yılda bir kere yapılmalıdır.

40 yaş ve üzerinde ise mevcut yapılması önerilen tahlillere ek olarak ,erkek ve kadınlar için ayrı ayrı olmak üzere ilave tahliller yapılmalıdır.Kadınlarda mamografi tahlili meme kanseri erken tanısında son derece önemlidir.
Erkeklerde de prostat hastalıkları yönünden PSA tahlili de yapılmalıdır.Her iki tahlilin de yılda bir kere yapılması önerilmektedir.Özellikle bağırsak kanserlerinin erken tanısı içinde gaitada(dışkıda) gizli kan testi de bu yaş gurubunda ihmal edilmemesi gereken tahliller arasındadır.
Akciğer hastalıkları yönünden Akciğer Grafisi de yapılması gereken tahliller arasındadır.
Bu yaşlarda diyabet riski de artmaktadır.Normalde düzenli olarak yılda bir kere yapılması önerdiğimiz rutin biyokimya testleri arasında açlık kan şekeri bulunmaktadır.
Bu testle de diyabet tanısı genellikle koyulabilmektedir.Ancak kişinin ailesinde şeker hastalığı öyküsü bulunması,aşırı kilo alması veya birden kilo vermesi gibi durumlarda varsa,oral glukoz tolerans testi de yapılması gerekebilir. 

50 yaş ve sonrasında ise yine bağırsak kanserinin erken tanısı için kolonoskopi tahlili de,önceki dönemlerde belirttiğimiz testlere ilave olarak önerilmektedir.Ancak kolonoskopi kolay bir test değildir, maliyeti de yüksektir.Bir kere yapılıp eğer sonuçta normal çıktıysa 5-10 yıl süreyle bir daha yapılmasına gerek yoktur.

Özellikle bu yaş grubunda kalp hastalıkları riski daha da arttığından bir kardiyolog kontrolünde kardiyolojik yönden check up da yararlı olacaktır.Bu yaşlar kadınlar için menopozun yaşandığı dönemdir.Bu nedenle kemik yoğunluğunun ölçülmesi için Kemik Dansitometrisi tahlili de gerekli olacaktır.  Bu sayede menopoz nedeniyle kemik erimesi olan kadınlarda ,kemik yoğunluğu ölçümü sağlanacak ve kemik erimesine bağlı kırıkların önüne geçilebilecektir.

Sonuç olarak sizlere belirli yaş gruplarında öncelik gösteren tahliller hakkında genel bir bilgi verdiğimizi umuyoruz.Ancak şurası unutulmamalı ki,kişinin sağlık yönünden risk faktörleri,daha önce geçirmiş olduğu hastalıklar veya genetik özellikleri bu tahlillerin yapılma süresi veya önceliğini değiştirebilir.Yapılacak tahliller,tahlillerin sıklığı ve özellikleri konusunda son kararı kişiyi izleyen hekim verecektir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

pro_cix | 29.04.2013 02:56

İlişki üzerinden 25 gün geçti ve gününde adet oldum fakat miktarı biraz farklıydı.Tedbiren kan testi yaptı Adet olduktan 4 gün sonra adetli iken kan testi yaptırdı. Sonuç < 2 çıktı.Sizce kan testine ne kadar güvenilir ? İlişkiden 25 gün geçtikten ve adetten 4 gün sonra kesin sonuç verir mi efendim?

Tahlil.Com | 01.05.2013 11:35

Hamile değilsiniz, Beta HCG değeriniz düşük. 10 ve altı çıkan Beta HCG değerleri gebelik olmadığnı düşündürmektedir.

Beta HCG testi ile ilgili detaylı bilgi almak ve konuya dair sorulmuş yüzlerce soru ve verilmiş cevabı okumak için tıklayınız...

http://tahlil.com/beta-hcg-testigebelik-tanisinda-yorumlanmasi


Yorgunluk,Nedenleri ve Tahliller
Kişinin kendini bitkin hissetmesi, küçük enerji gerektiren işleri tamamlayamaması veya böyle bir işin sonunda hemen dingin hale geçememesi, kişinin yorgunluk açısından…
Tükrükle Yapılan Ovulasyon Yumurtlama Testi Nedir?
Özellikle biran önce çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları hamile kalabilmek için büyük çaba gösterir. Yumurtlamanın olup olmadığını öğrenmek ve bu…
Doğum Kontrol Hapı Nekadar Sürede Etki Eder?
Özellikle yeni evlenecek çiftler ilk gece için korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullanırlar
Laboratuvar Tahlili Sonuçlarına Nasıl Güvenelim?
Laboratuvar çalışmalarında sonuca etki eden ve  tanıda hatalı sonuç alınmasına neden olan bir çok faktör vardır. Laboratuvar tahlil sonuçlarının en doğru ve sağlıklı…
Kolesterol Testi Nasıl Değerlendirilir?
Kan tahlillerinde kolesterol ve LDL-kolesterolün (kötü huylu kolesterol) yüksek olması ,kalp hastalığı riskinin bulunduğunu göstermektedir
Düzenli Olarak Yaptırmanız Önerilen 10 Tahlil Nedir?
Sağlığımızın takibi ve kontrolü için düzenli aralıklarla bazı tahlillerin yapılması gerekmektedir. Özellikle doktorların hastalarından en sık istediği ve düzenli olarak yapılmasını önerdiği 10 tahlil…
Hepatit C Testleri Nasıl Yorumlanır?
Hepatit C enfeksiyonu şüphesi duyulan durumlarda veya hepatit yönünden tarama testi olarak doktorlar Hepatit C testleri isterler.Hepatit C testleri en sık ELİSA yöntemiyle çalışılmaktadır.
Üre Testi (BUN): Üre Yüksekliği Neden Olur?
Üre testi böbrek fonksiyonları hakkında bilgi veren bir biyokimya tahlilidir.Kan örneğinden yapılan bir testtir.
Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Kürtaj Yapılabilir?
Kürtaj; istenmeyen ya da; istenen ancak, anne ve ya bebek için tehlike oluşturan gebeliğin sonlandırılması işlemidir.Bu cerrahi işlem kadın doğum doktorlarınca yapılmalıdır.
AMONYAK TESTİ?
Amonyak proteinin yıkım ürünüdür.Amonyak testi ise biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.
Akyuvar Sayımı Ve Enfeksiyonlar İle İlişkisi
WBC veya beyaz kan hücrelerinin sayımı vücutta oluşan enfeksiyonların tanımında önemli  ve yapılması gereken tahlillerdendir.WBC testi ile kanda bulunan akyuvarlar sayılır.
PSA Testi İle İçiniz Rahat Olsun
PSA testi; prostat kanseri tanısında önemli bir veridir.Üroloji doktorlarınca risk grubu erkeklerden kanserin erken tanısı amacıyla sıklıkla istenir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com