Seroloji Nedir? Seroloji Testleri ve Çeşitleri Nelerdir?

12.02.2019 09:30 | Güncelleme: 19.02.2019 10:33 | Yazar: Başak Pırıl Gökayaz
Serolojik testlerin çeşitleri olmakla birlikte en temel görevi kandaki antikorları aramaktır. Bu makalemizden serolojik teste neden ihtiyaç duyduğumuzu, serolojik testin türlerini, sonuçlarını ve anlamlarını, teşhis edebileceği hastalıkları ve bu test sonrasında neler yapılabileceğini öğrenmeniz mümkündür.
Seroloji Nedir? Seroloji Testleri ve Çeşitleri Nelerdir?
A

Serolojik testler nelerdir?

Serolojik testler, kanınızdaki antikorları arayan kan testleridir. Bir dizi laboratuvar tekniği içerebilirler. Çeşitli hastalık koşullarını teşhis etmek için farklı serolojik testler kullanılır.

Serolojik testlerler ortak bir şeye sahiptirler. Hepsi bağışıklık sisteminiz tarafından üretilen proteinlere odaklanır. Bu hayati vücut sistemi sizi hasta edebilecek yabancı istilacıları yok ederek sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Test yapma süreci, laboratuvarın serolojik test sırasında hangi tekniğin kullandığına bakılmaksızın aynıdır.

Neden serolojik teste ihtiyaç duyarız?

Bağışıklık sistemi hakkında biraz bilgi edinmek ve serolojik testleri anlamak için neden hastalandığımızı ve neden yararlı olduklarını bilmek yararlıdır.

Antijenler, bağışıklık sisteminde  tepki uyandıran maddelerdir. Genellikle gözle görülemeyecek kadar küçüklerdir. Ağız, geniz ve çatlayan deri yoluyla vücuda girebilirler. Genellikle insanları etkileyen ve hastalıklara sebep olabilen antijenler ve etkenler  şunları içerir:

 • Bakteriler
 • Mantarlar
 • Virüsler
 • Parazitler

Bağışıklık sistemi antikorlar üreterek antijenlere karşı vücudu savunur. Bu antikorlar, antijenlere bağlanan ve bunları devre dışı bırakan parçacıklardır. Doktorunuz kanınızı test ettiğinde, kan örneğinizde bulunan antikorların ve antijenlerin türünü ve sahip olduğunuz enfeksiyon türünü belirleyebilir.

Bazen vücut dış işgalciler için kendi sağlıklı dokusunu kaybeder ve gereksiz antikorlar üretir. Bu bir otoimmün bozukluk olarak bilinir. Serolojik testler bu antikorları tespit edebilir ve doktorunuzun otoimmün bir bozukluğu teşhis etmesine yardımcı olabilir.

Serolojik testler nelerdir?

Serolojik testler sırasında ne olur?

Bir kan örneği, laboratuvarın serolojik test yapması için gereken tek şeydir.

Test doktorunuzun ofisinde gerçekleşecektir. Doktorunuz damarınıza iğne sokup bir numune için kan alacaktır. Doktor, küçük bir çocuk üzerinde serolojik test uygularsa, cildi bir neşterle delebilir.

Test prosedürü hızlıdır. Çoğu insan için ağrı şiddetli değildir. Aşırı kanama ve enfeksiyon meydana gelebilir, ancak bunların riski düşüktür.

Ne tür seroloji testleri vardır?

Pek çok antikor vardır. Bu nedenle, farklı antikor türlerinin varlığını tespit etmek için çeşitli testler vardır. Bunlara şunlar dahildir:

 • Bir aglütinasyon testi, belirli antijenlere maruz kalan antikorların parçacık kümelenmesine neden olup olmayacağını gösterir.
 • Bir presipitasyon testi, antijenlerin vücut sıvılarında antikor varlığını ölçerek benzer olup olmadığını gösterir.
 • Western blot testi, kanınızdaki antimikrobiyal antikorların varlığını hedef antijenlerin reaksiyonlarıyla tanımlar.

Setoloji Test Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Normal seroloji test sonuçları:

Vücudunuz antijenlere tepki olarak antikorlar üretir. Test antikor göstermezse, enfeksiyonunuz olmadığını gösterir. Kan örneğinde antikor olmadığını gösteren sonuçlar normaldir.

Anormal seroloji  test sonuçları:

Kan örneğindeki antikorlar genellikle bir hastalığa veya yabancı proteine şu an veya geçmişte maruz kalan bir antijene karşı bir bağışıklık sistemi tepkisi yaşadığınız anlamına gelir.

 Testler ayrıca normal veya yabancı olmayan proteinlere veya antijenlere karşı antikorların kanda mevcut olup olmadığını öğrenerek doktorunuzun bir otoimmün hastalığı teşhis etmesine yardımcı olabilir.

 Bazı antikor türlerinin varlığı, bir veya daha fazla antijene karşı bağışık olduğunuz anlamına da gelebilir. Bu, antijene veya antijenlere gelecekte maruz kalmanın hastalığa neden olmayacağı anlamına gelir.

Serolojik testler birden fazla hastalığı teşhis edebilir, örneğin; 

 • Bakterilerin neden olduğu malta humması
 • Bir parazitin neden olduğu amibiyaz (kalın bağırsak hastalığı)
 • Bir virüsün neden olduğu kızamık
 • Bir virüsün neden olduğu kızamıkçık
 • HIV enfeksiyonu
 • Frengi
 • Mantar enfeksiyonları

Seroloji testlerinden sonra ne olur?

Serolojik testlerden sonra sağlanan bakım ve tedavi değişebilir. Genellikle antikorların bulunup bulunmadığına bağlıdır. Ayrıca bağışıklık tepkinizin doğasına ve şiddetine bağlı olabilir.

Bir antibiyotik veya başka bir ilaç türü vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olabilir. Sonuçlarınız normal olsa bile,  hala bir enfeksiyon olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuz ek bir test isteyebilir.

Vücudunuzdaki bakteri, virüs, parazit veya mantar zamanla çoğalır. Buna karşılık, bağışıklık sisteminiz daha fazla antikor üretecektir. Bu, enfeksiyon kötüleştikçe antikorların tespit edilmesini kolaylaştırır.

Test sonuçları aynı zamanda, otoimmün bozukluklar gibi kronik koşullarla ilgili antikorların varlığını gösterebilir.

Doktorunuz test sonuçlarınızı ve sonraki adımlarınızı açıklayacaktır. 

Seroloji testleri bir çok hastalığın tanı ve takibinde kullanılan değerli tahlil yöntemleridir.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/serology

Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
TG Hormon Testi Nedir?
TG hormon  testi ile kandaki tiroglobulin miktarı ölçülür.TG testi biyokimya laboratuvarlarında çalışılan bir kan tahlilidir.
HBsAG Testi Nedir?
HBs AG testi Hepatit B yüzey antijenini ifade eder.Heptit B enfeksiyonu tanı ve takibinde kullanılan önemli bir tahlildir.
ACTH Hormonu Hangi Hastalıkların Tanısında Ölçülür?
ACTH hormonunun ölçüm amacı böbrek üstü ve hipofiz bezi hastalıklarının teşhisidir.Genellikle endokrinoloji uzmanlarınca istenen bir hormon tahlilidir.
Protein C Aktivitesi Testi Nedir?
Protein C Aktivitesi testi koagulometrik yöntemle çalışılan bir tahlildir.Biyokimya laboratuvarlarında çalışılır.
Boşalma Sonrası Tahlilde Sperm Çıkar mı?
Boşalma; erkeğin spermini cinsel ilişki veya uyarılma sürecinde orgazm sonrası vücut dışına atmasıdır.
Kalsitonin Testi Neden Yapılır?
Kalsitonin testi meduller tiroit kanseri veya endokrin neoplazi tip 2 riski taşıyan kişilerde uygulanır.Bu tahlil genellikle endokrinoloji ve genel cerrahi uzmanlarınca istenmektedir.
Batı Nil Virüsü (BNV)Nedir? Nasıl Bulaşır, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi Nasıldır? Korunma Önlemleri Nedir?
Batı Nil Virüsü enfeksiyonu 2018 yılında bir çok Avrupa ülkesinde görülmüştür.Ülkemizde de Batı Nil Virüsü vakalarına rastlanılmaktadır.Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonunun nasıl bulaştığı ve belirtileri…
Tahlillerin Normal Değerleri ve Kullanımları
Tanı amaçlı kullanılan yüzlerce tahlilin alfabetik sıraya göre normal değerleri, tahlillerin kullanım yerleri, hangi durumlarda yükselip hangi durumlarda düştüğü konusunda bilgileri Tahlil Sözlüğü bölümümüzde…
Okul Öncesinde Çocuklara Hangi Tahliller Yaptırılmalıdır
Çocukların okula başlamadan önce sağlık kontrolünden geçirilmesi, birçok hastalığın erken tanısı açısından gereklidir. Okul öncesi çocuklara hangi tahlillerin yapılacağı konusunda uzmanlarımız bilgilendirici…
Normal şekilli sperm yüzdesine göre gebelik oranı ve ihtimali nedir?
Çocuğu olmayan çiftler için yapılması gereken ve sonucu merakla beklenen testlerden biri de sperm testidir. Erkeklerde sperm hücresinin şeklinin normal olup olmaması da üreme fonksiyonlarının yerine getirilmesinde…
Metanefrin ve Normetanefrin Testleri
Hipertansiyonla seyreden ve Feokromositoma olarak bilinen hastalığın tanısında kullanılan testlerdir. Bu testlerin yapılıp değerlendirilmesi için hastadan idrar örneği alınmalıdır.
ENA Testleri Neleri İçerir? Hangi Hastalık Tanılarında İstenir?
ENA; Extractable nükleer antijeni antikorları anlamına gelen bir tahlildir. Genel olarak bağışıklık sistemini ilgilendiren otoimmün hastalıkların tanısında kullanılan tahlillerden biridir.
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com