Sevgi Ailesinde Yemek Kültürü

18.06.2018 09:51
Çocukların daha özgüvenli yetişmesi, kendini daha iyi ifade edebilmesi, hayatta başarılı olmasının temelleri şüphesiz ki ailede atılır
Sevgi Ailesinde Yemek Kültürü
A

Çocukların daha özgüvenli yetişmesi, kendini daha iyi ifade edebilmesi, hayatta başarılı olmasının temelleri şüphesiz ki ailede atılır. Bunun için ilk şart, yeterince sevilen ve sevildiğini hisseden bir çocukluktan geçer.

Sevgiyi ifade etme biçimi, çoğu zaman sözlerle ifade edilir ya da sürekli oyunlarla çocuğa anlatılmaya çalışılır. Bu yaklaşımlar da şüphesiz doğrudur. Ancak, yetersizdir. Çocuğa sadece kendi alanı olan oyunda değil, hayatının her alanında, günlük hayatın normal akışında dahil değerli olduğu hissettirilmelidir. 

Bunu göstermenin en güzel yolu da, sofra birliğidir. Sevgi ile büyüyen bir ailede, bütün bireyler hazır olduğunda yemeğe başlanırken, korkunun hakim olduğu bir ailede sadece reis ilan edilen kişinin hali hazırda olması beklenir. Çocuklar her durumu çok iyi analiz eder, değerlendirir, zihninde oturtur, ancak dile getiremez. Yani siz aslında çocuk algılamıyor nasıl olsa deseniz de, bilinç altında davranış çoktan işlenmiş oluyor.

Gelelim sofra birliğinin nasıl sağlanacağına, öncelikle yemek saatleri belli olmalıdır ve zaruri bir durum olmadığı sürece bu zamana yemek hazırlıkları yetiştirilmeli, zaman buna göre tayin edilmelidir. Bu sayede evin ve birlikte yaşamanın kuralları uygulanmış olur. Yemek yerken nasıl herkes bulunuyorsa, sofra hazırlanırken ve sofra toplanırken de herkes yardımcı olmalıdır. Bu sayede hem herkes becerilerini geliştirmiş, hem de tam anlamıyla aile yardımlaşma fikri oturtulmuş olur. Tabiki en önemli unsur, herkesin aynı anda sofrada hazır bulunduğunda yemeğe başlanmasıdır. Özellikle evin çocuğunun kendini değerli hissetmesi, bir birey olarak kabul gördüğünü fark etmesi, kişisel gelişimi için çok önemlidir. Evin en küçük çocuğu sofraya gelmekte biraz gecikse, ellerini yıkarken dalgın davransa dahi geldiğinde herkesin kendini bekliyor olması, onun için çok değerlidir. Bu sayede hayatı boyunca her bireyin saygınlığı hak ettiği düşüncesine sahip, olgun ve sorumluluk sahibi bir yetişkin olacaktır. 

Kısacası evde yaşanan hiçbir hadise küçümsenmemeli ve daima her davranışın, evin çocuklarının kişiliklerinin şekillenmesinde yadsınamaz önemde olduğu unutulmamalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Bebeklerde Ateş Yükseldiğinde Yapılması Önerilen 6 Uygulama
Bebeklerde ateş yükseldiğinde anne ve babalar çoğunlukla panik içinde bir şeyler yapmaya çabalar
Tahlil.com'a sponsorluk başvuruları için: info@tahlil.com
Her ay yüz binlerce kişi tarafından takip edilen, ücretsiz online tahlil yorumlama hizmeti veren sağlık sitesi Tahlil
Kafeinli İçecekler Vücudumuzda Bazı Değişikliklere Yol Açar
Kafein özellikle çay ,kahve ve gazlı içeceklerde bulunan bir maddedir
Güneş Çarpması ve Güneş Çarpmasına Alınacak Önlemler
Havaların giderek ısınmaya başladığı bu günlerde aşırı sıcaklarla birlikte güneş çarpmaısı da sağlığımızı tehdit ediyor
Havucun Sağlığımız İçin 10 Önemli Faydası Nedir?
Havuç sağlığımız için son derece yararlı bir besindir
Terleme Sorunu,Terleme Nedenleri ve Tedavisi
Yaz mevsiminde bir sorun olarak kendini daha da belli eden aşırı terleme, fiziksel ve ruhsal sorunlara da yol açabilmektedir
Nane ve Nane Yaprağının Sağlığımıza Bilinen Faydaları
Nane doğada rahatlıkla bulabildiğimiz bir bitkidir
Saç Dökülmesini Engellemek İçin Öneriler
Saç dökülmesi birçok hastalığın habercisi olabilir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com