Smear Testi? 7 Soru ve Cevapla Smear Testi

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 29.01.2019 05:42 | Yazar: Dr. Cem Argun
Smear testi özellikle aktif cinsel hayatı olan bayanlarda kadın doğum uzmanları tarafından yapılan rutin kontrollerde sıkça istenen bir tahlil yöntemidir.Kadınlara yapılan smear testi ile ilgili en çok merak edilen konuları 7 soru ve cavapta Tahlil.com okurları için derledik.
Smear Testi? 7 Soru ve Cevapla Smear Testi
A

Smear testi özellikle aktif cinsel hayatı olan bayanlarda kadın doğum uzmanları tarafından yapılan rutin kontrollerde sıkça istenen bir tahlil yöntemidir.Rahim ağzı kanserinin erken teşhisinde önemli rol oynamaktadır.Kadın doğum doktoru tarafından jinekolojik muayene sırasında rahim ağzından alınan sürüntü örneği patoloji uzmanlarında değerlendirilir. Kadın doğum doktoru da gelen sonucu yorumlayarak hastasında tedavi gerekiyorsa planlama yapar.
Tahlil.com olarak,ziyaretçilerimizin önemli bir bölümünü oluşturan bayanlar için, 7 soru ve cevapla Smear testine açıklık getirdik.

1.Smear Testi Nedir?

Patoloji Laboratuvarlarında patologlar tarafından değerlendirilen bir testdir. Bayanlarda rahim ağzında bulunan kötü huylu (malign) veya kötü huylu bir hastalığa dönüşme olasılığı olan (premalign) değişiklikleri belirleme amacıyla yapılmaktadır.
Smear testi, kadınlarda sıklıkla rastlanan rahim ağzı kanseri ve bu kansere yol açabilen ve rahimde bulunan kanser öncesi diğer adıyla da prekanseröz oluşumların saptanması amacıyla yapılmaktadır. Smear testi için örnek alınması ağrılı bir işlem değildir.

2.Smear Testi Hangi Yaştaki Bayanlara Yapılmalıdır?

Aktif cinsel hayatı bulunan bayanlara, yılda bir kere yapılması önerilmektedir. Kadının aktif cinsel hayatının bulunması tahlilin yapılması için temel koşuldur herhengi bir yaş da tahlilin yapılacağına dair şart bulunmamaktadır.

3.Smear Testi Kesin Kanser Tanısı Koydurur mu?

Smear testi tek başına kanser tanısı koydurmaz. Smear testi kadın doğum uzmanına klinik tanı konusunda yol gösterir.Kesin tanı için ise biyopsi, konizasyon gibi tıbbi işlemlere ihtiyaç vardır.

4.Smear Testi Nasıl Yapılır ?

Smear Testi, kadın doğum doktorları tarafından jinekolojik muayene sırasında özel bir fırça veya tahta çubuk yardımı ile rahim ağzı bölgesinden örnek alınarak gerçekleştirilir.Acı veren bir uygulama değildir ve kolaylıkla örnek alınır. Alınan sürüntü örneğinde bulunan salgı, mikroskopta özel boyalarla incelenir.

5.Smear Testi Nasıl Değerlendirilir?

Smear testi değerlendirmesinde ,alınan örnekte tespit edilen normal hücreler, atipik yani normal olmayan hücreleri veya ara hücreleri belirlenir. Test sonucuna göre daha ileri tetkiklere ihtiyaç olup olmadığı anlaşılır.

6.Servikal Smear Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Smear alınmasından önce ,bayanların en az 24 saat süre ile cinsel ilişkide bulunmaması ideal olandır.Buna dikkat edilmesi sonucun daha sağlıklı değerlendirilmesini sağlayacaktır..Ayrıca smear alınmadan önce 3 gün süreyle herhangi bir vajinal krem ya da ilaç kullanılmamalıdır.
Test öncesi vajinal duş veya yıkama da tavsiye edilmemektedir.

7.Servikal Smear Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Uygun olan zaman, son adet kanamasından 10 gün sonrasıdır.Ancak bu konuda smear testini isteyen hekimde belirleyici olabilmektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

sera_ozer | 05.04.2015 09:36

Merhaba, cinsel ilişkiden bir gün sonra vajinal kanama yaşadım ovulasyon tarihimdi bir gün sonra jinekolojik muayene yapıldı ve doktora kanama olduğunu söylediğimde yumurtlamadan kaynaklanabileceğini söyledi. ama smear testi de istedi ilişkiden dolayı smear testi güvenilir sonuçlar verir mi?

Tahlil.Com | 07.04.2015 01:55
Smear alınmasından önce ,bayanların en az 24 saat süre ile cinsel ilişkide bulunmaması ideal olandır
gcimran | 26.10.2014 09:46

aylardır smear testi yaptırmak için uğraşıyorum fakat doktora her gittiğimde mantar teşhisi konuyor antibiotik veriyorlar fakat işe yaramıyor..enfeksiyonlu olduğum için benden örnek almıyorlar. belki uzunca bir süredir kanserim ve bu yüzden öğrenemiyorum bile. neden mantarlıyken test yaptıramıyorum?

Tahlil.Com | 27.10.2014 09:51
Vajinal mantar kolaylıkla tedavi edilen bir enfeksiyon hastalığıdır.Uygun bir tedaviyle geçer.Öncelikle neden bu enfeksiyonun bir türlü geçmediği konusunda doktorunuz araştırma yapmalı.Smear testi, normal şartlar altında mantar enfeksİyonu olan kadınlarda da yapılabilir.BU KONUDA SON KARARI İSE DOKTORUNUZ VERMELİDİR.
cnsysncnsysn | 26.05.2014 02:13

malignite veya intraepitelyal lezyon yönünden negatif servikovajinal smear

reaktif selüler değişiklikler

inflamasyon ve reperasyon bulguları

not: smear değerlendirmek için yeterlidir.endoservikal hücreler mevcuttur.smear sonucum bu şekilde geldi. açıklayabilirseniz sevinirim. iyi günler

Tahlil.Com | 26.05.2014 08:27
Sorun görünmüyor..
aslı | 16.01.2014 03:48

43 yaşındayım.regl in 3.günü yapılan sonuçlarım: :tsh : 3,38 µIU/mL ref 0,35 - 5.50 /T3 2.63 pg/ ref: 2,3 - 4,2/ Serbest T4 :1.11 ng/ ref: 0,7 - 1,76/ FSH : 6.90 / LH : 4.74 IU/mL/ Prolaktin :23 ng/mL Estradiol : 64 pg/mL Progesteron :0.52 ng/mL bu sonuçlara göre hamile kalabilirmiyim

Tahlil.Com | 17.01.2014 11:30
Sonuçlarınızda bir problem görünmüyor..
elif.kardas | 16.01.2014 02:21

Gebelik öncesi smear testini doktorum 1 yıl önce smear tesi yaptırdığım için yapmadı. 30 yaş altı kişilerde 3 yılda bir yapılması gerekir diye okudum bazı yerlerde de senede bir yapılması gerekir diye okudum. Acaba hangisi doğrudur? (2 yıllık evliyim)

Tahlil.Com | 16.01.2014 03:15
30 yaş üzerindeki kişilerde risk faktörü yoksa 3 yılda 1 kez yapılması yeterlidir..
yoncaergun | 23.07.2013 03:26

mikroskopik bulgu: transformasyon zonu mevcuttur. Orta yoğunlukta PNL, kokobasil içeren zeminde süperfisyel, intermedier ve endoservikal glandüler hücreler izlendi. Benign hücresel değişiklikler, bakteriyel vajinozis ile uyumlu bulgular. acaba sonucumu yorumlayabilir misiniz?

Tahlil.Com | 23.07.2013 04:07
Korkulacak bir durum yok muhtemelen vajinal bir enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz
Doktorunuz gerek görürse vajen kültürü isteyebilir enfeksiyon yönünden
sabus.ozler | 19.06.2013 09:44

intraepitelyal lezyon veya malignite çısından negatif. servikal yayma sitolojisi.

inflamasyon hücresel değişiklikler. smear testımı degerlendırırmısınız.

Tahlil.Com | 19.06.2013 11:10
Kötü huylu bir bulgu saptanmamış enfeksiyona dair bulgular var, yani korkulacak bir sonuç yok.
nedaryastark | 02.05.2013 08:02

sonucumda intraepitelyal lezyon veya malignite çısından negatif. organizma: spesifik mikrorganizma izlenmedi, inflamasyon yazıyor, sonucumu yorumlayabilir misiniz?

Tahlil.Com | 02.05.2013 11:13
Kötü huylu bir bulguya rastlanılmamış, iltihabi bulgular gözlenmiş
yld | 01.12.2012 12:45

Mikroskobi Sonucu : Gr:5-6 Epitel Hücreleri, PNL ler ve 9-10 Gr (+) Basiller Görüldü

Üreme Durumu : Normal Flora Elemanları Üredi

vajen kültüründen alınan örnek sonucu bu şekilde yazıyor acaba sonucu yorumlamanız mümkünmü?

Tahlil.Com | 22.06.2018 07:54
Normal sonuç, problem yok
Gaitada (Dışkıda) Parazit Taraması Nasıl Yapılır?
Özellikle bağırsakta yaşayan parazitlerin varlığı yapılan dışkı analizinde tespit edilebilir.Gaitada parazit taraması ideal olarak parazitoloji laboratuvarlarıında parazitoloji uzmanlarınca yapılmalı…
Kalp Kastalıklarının Tanısında Kullanılan Efor Testi Nedir?
Efor testi en çok koroner yetersizlik (kalbi besleyen atardamarlarda darlık veya tıkanıklık olması) tanısının koyulması amacıyla yapılır.Efor testini kardiyoloji uzmanları yorumlamalıdır.
Mikroskopik TESE Nedir?
Mikroskopik TESE, erkek üreme hücresi spermlerin üretildiği testis dokusunda sperm arama yöntemidir.
Alkalen Fosfataz (ALP) Testi Nedir? Alkalen Fosfataz Yüksekliği Neden olur?
Alkalen fosfataz, birçok dokularda bulunan bir enzimdir.Biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.ALP yüksekliği görüldüğünde doktorlar bazı hastalıklardan şüphe etmektedir.
Roaccutane Yan Etkileri Nelerdir?
Roaccutane çoğunlukla gençlerin kullandığı güçlü bir sivilce (akne ) ilacıdır. Bu ilacı yazmak için Dermatoloji (cildiye) doktorları yetkilidir.
Total Bilirubin Testinin Normal Değerleri Nedir?
Bilirubin yüksekliğinde sarılık görüldüğünden , bilirubin sık olarak merak edilen bir biyokimya testidir.Total bilirubin testinin normal değerleri hem hastalar hem de doktorlar açısından son derece önemlidir.Normal…
PPD Testi (Tüberküloz Testi) Nedir?
PPD testi tüberküloz araştırılması için tarama testine verilen isimdir. PPD testi İngilizce kelimelerin ''Pürified Protein Derivative'' baş harflerinden adını almıştır.Türkçe karşılığı ise Saflaştırılmış…
Grip Testleri Nedir? Grip Testleri Ne Zaman Yapılır?
Sonbahar aylarında grip vakaları artmaktadır.Grip tamısını koymak için de doktorlar grip şühhelendikleri hastalarından çeşitli grip testleri istemektedir.Bu testlerin çoğu kısa süre içinde sonuçlanıp…
TG Hormon Testi Nedir?
TG hormon  testi ile kandaki tiroglobulin miktarı ölçülür.TG testi biyokimya laboratuvarlarında çalışılan bir kan tahlilidir.
HBsAG Testi Nedir?
HBs AG testi Hepatit B yüzey antijenini ifade eder.Heptit B enfeksiyonu tanı ve takibinde kullanılan önemli bir tahlildir.
ACTH Hormonu Hangi Hastalıkların Tanısında Ölçülür?
ACTH hormonunun ölçüm amacı böbrek üstü ve hipofiz bezi hastalıklarının teşhisidir.Genellikle endokrinoloji uzmanlarınca istenen bir hormon tahlilidir.
Protein C Aktivitesi Testi Nedir?
Protein C Aktivitesi testi koagulometrik yöntemle çalışılan bir tahlildir.Biyokimya laboratuvarlarında çalışılır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com