Sonbahar Gelirken Korona Virüsten Korunmanın Yolu

15.09.2020 09:14 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Sonbahar ayları, geçiş mevsimidir ve soğuk algınlığına bağlı rahatsızlıklar en fazla bu dönemde görülür. Ani hava değişimleri, gece gündüz arası sıcaklık farkları, hazırlıksız kıyafetlerle yakalandığınız yağmur, rüzgar olayları vücudu hastalığa daha açık hale getiriyor.
Sonbahar Gelirken Korona Virüsten Korunmanın Yolu
A

Sonbahar ayları, geçiş mevsimidir ve soğuk algınlığına bağlı rahatsızlıklar en fazla bu dönemde görülür. Ani hava değişimleri, gece gündüz arası sıcaklık farkları, hazırlıksız kıyafetlerle yakalandığınız yağmur, rüzgar olayları vücudu hastalığa daha açık hale getiriyor.

Ayrıca bir de beslenmenizde düzensizlikler varsa, bağışıklık hepten zayıflıyor ve hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Aslında yılın her bu döneminde hastalıklardan korunmak önem kazanıyordu. Ancak korona virüsün bu kadar yayılım gösterdiği günlerde insanın en ufak bir kırgınlık hissetmeye dahi korkması haklı bir durum olarak görünüyor. Ayrıca grip, soğuk algınlığı belirtileri ile korona virüs belirtileri benzerliği insanları daha çok korkutuyor.

İşte bu sebeplerden dolayı bağışıklığı güçlendirmek, sağlıklı yaşamanın en önemli koşulu haline geliyor.

Bağışıklık Nasıl Güçleniyor?

Beslenme bağışıklık güçlendirmede en önemli unsurdur. Takviye alınan vitaminler ve dengeli beslenme oranı vücudunuzu dinç ve zinde tutacaktır.

C vitamini, öneminden en çok bahsedilen vitamindir. Bunun sebebi C vitaminin solunum yolları hastalıklarına karşı savaşma gücüdür. Malum koronanın da tespit edilen en büyük zararları solunum yollarıdır. Bu sebeple C vitamini tüketimine dikkat edilmeli mümkünse günlük tüketilmelidir. C vitamini; limon, yeşil taze otlar, ıhlamur, portakal, nar ve kivide bulunur. Mevsimine göre tüketilmelidir.

Baharatlar; özellikle antioksidan özelliğiyle bilinen baharatlar ister yemeklerde, ister suyla birlikte muhakkak tüketilmelidir. Bu baharatlar bağışıklık kuvvetlendirmede ve virüs öldürmede son derece başarılıdırlar. Antioksidan baharatların başlıcaları; zencefil, zerdeçal, isottur.

Her zaman kullanılan antioksidan besinler günlük tüketilmelidir. Bu ürünler zaten sıklıkla soframızda yer alan besinlerdir; sarımsak, soğan, bal, zeytinyağı gibi.

Spor da bağışıklık kuvvetlendirmede önemli bir husustur. Kişilerde mevsim geçişlerinde halsizlik çok sık görülen şikayetlerdendir. Ancak düzenli spor; metabolizmayı hızlandırır, kişinin kendini daha dinç ve enerjik hissetmesini sağlar.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kış aylarında grip ve nezleyi nasıl yenelim?
Kış aylarında nezle, grip ve birçok solunum yolu ve akciğer hastalıkları ile karşı karşıya gelebilirsiniz
Tenisçi Dirseği Nedir?
Tenisçi dirseği denilen hastalık genellikle orta yaşlarda ve daha çok erkeklerde görülmektedir
Gebeliğin İlk Üç Aylık Döneminde Nefes Darlığının Nedeni Nedir?
Her kadında gebe olduktan sonra progesteron hormonunun miktarı yükselir
Hipofiz Bezinin Görevi Nedir? Ön ve Arka Hipofiz Bezinden Salgılanan Hormonlar Nelerdir?
Hipofiz bezi, kafatasımızda, gözlerimizin arkasında ve  burnumuzun üst kısmının arkasında bulunan bir bezdir
Kemiklerin Güçlenmesi İçin Tüketilmesi Gerekenler Nelerdir?
Vücudumuzda destek görevi yapan kemik dokumuzun genç yaşlardan itibaren güçlü ve sağlam kalmasını sağlamak oldukça önemlidir
Daha Genç Görünmenin Yolları Nelerdir?
Yaşınız ilerlesin ancak cildiniz değişmesin aynı kalsın mı istiyorsunuz? Evet bu herkesin ortak korkusudur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com