Şurup Nasıl Saklanmalıdır?

20.03.2019 01:14 | Güncelleme: 24.03.2019 09:35 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Şişe ilaçlar açılmadan önce güvenli bir şekilde her ortamda bozulmadan nasıl durabilir? Açıldıktan sonra güvenliği nasıl korunur? Buz dolabında mı yoksa oda sıcaklığında mı saklamak daha güvenlidir?
Şurup Nasıl Saklanmalıdır?
A

Şişe ilaçlar açılmadan önce güvenli bir şekilde her ortamda bozulmadan nasıl durabilir? Açıldıktan sonra güvenliği nasıl korunur? Buz dolabında mı yoksa oda sıcaklığında mı saklamak daha güvenlidir?

İşte bu sorular kullanılan ilaçların fayda etmesi için çok önemli hususlardır. Bir ilacın faydalı olması için, muhteviyatının bozulmamış olması gerekir.

Şişe ilaçların içindeki boşluk neden var?

Şuruplar, üst kısmında bir miktar boşluk kalacak şekilde doldurulmuştur. Bu boş alan dezenfektan bir alandır. Bu alan sayesinde kapak açılmadığı sürece ilaç içindeki etkin maddeler korunur. Bu alanın dezenfekte kalması; ya içerisine temiz hava doldurulması ile ya da nitrojen uygulamasıyla temizlenerek sağlanmıştır.

Kapak açılınca değişim nasıl olur?

Şişenin içindeki ilacı kullanmak için kapağını açıp, kaşığa doğru eğilir. Bu esnada şişe içine doldurulan madde (temiz hava veya nitrojen) dışarı çıkar. Dışarıdaki su buharı, bakteri ve mantarlar hava yoluyla şişenin içine girer.

Bu kısım kirli kısımdır. Ancak ilacın içine eklenmiş olan koruyucular. Temas halinde olan kirli kısmı dezenfekte eder ve ilacın muhteviyatını muhafaza eder.

Kapağı açılan şurup nasıl saklanmalıdır?

Kapağı açılan şurup artık boşluğunda mikrop barındıran şuruptur. Bakteri ve mantarların nemli ortamları sevdiği unutulmamalıdır.

Kapağı açılan şurup buzdolabına konduğunda, şişenin içinde su buharları meydana gelir. Bu buhar, kapak kapalı olduğu zamanda su damlacıklarına dönüşür ve bu damlacıklar mikropların yaşaması ve üremesi için uygun bir ortam haline gelmiş olur. Bu sebeple kapağı bir kez dahi olsa açılmış olan şuruplar, buzdolabında saklanmamalıdır.

Şuruplar hangi koşullarda saklanmalıdır?

Şuruplar; kuru, rutubetsiz, oda sıcaklığında saklanmalıdır. Güneşe, ısıya, soğuğa maruz bırakılmamalıdır (aksi belirtilmediği sürece).

Her ilaç kendi şişesinde saklanmalıdır.

Tarihi geçen ilaçlar kullanılmamalıdır. Başkalarının sağlığını riske atmamak, dikkatsizlikle bakmadan kullanılmasını engellemek için evde bulundurulmamalıdır.

Ateş düşürücüler, kulak, göz, burun damlaları; kapağı açıldıktan sonra 15 gün içinde kullanım süreleri biter ve içinde bakteriler üreyebilir. Bu sebeple uzun süre bekletilmemeli ve kullanılmamalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Halk Oylaması Sürüyor Tahlil.com Oylarınızı Bekliyor
Metro Sosyal Girişimci Ödüllerine, Sağlık Kuruluşları kategorisinde aday olan Tahlil
Bayramda Kilo Almamak İçin Bazı Öneriler
Bayramlar, birbirinden lezzetli yemeklerle süslenen sofralarda sevdiklerimizle bolca hoş sohbet etme fırsatı bulduğumuz zamanlardır
Biber Gazı ( Tear Gas) Nedir? Biber Gazının Zararları ve Etkileri Nedir?
Okurlarımızdan gelen mailler ve sorular üzerine Tahlil
Domuz Gribi Aşısı Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?
Sevgili okurlarımız, domuz gribi aşısı için şimdiye kadar çok şey söylendi
Tahlil.com Artık Alexa Sertifikalı
Sağlık siteniz Tahlil
Biber Gazının Zararlı Etkilerine Karşı İlk Alınacak Önlemler Nelerdir?
Biber gazına maruz kalan veya biber gazının zararlı etkilerine karşı  sağlık kuruluşlarına başvurmadan önceki aşamada nasıl müdahale edileceğine dair bilgi almak isteyen ziyaretçilerimiz için Tahlil
Tahlil.com'un Üye Sayısı 20 000'i Geçti
Tahlil yorumlayan ilk ve tek sağlık sitesi Tahlil
Şimdi Kayısı Zamanı: Kayısının Faydalarını Biliyor musunuz?
Yazın iyice yaşandığı şu günler tam da kayısı zamanı
Güneşin Zararları Hakkında Yanlış Bilinenler
Bilim adamları güneş ışınların etkilerine dair çeşitli araştırmalar yapıyorlar
Sınav Haftası Önerileri
Sınav haftası ilk üç gün iyi olduğunuz ancak hala endişe duyduğunuz konuları gözden geçireceksiniz ve takip eden günlerde defter tekrarlarınızı yapacaksınız
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com