Tükrükle Yapılan Ovulasyon Yumurtlama Testi Nedir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 07.11.2018 11:12 | Yazar: Dr. Cem Argun
Özellikle biran önce çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları hamile kalabilmek için büyük çaba gösterir. Yumurtlamanın olup olmadığını öğrenmek ve bu dönemde cinsel ilişki kurarak hamile olmak isteyen çiftler de yumurtlama testlerine ilgi gösterir.
Tükrükle Yapılan Ovulasyon Yumurtlama Testi Nedir?
A

Özellikle biran önce çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları hamile kalabilmek için büyük çaba gösterir.
Kadınların yumurtlama dönemlerini tespit etmek amacıyla kullanılan ve tüm dünyada kabul görmüş yöntemlerden biri de tükürükle yapılan ovulasyon testidir.
Bu test 20 yılı aşkın zamandır kullanılmakta olan, pratik ve kolay bir yöntemidir.
Herhangi bir sağlık merkezine veya laboratuvara gitmeye gerek kalmadan, anne adayı dilediği yerde bu testi kendisi yapabilir.
Bu testi gebe kalmak istemeyen kadınlarda doğum kontrolü amaçlı olarak da uygulayabilmektedir.
Test sonucuna göre yumurtlama zamanına denk gelen sürelerde cinsel ilişkiden kaçınmaktadırlar.
Gebe kalmaya en yatkın olunan dönem kadınlarda yumurtaların olgunluğa eriştiği süreçtir.
Kadınlarda yumurtlama bir diğer adıyla da ovulasyon döneminde östrojen hormonundaki artış görülür. Bununla birlikte de vücut sıvılarındaki tuz oranı yükselmektedir.
Ovulasyon testinin özelliği, tükürükteki tuz oranını araştırarak yumurtlama zamanına dair bilgi sahibi olmayı sağlamasıdır.
Ovulasyon testinin değerlendirilmesi için, test aparatının içinden çıkan mikroskopa benzeyen bir alet yardımıyla tükürükteki tuz oranı incelenir.
Testin uygulanma zamanı tercihen sabah saatleri olmalıdır.
Sabah aç karına, test cihazındaki gözün üzerine tükürük örneği bırakılır. Ardından 5 ile 10 dakika arasında bir süre ile  tükürüğün kuruması beklenir.
Tükürüğün içindeki tuz kuruyunca kristalleşmektedir. Testi uygulayan kadın yumurtlamaya ne kadar yakınsa tükürükteki kristalleşme de bir o kadar yoğun olacaktır.
Oluşan kristalleşme ise tipik olarak eğrelti otu tarzında bir görüntü ile kendini göstermektedir.
Söz konusu testlerin içinde testin nasıl uygulandığı ve değerlendireceği konusunda detaylı açıklayıcı bilgiler bulunmaktadır.
Ovulasyon testi piyasada çeşitli firmalarca satılmakta olup kolaylıkla temin edilebilmektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Prolaktin Testi Nedir? Prolaktin Yüksekliği Neden Olur?
Bu makalemizden Prolaktin testinin , kadınlarda ve erkeklerde görülen belirtilerin ne olduğunu öğrenmenin yanı sıra, test değerleri ve tedavi hakkında bilgi de edinebilirsiniz. Kan tahlilinde…
Yanlış Pozitif Gebelik Testinin 7 Nedeni
Bu yazımızda, evde yapılan hamilelik testlerin size yanlış pozitif bir sonuç vermesinin 7 nedenini sizlerle paylaştık. Bu nedenleri öğrenmek için yazımızın devamını okumayı unutmayın!
Kadınlarda Yapılması Gereken 10 Tahlil Nedir?
Uzmanlar kadınların öncelikli olarak yaptırmasını önerdikleri 10 tahlili belirlemişler. Sağlıklarına düşkün olan kadınların doktorlarına da danışarak yaptırmaları önerilen ve…
Gebelik ve Tiroid Hastalıkları,Tiroid Testleri(ST3,ST4,TSH)
Sevgili okurlar,gebelerde ve gebeliği planlayan tiroid hastalarında tiroid testlerinin sonuçları ve yorumlanması sıkça merak edilir.
Gebelik Testinde İki Çizgi Görülmesi Ne Anlama Gelir?
Anne adayları gebelik şüphesinde çoğu zaman meraklarından eczanelerden kolaylıkla alıp evde yaptıkları idrarda gebelik testine başvururlar.İdrardan yapılan gebelik testinde iki çizgi…
İdrarda Yapılan Gebelik Testinde Silik Çizgi Çıkması
İdrarda yapılan gebelik testindeki çizgilerden çizgiden birinin silik görülmesi gebeliğin çok erken dönemde olması nedeniyle olabilir. İdrarda yapılan gebelik…
Gebelik Testinde Tek Çizgi Çıkması Ne Anlama Gelir?
İdrarda yapılan gebelik testlerinde tek çizgi çıkması negatif anlamına gelmektedir.
Gebelik Testi: Tek ve İki Çizgi ile Silik Çizgi Nasıl Yorumlanır?
İdrarda yapılan gebelik testleri anne adayları tarafından çoğunlukla evde yapılır.
Beyaz Küre (lökosit) Düşüklüğü Nedir ?
Kanımızın içerisinde bulunan beyaz kan hücrelerindeki sayının az olması yani lökositlerin düşüklüğüdür.Bu duruma lökopeni de denir.
Beta HCG Testi: Beta HCG Değerleri Yorumlanması ve Hesaplanması
Bu makalemizden, gebelik testi olan Beta hCG ve hCG'nin ne olduğunu, aralarındaki farkları, nasıl üretildiklerini, ne zaman ortaya çıktılarını ve hamile olduğunuz zaman hCG değerlerinizin…
Progesteron Testi, Progesteron Değerleri
Progesteron kadınlarda yumurtalıklar tarafından salgılanan bir cinsiyet hormonudur.Progesteron testi üreme çağındaki kadınlarda sıklıkla istenen bir hormon tahlilidir.Klinik uygulamalarda…
Progesteron testi yumurtlama olduğunda en az kaç olmalıdır?
Kadınlarda özellikle adet döngüsünün luteal fazında yumurtlama olup olmadığının araştırmak için doktorlarca progesteron hormon testi sıklıkla istenmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com