Üroloji ve Erkek Sağlığına Dair Spot Bilgiler

01.01.2017 05:21 | Yazar: Prof. Dr. Önder Yaman
Üroloji ve Erkek Sağlığına Dair Spot Bilgiler
A

Değerli Tahlil.com okurları, bu yazımda üroloji ve erkek sağlığı ile ilgili en sık merak edilen konular hakkında sizler için kısa bilgiler derledim.İlginizi çekeceğini umuyorum.

PROSTAT KANSERİ: Elli yaşın üzerindeki erkeklerin erken tanı için yılda bir kez prostat kontrolü (muayene ve PSA dahil)  yaptırması önerilir. Ailesinde prostat kanseri öyküsü olanlar ise kontrole 45 yaşında başlamalıdır. 

BPH- İYİ HUYLU PROSTAT İRİLEŞMESİ: Elli yaş üzeri erkeklerin yaklaşık %40’ında BPH/AÜSS (Benign Prostat Hiperplazisi/Alt Üriner Sistem Semptomları) ve buna bağlı idrar yolları bulguları saptanmaktadır; bu oranlar ilerleyen yaşla birlikte artmaktadır.  

PROSTAT: Kelime anlamı olarak önde duran, koruyan, kollayan demek olan, ortalama 16gram ağırlığında bir organdır. İYİ HUYLU PROSTAT İRİLEŞMESİ,  PROSTAT KANSERİ ve PROSTATİT en sık görülen üç hastalığıdır ve bulguları benzerlik gösterebilir. 

EREKSİYON BOZUKLUĞU: Kırk yaş üzerindeki erkeklerin yarısından fazlasında değişen derecelerde ereksiyon bozukluğu ( sertleşme sorunu)  yaşanmaktadır. Doktorunuzla konuşursanız en uygun tedaviyi bulma şansınız artar. 

EREKSİYON BOZUKLUĞU: Sertleşme sorunu yaşayan her 3 erkekten 2’si reçetesiz ilaç kullanmaktadır, ilaçları internetten almak tehlikeli ve Türkiye’de yasal değildir. Sağlığınız için doktorunuza başvurun ve ilacınızı eczaneden alınız. 

Erken boşalma:  60 yaş altı erkeklerde en yayın gözlemlenen cinsel fonksiyon bozukluğudur, bu sorun erkeklerin %20 ila 30’luk bir bölümünde bildirilse de, bu kişilerin ancak %9’u yardım almak için doktora başvurmaktadır. 

Erken boşalma: Erken boşalma tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur;  tanısının konulmasının ardından reçeteyle uygulanan farklı tedavilerle başarılı sonuçlar alınabilinir. 

Varikosel: İnfertil erkeklerin % 40-60′ında varikosel bulunur. Varikosel sperm üretimini etkiliyorsa ve/veya testiste küçülme yapıyorsa tedavi (mikrocerrahi) edilir. 

İnfertilite: Erkekte infertiliteye (kısırlık) neden olabilecek en sık görülen faktörler: Varikosel, genital sistemde tıkanıklıklar, hipogonadizm- hormonal bozukluklar, gonadotoksinlere maruziyet ve testiküler yetmezliktir. 

Bel Çevresi :Erkek sağlığını etkiliyor:  Erkeklerde bel çevresinin kalınlığı 94 cm’i geçmemelidir. Genellikle bel çevresi boyun yarısı kadar normal kabul ediliyor. Eğer erkeklerde bel çevresi kalınlığı 9 4cm’yi geçerse kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, erkek sağlığı bozuklukları (ereksiyon-ejekülasyon bozuklukları- libido / testosteron azalması)  ve kanser hastalıklarının riski de artıyor.
Bel çevreniz 102cm’i aşarsa riskleriniz daha da artmakta. 

Androloji: Terim olarak “Andros=Erkek” ve “Logos=Bilim” kelimelerinden oluşmuş, Üroloji’nin alt bilim dallarındandır.  

Androloji genel olarak erkek sağlığını (üreme sistemi-infertilite, cinsel sağlık-ereksiyon-ejekülasyon, prostat hastalıkları)  etkileyen tüm bozuklukların yanı sıra, erkekte yaşlanma ile ortaya çıkan değişiklikleri de (Andropoz-Testosteron düşüklüğü) inceleyen bir bilim dalıdır.

Testis:Erkek üreme organları olarak temel görevleri  testosteron hormonu ve spermlerin üretilmesidir. Yetişkin erkeklerde testis hacmi ortalama 18ml’dir. Varikosel, enfeksiyon ve kanserleri en önemli hastalıklarındandır. Testis kanserleri başlangıç dönemlerinde bulgu vermeyebileceğinden kişinin kendi muayenesi ve doktora başvurması tedavi için çok önemlidir. 

Egzersiz: Düzenli egzersizin erkek sağlığına faydaları:

Kalp- damar ve şeker hastalıklarından korunma, Kolesterol-lipid düzeylerinde iyileşme, yüksek tansiyonun regülasyonu, bazı kanser tiplerine yakalanma risklerini azaltma, Kemik sağlığını ve sağlıklı vücut ağırlığını korunma ve uzun-sağlıklı-kaliteli yaşam.  

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Lens Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Lensler genellikle görme bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılır
Yanlış Klima Kullanımının Zararları
Son günlerde sıcaklıkların mevsim normallerinin üstüne çıkmasıyla birlikte klima kullanımı da artmıştır
Verimli Zaman Kullanımı İçin Tavsiyeler
Zaman, en değerli hazinedir
Dişi Karbonatla Fırçalamak Diş Minesine Zarar Verir!
Dişlerin karbonatla fırçalandığında parlayacağına dair yanlış bir inanış vardır
Ağız Kokusu Normal Bir Durum Değildir!
Kişide görülen ağız kokusunun mutlaka bir nedeni vardır
Aşırı Soda Tüketimi Tansiyonu Yükseltebilir.
Soda, doğal mineral maddelerce zengin bir içecektir ve düzenli olarak tüketilmesinin pek çok avantajı vardır
Hamilelik Kalp Krizi Riskini Arttırabilir
Genç kadınlarda kalp krizinin görülme olasılığı oldukça düşük olmasına karşın hamilelik sürecinde bu risk fazlalaşmaktadır
Tahlil.com ailesi olarak YGS Sınavında Başarılar Dileriz.
Üniversite yaşamına ilk adım olan YGS sınavına girecek herkese Tahlil
Sınav Öncesi Öğrenciler Nasıl Beslenmelidir?
YGS’ye sayılı günler kaldı
Sınav Stresini Azaltmanın Yolları Nelerdir?
Sınav günlerini kendine sıkıntı yapan, strese giren çocuklar ister istemez ebeveynlerini de etkilerler
Okullar Açılıyor..Başarılı Bir Eğitim Dönemi İçin Doğru Motivasyon Oldukça Önemli!
Devlet okulları 28 Eylül itibariyle Eğitim-Öğretim dönemine başladı
Su İçmeyenlere Pratik Öneriler
Özellikle yaz aylarında suyun önemi artarken birçok kişiden su içmekten hoşlanmadıklarını, su içmeyi unuttuklarını duyarsınız
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com