Vitamin B12 ve Folik Asit Eksikliği ile Belirtileri Nedir ?

22.06.2018 08:00
Vitamin B12 ve folik asit (folat) normal kırmızı kan hücresi (RBC-eritrosit) oluşumu, doku ve hücre onarımı ve DNA sentezi için gerekli B kompleks vitaminleridir
Vitamin B12 ve Folik Asit Eksikliği ile Belirtileri Nedir ?
A

Vitamin B12 ve folik asit (folat) normal kırmızı kan hücresi (RBC-eritrosit) oluşumu, doku ve hücre onarımı ve DNA sentezi için gerekli B kompleks vitaminleridir. 
B12 ve/veya folat eksikliği bu vitaminlerden biri veya her ikisinin uzun süreli kronik eksikliğini yansıtır.
Vücut karaciğerde 3-5 yıllık B12 vitamini ve birkaç aylık folat depolar, erişkinlerde eksikliğe bağlı belirtilerin ortaya çıkması aylar ve yıllar alabilir. Bebekler ve çocuklarda bol miktarda yedek depoları olmadığı için  bu vitaminlerin eksiklik belirtilerini daha çabuk ortaya çıkacaktır.
Zamanla  B12 veya folat eksikliği, daha az sayıda ancak daha büyük kırmızı kan hücresi üretimi ve oksijen taşıma yetisinde azalmayla ortaya çıkan  makrositik anemiye yol açabilmektedir. 

Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Anemiye bağlı olarak hastalar zayıftır. Baş dönmesi ve nefes darlığı çekebilirler.Saç dökülmesi, unutkanlık ve halsizlik görülebilir.
 B12 vitamini eksikliği aynı zamanda değişik derecelerde nöropatiye yani sinirlerde hastalığa  yol açabilmektedir. 

Nöropati, hastanın elleri ve bacaklarında karıncalanma ve uyuşma ile karakterize ve  bilinç bulanıklığı ve ciddi derecede demansa (bunamaya) kadar değişen zihinsel bozukluklara neden olabilen sinir hasarıdır. Gebe kadınlar fetusun (anne karnındaki bebek) doğru gelişmesi için artan miktarlarda folata gerek duyarlar. 

Bir kadında gebelikten önce folat eksikliği mevcutsa gebelik sırasında eksiklik artacağı gibi vaktinden önce doğum ve çocukta spina bifida, nöral tüp gibi doğum defektlerine yol açabilir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

strannqe | 11.11.2013 02:15

Merhaba. Folat: 5,01 (Normal Değerler: 2,34 17,56). Aynı zamanda Vitamin B12: 86 (Normal Değerler:126,5 505), Ferritin: 32,2 (Normal Değerler: 23,9 336,2). Demir ve Folik asit normal değerler aralığında ama alt sınıra çok yakın. Demir ve Folik Asit değerim sizce normal mi yoksa düşük mü?

Tahlil.Com | 16.11.2013 10:10
Vitamin B 12 eksikliği yönünden tedavi olmanız gerekebilir.
erhan_23_ttt | 17.04.2013 07:48

bugun kan tahlılı yaptırdım vitaminB12 124 çıktı normal deger 180-914 çokmu düşmüş benımki

Tahlil.Com | 18.04.2013 11:07
Evet Vitamin B12 değeriniz düşük, bu yönde tedavi olmalısınız
Polip Nedir?
Polip vücudun mide, bağırsak, burun ve rahim gibi çeşitli organlarında doğal olmayan büyümelerdir. Normal olmayan bir oluşumdur.Bu nedenle incelenmesi ve klinik takibi gerekebilir.
Parasentez Nasıl Yapılır? Hangi Durumlarda Parasentez Yapılmaz?
Bu makalemizden parasentezin  nasıl ve neden yapıldığına dair teknik bilgilere ulaşmanız mümkündür. Parasenteze dair detaylı bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Pemfigus vulgaris Hastalığı Nedir?
Genellikle orta yaş grubunda görülen pemfigus vulgaris, deri üzerinde küçük sivilcelerle kendisini belli eden bir hastalıktır.
Lenfoma Nedir?
Lenfoma; kadınlarda ve erkeklerde görülebilen bir kanser türüdür. Kadınlarda 8. erkeklerde ise 7. sıklık sırasında görülmektedir.
Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır?
Daha çok 40 yaşından sonra görülen meme kanseri son zamanlarda 40 yaşın altında sıkça görülmeye başlandı.
Ampiyem Nedir?
Ampiyem vücut boşlulklarında meydana gelen bir enfeksiyon hastalığı olup ciddi bir sağlık sorunudur.
Uyku Bozuklukları Nedir?
Uyku günlük yaşamın bir sure için kesintiye uğraması ya da boşa geçen zaman değil, aslında bir zihinsel ve fiziksel sağlığımızı her gün yenilememiz için önemli…
Shiftlag Hastalığı Olanlarda Kalp Rahatsızlıkları Daha çok Görülüyor
Shiftlag; vardiyalı çalışanlarda görülen, gece ve gündüz kavramının vücut tarafından kavranamamasından ortaya çıkan bir hastalıktır.
Gençlerde Şizofreni Nasıl Fark Edilir?
Gençlerde şizofreniyi fark etmek oldukça zordur. Peki Belirtileri nelerdir ve nasıl davranmak gerekir? Gençlerde şizofreniyi fark etmek ve erken evrede doktora başvurmak için…
Lenfoma Belirtileri Nelerdir?
Bu makalemizde, vücudunuzda şişen lenf bezlerinin ne olduğunu, ne anlama geldiğinii teşhisinden tedavisine kadar her şeyi görmeniz mümkündür..Bir lenf bezi hastalığı olan lenfomanın…
Lösemi Nedir? Lösemi Türleri ve Belirtileri Nelerdir?
Bu yazımızda löseminin ne olduğunu,teşhisinin ve tedavisinin nasıl yapıldığına dair, kimlerde ortaya çıkabileceğine dair tüm bilgileri bu makalemizden öğrenebilirsiniz. Daha fazla…
Soğuk Hava Romatizma Yapar mı?
Soğuk ve nemli havalarda eklemleriniz mi sızlıyor? O zaman bu yazımızı mutlaka okuyun çünkü bu yazımızda romatoid artrit dediğimiz yani eklem iltihaplanması olarak da bilinen rahatsızlığın…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com