Vücudumuzdaki Lenf Bezleri Neden ve Nasıl Şişer?

23.03.2017 10:39
Vücudumuzdaki lenf bezler küçük ve yuvarlak oluşumlardır
Vücudumuzdaki Lenf Bezleri Neden ve Nasıl Şişer?
A

Vücudumuzdaki lenf bezler küçük ve yuvarlak oluşumlardır.
Lenf bezlerinin temel görevi insan vücudunun enfeksiyon etkenleri  ve hastalıklarla mücadele etmesinde rol oynamaktır.Lenf sıvıları ile, enfeksiyon geçirmekte olan vücudumuz bölgelerinde bulunan mikroorganizmalar toplanır ve insan vücudunun diğer bölgelerine bulaşması önlenirLenf bezleri vücudumuzun çeşitli bölgelerinde bulunabilir.Boyun, kasıklar, çene altı, karın bölgesi buna örnek verilebilir.
Lenf bezleri neden şişer ve büyür?
1.Enfeksiyonlar:En sık neden enfeksiyonlardır.Enfeksiyon sonrası oluşan lenf bezi şişlikleri çoğunlukla ağrılıdır.2.Tümörler Sonrası Görülen Lenf Bezi Şişlikleri:Bunlar genellikle ağrısız olup yavaş ve belli etmeden büyürler.3.Lenfoma sonrası görülen lenf bezi şişlikleri:Böyle bir durumda umumiyetle  çok sayıda ve hızla büyüyen  lenf bezleri vardır.En sık görüldükleri yerler ise, kasık ve koltuk altı bölgeleridir.Lenfomalarda gece terlemeleri ve yüksek ateş tipiktir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Neden Olur?
Huzursuz bacak sendromu, özellikle bacakta görülen istemsiz hareketlerle kendini gösteren bir hastalıktır. Nöroloji doktorlarınca tanı ve tedavisi yapılmalıdır.
Anksiyete Nedir?
Anksiyete, neden olmaksızın duyulan içsel korku ve tedirginlik hali olarak tanımlanabilir.Psikiyatrik bir hastalık tablosudur.Çoğunlukla tedaviyi gerektirir.
Ödem Nasıl Atılır?
Ödem, vücutta tutulan, biriken su anlamına gelir. Vücut bu fazlalığı bir şekilde atamaz ve hücreler arasında sıvı hacmi artar. Neticede, yüzükler parmağa girmez, ayakkabılar dar gelir, yüz ve dudaklar…
Fankoni Hastalığı Nedir? Tanısında Kullanılan Testler Nelerdir?
Fankoni genetik bozukluğunun görüldüğü bir hastalıktır.
Kısırlık ve Azospermi nedir?
Tıp dilinde azosperm, semende(meni suyu) hiç sperm olmamasına denilir. Tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.Tedavi edilmediğinde ise erkeklerde kısırlığa yol açan etkenlerden biridir.
Cushing Sendromu Nedir?
Cushing sendromu endokrin sistemlerini etkileyen metabolik bir hastalıktır. Endokrinoloji doktorlarınca tanı ve tedavisi yapılmaktadır.
20lik Diş Çekildikten Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?
20 lik diş çekimi; ağız içinde bulunduğu yeri bakımından, diğer dişlerin çekiminden çok daha zordur. Ağzımızda üçüncü azı dişi 20 lik dişdir.
5 Soru ve Cevapla Grip Hakkında Bilmeniz Gerekenler:Grip Nedir,Grip Testleri
Havaların giderek soğumaya başlamasıyla soğuk algınlığı ve grip vakaları önümüzdeki günlerde ister istemez artmaya başlayacak.Grip hakkında bilmeniz gerekenler, grip hastalığının tanımı, tanısı ve tedavisi…
Soğuk Havalarda Kalp Krizi Riski Daha Çok Artıyor
Kışın soğuk hava tansiyonda yükselmeye yol açabiliyor. Aşırı soğuk havalar özellikle kalp hastaları için sağlık yönünden önemli riskleri de beraberinde getirmektedir.
HIV Testi ve AİDS Belirtileri İle İlgili Önemli Bilgilendirme
HIV Testi ve AİDS belirtileri ile ilgili kafası karışmış okurlarımızdan uzmanlarımıza bir çok soru geliyor. Tahlil.com doktorları olarak bu konuda önemli bir bilgilendirme yapmak istiyoruz
Tırnakta Mantar Oluşumu Neden Olur ?
El ve ayak tırnaklarında çatlaklara ve küflü bir görüntüye neden olan tırnak mantarı, tedavi edilmezse tırnak kayıplarına dahi sebep olabilir
Brusella Nedir? Nasıl Bulaşır?
Brusella; son zamanlarda yayılan ve genel halk sağlığını bozan bir tahdittir. Brusella; aslında hastalığa sebep olan bakterinin adıdır. Çiğ sütte, koyun ve keçi idrarına temas neticesinde ortaya çıkar.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com