Yalnızlığın Olumlu Etkileri

19.03.2018 08:19
Yalnız kalmak çoğu zaman olumsuzluklarıyla anılan bir durumdur
Yalnızlığın Olumlu Etkileri
A

Yalnız kalmak çoğu zaman olumsuzluklarıyla anılan bir durumdur. Kişiler daima yalnızlıktan kaçar, kendilerini kalabalığa bırakırlar. Yapılan pek çok araştırma da bu durumu destekler niteliktedir. Özellikle kendi tercihi ile değil de, hayat şartlarından dolayı yalnız kalan insanlar; birlikte yaşayan insanlara göre daha çok hastalanırlar. Ayrıca fiziksel hastalıkların yanında, ruhsal hastalıklar da bu kişilerde oldukça yaygındır. Halüsinasyon görür ve ruhsal dengesizlikler ortaya koyarlar. Özellikle yetimhanelerde, huzur evlerinde yalnızlaştırılmış insanlar bu durumlarla daha çok karşı karşıya gelirler.

Ancak bir de kendiliğinden yalnız kalmayı tercih eden kişiler vardır. bu kişiler sosyal fobilerinden, yalnızken daha rahat hissettiklerinden ya da kalabalıktan hoşlanmayan kişilerdir. Kendi isteğiyle yalnız kalan insanlar; yalnızken daha yaratıcı fikirler ve eserler ortaya koyarlar. Çünkü sadece kendi zihinleri aktiftir ve etrafta hiçbir dış unsur olmadığından kendilerini özgürce ifade ederler.

Kendi isteğiyle yalnız kalanların bir başka özelliği ise, daha içe dönük bir yaşam sürdürürler. Bu da kişiyi kendini bilen, emin adımlar atabilen, sadece kendi benliğiyle düşünen olumlu bir etkiye bırakır. Ayrıca bu kişilerin toplumda daha iyi dinleyici ve daha iyi bir yorumlayıcı olduğunu yapılan araştırmalar ortaya koymuştur.

Pek çok dini inançta da yalnız kalma ibadetleri vardır. bu ibadetler; kendini muhasebeye çekme, içsel düşünme, tevekkülü kapsar. Bu terapiden insanlar kendini arınmış ve daha mutlu ayrılırlar. İşte bu durumun sebebi insanın kendi iç sesini duyabilmesi ve kendi istekleri doğrultusunda mutlu bir hayat tarzı benimsemesinden geçer.

Ancak tabii ki her durum abartılmadığında güzeldir. Sürekli yalnız kalmak doğru değildir. Çünkü yalnız kaldığında ortaya koyduğun yaratıcılığı ifade edecek kimsenin olmaması kişiyi olumsuz etkiler ve nihayetinde ruhsal bozukluklar ortaya çıkar. Ayrıca kafanın hep aynı yere yoğunlaşması hayatı çekilmez kılar. Aynı şekilde sürekli kalabalıklarda yaşamak da doğru değildir. Zaman zaman insan kendini dinlemeli, ihtiyaçlarını bilmeli ve herkesten uzak kendi zihnini tazelemelidir. 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kimyasal Maddelerde MSDS Nedir?
Her kimyasal maddenin MSDS  denilen bilgilendirici formu olmalıdır
Süt İçmek Faydalı ve Sağlıklıdır.
Süt tüketimi yetişkinlikle birlikte azaltılsa da terk edilmemelidir
Sağlıklı Ayak İçin Doğru Ayakkabı Giymelisiniz
Ayakkabı tercihi  ayak sağlığı için oldukça öneme sahiptir
Gebelikte Vajinal Muayene Bebeğe Zarar Verir mi?
Vajinal muayene her kadının senede en az bir kez yaptırması gereken bir muayenedir
Tahlil.com Mobil Uyumlu Sağlık Sitesi
Tahlil yorumlama ve tahlil bilgileri konusunda ilk ve tek sağlık sitesi olan Tahlil
Emzik Kullanmak Sakıncalı Mı?
Emzik daha çok bebekleri sakinleştirmek için ya da bebeğin parmak emmesini önlemek için geliştirilmiştir
Diş Temizliği Nasıl Yapılır?
Diş temizliği, sağlıklı bir vücudun ana unsurlarındandır
Akşam Ilık Süt İçin..Rahat Uyuyun!
Akşamları uykuya dalma sorunu yaşıyorsanız aslında uzun süredir bilinen hatta çocukluk döneminde annenizin sizin hazırladığı bir formül çok işinize yarayabilir
Çay İçme Sanatı ve Sağlık
Dünya genelinde en çok çay tüketimi yapan ülkelerden birisi de biziz
Balık Yağı Sağlığa Faydalı mıdır?
Balık tüketiminin sağlık açısından oldukça önemli olduğu hemen her  sağlık uzmanı tarafından kabul gören bir durumdur
Hamilelik ve Diş Sağlığı
Hamilelik sürecinde diş ve diş eti sağlığına çok daha özenli davranmak gerekir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com