Yaz İshalleri Nedenleri Nelerdir?

24.07.2014 09:51 | Güncelleme: 01.04.2019 12:05
Yaz sıcaklarında tüm canlıların su ihtiyaçları artar.Özellikle bu süreçte görülen ishal vakaları sıvı kayıplarını arttırması nedeniye sağlık yönünden sorunlar yaratabilir.
Yaz İshalleri Nedenleri Nelerdir?
A

Yaz sıcaklarında tüm canlıların su ihtiyaçları artar. Bu yüzden  insanlar, doğal olarak  yaz aylarında daha fazla su tüketir.
Yaz ishalleri, çoğunlukla mikroplu suların içilmesi veya bu sularla yıkanmış meyve ve sebzelerin yenilmesiyle meydana gelir.  
Bazen insanlar ishal olup bu mikropları dışkıları ile çevreye yayabilir. Dışkıyla bulaşmış ellerin ağıza götürülmesi neticesinde ishal olabilir. Her zaman kullanılan suların sağlıklı olup olmadığını bilmek mümkün olmaz.
Doğada, özellikle insan ve hayvan dışkılarıyla kirlenmiş sularda yaşayan, ishal sebebi  olabilecek çeşitli mikroplar bulunmaktadır. Bunlar özellikle durgun sularda, kanalizasyonun karıştığı sularda,  özellikle yaz aylarında uzun süre canlı kalarak çoğalır. Bu suların içilmesi veya böyle sularla bulaşık, sıcak ortamda beklemiş gıdaların, mesela; çiğ sebzelerle hazırlanmış salataların ve meyvelerin tüketilmesi sonucu ishal yapan mikroplar, ağız yoluyla alınarak insanların barsaklarına ulaşır.
Bunların bir kısmı barsak duvarında iltihap oluşturarak hem barsak hareketlerini artırır, hem de barsağa su ve iltihabi hücrelerin geçişine sebep olur; bir kısmı da barsakta iltihap yapmadan, salgıladıkları toksin denilen zehirli maddelerin etkisiyle su ve tuz geçişini artırmak suretiyle ishale sebep olmaktadır.
İshal durumunda öncelikle dışkının mikrobiyolojik olarak tahlil edilmesi önemlidir.İlk aşamada gaita mikroskopisi ve gaita kültürü doktorlarca  tercih edilen tahlillerdir.İlave olarak kan sayımı tahlili de yapılabilir.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Dispepsi Nedir?
Dispepsi sık görülen bir sağlık sorunudur
Munchausen Sendromu Nedir?
Karl Fredrich von Munchausen Rus-Osmanlı savaşında komutan olarak görev yapan bir komutandır
Blaschko Sendromu: Vücutta Esrarengiz Çizgiler:
Blaschko sendromu, vücutta nedensiz oluşan çizgi şeklindeki lekelenmeler olarak karakterize bir hastalıktır
At Gribi
Son birkaç yıldır gündemimizi sürekli meşgul eden kuş gribi ve domuz gribinden sonra şimdi de at gribi sağlığımızı tehdit ediyor
Alerjik Rinit Nedir? Alerjik Rinit Tanı ve Tedavisi
Alerjik Rinit Nedir ve Belirtileri Nelerdir? Alerjik rinit, burun mukozasında, alerjen teması ile meydana gelen, IgE aracılı inflamasyonun doğal klinik sonucu olarak ortaya çıkan semptomatik bir hastalıktır
Böbrek İltihabı (Nefrit) Nedir? Kaç Şekilde Görülür
Böbrek enfeksiyonu ve  iltihaplanmasına nefrit denir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com