Yaz İshalleri Nedenleri Nelerdir?

24.07.2014 09:51 | Güncelleme: 01.04.2019 12:05
Yaz sıcaklarında tüm canlıların su ihtiyaçları artar.Özellikle bu süreçte görülen ishal vakaları sıvı kayıplarını arttırması nedeniye sağlık yönünden sorunlar yaratabilir.
Yaz İshalleri Nedenleri Nelerdir?
A

Yaz sıcaklarında tüm canlıların su ihtiyaçları artar. Bu yüzden  insanlar, doğal olarak  yaz aylarında daha fazla su tüketir.
Yaz ishalleri, çoğunlukla mikroplu suların içilmesi veya bu sularla yıkanmış meyve ve sebzelerin yenilmesiyle meydana gelir.  
Bazen insanlar ishal olup bu mikropları dışkıları ile çevreye yayabilir. Dışkıyla bulaşmış ellerin ağıza götürülmesi neticesinde ishal olabilir. Her zaman kullanılan suların sağlıklı olup olmadığını bilmek mümkün olmaz.
Doğada, özellikle insan ve hayvan dışkılarıyla kirlenmiş sularda yaşayan, ishal sebebi  olabilecek çeşitli mikroplar bulunmaktadır. Bunlar özellikle durgun sularda, kanalizasyonun karıştığı sularda,  özellikle yaz aylarında uzun süre canlı kalarak çoğalır. Bu suların içilmesi veya böyle sularla bulaşık, sıcak ortamda beklemiş gıdaların, mesela; çiğ sebzelerle hazırlanmış salataların ve meyvelerin tüketilmesi sonucu ishal yapan mikroplar, ağız yoluyla alınarak insanların barsaklarına ulaşır.
Bunların bir kısmı barsak duvarında iltihap oluşturarak hem barsak hareketlerini artırır, hem de barsağa su ve iltihabi hücrelerin geçişine sebep olur; bir kısmı da barsakta iltihap yapmadan, salgıladıkları toksin denilen zehirli maddelerin etkisiyle su ve tuz geçişini artırmak suretiyle ishale sebep olmaktadır.
İshal durumunda öncelikle dışkının mikrobiyolojik olarak tahlil edilmesi önemlidir.İlk aşamada gaita mikroskopisi ve gaita kültürü doktorlarca  tercih edilen tahlillerdir.İlave olarak kan sayımı tahlili de yapılabilir.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Migren ve Beslenme İlişkisi
Migren; orta veya çok şiddetli olarak hissedilen, ilaçlarla dahi tam bir iyilik hali ortaya konamayan, sinir sistemi kaynaklı bir baş ağrısı hastalığıdır.
Göz Kuruluğu Nedir? Bitkilerle Tedavi Edilir mi?
Sağlıklı bir gözde, gözün üstünü kaplayan, nemli tutan ve koruyan gözyaşı tabakası vardır. Bu salgıyı gözyaşı bezleri yapar. Herhangi bir sebeple üretimin…
Alerji Nasıl Meydana Gelir?
Nisan, mayıs, haziran ayları ülkemizde polenlerin tozlaştığı, ağaç ve çiçeklerin üremeye ve büyümeye geçtiği dönemdir. Her çiçek tozunun…
MS (Multipl Skleroz) Ölümcülmüdür? MS Belirtileri ve Tedavisi Nedir?
Bu makalemizden MS hastalığının, belirtilerinin neler olduğunu, tedavi sürecini ve olasıı komplikasyonların neler olabileceğin ve ölümcül olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür.
Yeni Doğan Bebekte Mama Hangi Durumlarda Başlanır?
Anne sütü; her bebeğin kendi ihtiyacına göre üretilen ve şekillenen bir besindir. İlk 6 ayda bebeğin su da dahil olmak üzere tüm vitamin, mineral, besin ihtiyaçlarını…
Kişi Kendine HPV Muayenesi Yapabilir mi?
HPV; kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olan genital bölge siğilidir. HPV kanseri dünyada kadın ölümleri sebeplerinde 3. Sırada yer alsa da, Türkiye’de bu sıralama 13’tür.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com