Yorgunluk Yapan Besinler

18.10.2017 11:15
Beslenme biçimi çok önemsenmeyen ancak pek çok hastalığın sebebi olan bir durumdur
Yorgunluk Yapan Besinler
A

Beslenme biçimi çok önemsenmeyen ancak pek çok hastalığın sebebi olan bir durumdur. Çoğu zaman halsizlik, yorgunluğun sebebi çeşitli hastalıklara dayandırılır. Ancak sağlıklı olduğunuz halde hala yoğun bir halsizlik içinde hissediyorsanız, işte o zaman beslenme tipinizde bir yanlışlık olduğunu anlayabilirsiniz. Bu yolla hem doğru şekilde beslenmiş, hem de hastalıklardan korunmuş olursunuz. Bazı besinlerin sık tüketimi yorgun ve halsiz hissetmenizi sağlar.

Yorgun hissettiren gıdalar başında beyaz ekmek gelir. Kültürümüzün bir parçası olan ve sofralarımızdan eksik etmediğimiz beyaz ekmek, yüksek glisemik endekse sahiptir ve lif içermez. Ekmeksiz doymadığını iddia edenler, o an için doyarlar ancak, kısa sürede tekrar acıkırlar. Beyaz ekmek ihtiva ettiği içeriğiyle, enerji değil yorgunluk verir.

Tatlı, hayatımızın büyük bir bölümünü kaplar. Özellikle yemeklerden sonra aranan bir besindir. Şeker içeriğinden dolayı pek sağlıklı olmadığı bilinse de, tüketime engel bir durum değil gibi davranılmaktadır. Aşırı şekerli tatlılar, vücutta insülini artırır ve buna bağlı olarak beyinde triptofan amino asidini ortaya çıkarır. Triptofan amino asidi vücuda uyku halini verir ve ağırlık çöker. Bu sebeple özellikle öğle yemeklerinden sonra tatlı yenmemesi gün içi verim açısından çok önemlidir.

Kırmızı et, yine sofranın vazgeçilmezlerindendir. Özel misafirlerde, en güzel öğünlerde mutlaka tercihler arasındadır. Ancak içerdiği fazla yağ sebebiyle yorgunluk veren bir besindir. Çünkü, vücut aldığı bu yağı öğütmek için fazlaca enerji harcar ve yorulur. Bu da kişiye yorgunluk ve uyku hali olarak yansır.

Muz, magnezyum açısından zengin olan çok faydalı bir besindir. Faydasından yararlanmak için, doğru vakitte tüketilmelidir. Çünkü magnezyum içeriği, faydasının yanında çok da uyku getirir. Bu sebeple muzu gün ortasında yemek yerine yatmadan önce tüketmek rahat bir uykuda yardımcı olacaktır.

Vişne, doğal melatonin içeriğiyle rahat uyku sağlayan meyvelerdendir. Bu sebeple muz gibi, vişneyi de güzel bir uyku için yatmadan önce tüketin.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Bebeklerde Tortikolis Nedenleri
Tortikolis veya boyun eğriliği bebekler arasında yaygın bir hastalıktır.Bebeklerde de görülebilen bir hastalıktır.
Hipotiroidi Nedir?
Hipotiroidi bir tiroid bezi işlev bozukluğudur.Tiroid bezinin normal fonksiyonlarını yerine getirmeyip normalden az çalışması sonrası ortaya çıkan bir hastalıktır.Temel sebebi bağışıklık sistemindeki…
Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Neden Olur?
Huzursuz bacak sendromu, özellikle bacakta görülen istemsiz hareketlerle kendini gösteren bir hastalıktır. Nöroloji doktorlarınca tanı ve tedavisi yapılmalıdır.
Anksiyete Nedir?
Anksiyete, neden olmaksızın duyulan içsel korku ve tedirginlik hali olarak tanımlanabilir.Psikiyatrik bir hastalık tablosudur.Çoğunlukla tedaviyi gerektirir.
Ödem Nasıl Atılır?
Ödem, vücutta tutulan, biriken su anlamına gelir. Vücut bu fazlalığı bir şekilde atamaz ve hücreler arasında sıvı hacmi artar. Neticede, yüzükler parmağa girmez, ayakkabılar dar gelir, yüz ve dudaklar…
Fankoni Hastalığı Nedir? Tanısında Kullanılan Testler Nelerdir?
Fankoni genetik bozukluğunun görüldüğü bir hastalıktır.
Kısırlık ve Azospermi nedir?
Tıp dilinde azosperm, semende(meni suyu) hiç sperm olmamasına denilir. Tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.Tedavi edilmediğinde ise erkeklerde kısırlığa yol açan etkenlerden biridir.
Cushing Sendromu Nedir?
Cushing sendromu endokrin sistemlerini etkileyen metabolik bir hastalıktır. Endokrinoloji doktorlarınca tanı ve tedavisi yapılmaktadır.
20lik Diş Çekildikten Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?
20 lik diş çekimi; ağız içinde bulunduğu yeri bakımından, diğer dişlerin çekiminden çok daha zordur. Ağzımızda üçüncü azı dişi 20 lik dişdir.
5 Soru ve Cevapla Grip Hakkında Bilmeniz Gerekenler:Grip Nedir,Grip Testleri
Havaların giderek soğumaya başlamasıyla soğuk algınlığı ve grip vakaları önümüzdeki günlerde ister istemez artmaya başlayacak.Grip hakkında bilmeniz gerekenler, grip hastalığının tanımı, tanısı ve tedavisi…
Soğuk Havalarda Kalp Krizi Riski Daha Çok Artıyor
Kışın soğuk hava tansiyonda yükselmeye yol açabiliyor. Aşırı soğuk havalar özellikle kalp hastaları için sağlık yönünden önemli riskleri de beraberinde getirmektedir.
HIV Testi ve AİDS Belirtileri İle İlgili Önemli Bilgilendirme
HIV Testi ve AİDS belirtileri ile ilgili kafası karışmış okurlarımızdan uzmanlarımıza bir çok soru geliyor. Tahlil.com doktorları olarak bu konuda önemli bir bilgilendirme yapmak istiyoruz
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com