Yorgunluk Yapan Besinler

18.10.2017 11:15
Beslenme biçimi çok önemsenmeyen ancak pek çok hastalığın sebebi olan bir durumdur
Yorgunluk Yapan Besinler
A

Beslenme biçimi çok önemsenmeyen ancak pek çok hastalığın sebebi olan bir durumdur. Çoğu zaman halsizlik, yorgunluğun sebebi çeşitli hastalıklara dayandırılır. Ancak sağlıklı olduğunuz halde hala yoğun bir halsizlik içinde hissediyorsanız, işte o zaman beslenme tipinizde bir yanlışlık olduğunu anlayabilirsiniz. Bu yolla hem doğru şekilde beslenmiş, hem de hastalıklardan korunmuş olursunuz. Bazı besinlerin sık tüketimi yorgun ve halsiz hissetmenizi sağlar.

Yorgun hissettiren gıdalar başında beyaz ekmek gelir. Kültürümüzün bir parçası olan ve sofralarımızdan eksik etmediğimiz beyaz ekmek, yüksek glisemik endekse sahiptir ve lif içermez. Ekmeksiz doymadığını iddia edenler, o an için doyarlar ancak, kısa sürede tekrar acıkırlar. Beyaz ekmek ihtiva ettiği içeriğiyle, enerji değil yorgunluk verir.

Tatlı, hayatımızın büyük bir bölümünü kaplar. Özellikle yemeklerden sonra aranan bir besindir. Şeker içeriğinden dolayı pek sağlıklı olmadığı bilinse de, tüketime engel bir durum değil gibi davranılmaktadır. Aşırı şekerli tatlılar, vücutta insülini artırır ve buna bağlı olarak beyinde triptofan amino asidini ortaya çıkarır. Triptofan amino asidi vücuda uyku halini verir ve ağırlık çöker. Bu sebeple özellikle öğle yemeklerinden sonra tatlı yenmemesi gün içi verim açısından çok önemlidir.

Kırmızı et, yine sofranın vazgeçilmezlerindendir. Özel misafirlerde, en güzel öğünlerde mutlaka tercihler arasındadır. Ancak içerdiği fazla yağ sebebiyle yorgunluk veren bir besindir. Çünkü, vücut aldığı bu yağı öğütmek için fazlaca enerji harcar ve yorulur. Bu da kişiye yorgunluk ve uyku hali olarak yansır.

Muz, magnezyum açısından zengin olan çok faydalı bir besindir. Faydasından yararlanmak için, doğru vakitte tüketilmelidir. Çünkü magnezyum içeriği, faydasının yanında çok da uyku getirir. Bu sebeple muzu gün ortasında yemek yerine yatmadan önce tüketmek rahat bir uykuda yardımcı olacaktır.

Vişne, doğal melatonin içeriğiyle rahat uyku sağlayan meyvelerdendir. Bu sebeple muz gibi, vişneyi de güzel bir uyku için yatmadan önce tüketin.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Pazartesi Sendromu
Pazartesi sendromunun oluşma nedeni, genel olarak Pazartesi günlerinin kısa süreli tatilin bitiş ve işin başlama habercisi olmasıdır
İşkolizm Nedir? Belirtileri Nelerdir?
İş hayatınız tüm hayatınızı mı oluşturuyor? Öyleyse siz de işkolik olabilirsiniz
Sosyal Medya Korkusu: 'Takipçi Sayım Bu kadar Az Olmamalı!'
Sosyal medyada kişiler arası iletişimi daha rahat kuran bireyler, zaman geçtikçe hakimiyetin çoğunlukla kendilerinde olduğu sosyal medya ortamını hayatlarının merkezine alma eğilimi gösterebiliyorlar
Sinüs Baş Ağrısı Nedir?
Genellikle migren ağrısıyla karıştırılan sinüs ağrısı sinüs astarının iltihaplanması durumunda görülür
Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?
Baş dönemsi, kısa veya uzun süreli olarak yaşanabilen ve yaşam kalitesini oldukça düşüren bir durumdur
Bacak Ağrısına Neler Sebep Olur?
Bacak ağrılarının birçok nedeni olabilir
Topuk Dikeni Nedir?
Ayak kemiğinin sürekli zorlanması sonucu topuk kemiğinde kalsiyum birikir
Romatizma Nedir?
Romatizma, eklemlerde ciddi ağrı hissiyle baş gösteren bir hastalıktır
Colles Kırığı Nedir?
Özel olarak bilinen colles kırığı el bileğinin bir kırığıdır
Kulak Zarı Neden Yırtılır?
Dış kulak ile orta kulağı birbirinden ayıran ince bir doku vardır
Nötrofili Nedir?
Vücut bağışıklığı hücreleri nötrofiller kemik iliğinde üretilerek vücuda dağılırlar
Nötropeni Nedir?
Nötropeni, vücudun bağışıklığından sorumlu nötrofil hücrelerinin vücutta az veya hiç bulunmaması halidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com