York Testi Nedir? Kimler, Neden York Test Yaptırmalıdır?

22.06.2018 08:00
York testi gıda intoleransını saptamak amacıyla kullanılan bir kan tahlilidir
York Testi Nedir? Kimler, Neden York Test Yaptırmalıdır?
A

York testi gıda intoleransını saptamak amacıyla kullanılan bir kan tahlilidir.Gıda intoleransı varlığında, insan vücudu bir takım  gıdalara karşı tepki verebilmektedir.
Zararsız olarak bildiğimiz için tüketmekte sıkıntı görmediğimiz bir gıda, sindirim sisteminizde yeterince  sindirilemiyor olabilir.
Sindirilemeyen besinler ise, bağışıklık sisteminde sanki bir virüs veya bakteri gibi zararlı bir etki oluşturur.
Buna bağlı olarak da ,savunma sistemimiz söz konusu  gıdayı bir antijen olarak algılar ve buna karşı antikor  meydana getirir.
Oluşan bu antijen – antikor reaksiyonu da bir takım sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilmektedir.
Gıda intoleransı sonucu ortaya çıkabilen sağlık sorunlarının başta geleni  ise,obezite ve buna bağlı gelişen kalp yetmezliği ile yüksek tansiyondur.
Chrohn hastalığı, irritabl bağırsak sendromu,yorgunluk,bazı cilt hastalıkları,migren ve bazı romatizmal hastalıklardan da gıda intoleransı sorumlu tutulabilmektedir. Bu tür rahatsızlıkları olan kişilere de gıda intolerans testi yaptırabilir.
Piyasada çeşitli gıda intolerans testleri bulunmaktadır.York Test de bunlardan biridir.
York Test yaptırarak bu tür sağlık sorunlarının nedeninin gıdalar olup olmadığı konusunda fikir sahibi olunabilir.
York test sonrası ortaya çıkabilen gıda intoleransı durumlarında ise, hekim,diyetisyen işbirliği ile, buna yönelik koruyucu önlemler, tedavi ve beslenme programları geliştirilebilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Ca 19-9 Kanser Antijeni: Ca 19-9 Yüksekliği Hangi Durumlarda Olur?
Ca 19-9 gastrointestinal sistem ( mide, barsak)  kanserleri ve adeno karsinomlarda değeri yüksek çıkan bir kanser antijenidir.Bir tümör markırı veya kanser belirteçi…
MAGNEZYUM (Mg)
Magnezyum testinin kandaki normal değeri: 1,20-2,50 mg/dl dir.Doktorlar kanda magnezyum oranını araştırmak için bu teste ihtiyaç duyar.
Boğaz Kültürü Neden Yapılır?
Boğaz kültür testi ile  özellikle A grubu Streptokok bakterilerine bağlı ve halk arasında Beta mikrobu olarak da bilinen boğaz enfeksiyonlarının tanısı kolaylıkla konulmaktadır.
Monospot Test (Heterofil Antikor) Nedir?
Monospot test, Enfeksiyöz Mononükleoz tanısında kullanılan bir kan testidir.Bu hastalık kısaca Mono olarak adlandırılır ve öpücük hastalığı olarak da bilinir.Hastalığa EBV (Epstein…
İdrar Hamilelik Testi Nedir? Güvenilir midir?
İdrarda yapılan hamilelik testlerinin nasıl çalıştığı, güvenilir olup olmadığı, testin ne kadar erken uygulanabileceği ve nereden temin edilebileceği konusundaki yazımızı aşağıda okuyabilirsiniz.Hamilelik…
ARB Testi ve ARB Görülmedi Ne Demektir?
ARB aranması tahlili mikrobiyolojik bir analizdir. Mikrobiyoloji laboratuvarlarında tüberküloz şüphesi olan hastalara özel boyalar kullanılarak yapılan mikroskopik bir testtir.Mikroskopi…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com