Yumurtada Kan Lekesi Neden Olur?

18.03.2019 09:50 | Güncelleme: 21.03.2020 12:17 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Yumurta; yüksek besin içeriği ve tok tutma özelliği sayesinde, bebeklik döneminden itibaren her yaş grubuna hitap eden özel besinlerdendir. Bu durumda doğal olarak yumurtalar hakkında daha çok soruların gündeme gelmesine olanak sağlıyor. Çünkü; doğal olarak herkes en sağlıklı besini tüketmek ister. Yumurta tüketiminde önemli bir soru da nadiren karşılaşılan kan lekeli yumurtadır.
Yumurtada Kan Lekesi Neden Olur?
A

Yumurta; yüksek besin içeriği ve tok tutma özelliği sayesinde, bebeklik döneminden itibaren her yaş grubuna hitap eden özel besinlerdendir. Bu durumda doğal olarak yumurtalar hakkında daha çok soruların gündeme gelmesine olanak sağlıyor. Çünkü; doğal olarak herkes en sağlıklı besini tüketmek ister. Yumurta tüketiminde önemli bir soru da nadiren karşılaşılan kan lekeli yumurtadır.

Peki bu kan lekesi neden olur? Kan lekeli yumurtaların tüketilmesi doğru mudur?

Yumurta; tavuğun yumurtalığında şekillenir ve tavuğun sağlık durumundan etkilenir; tıpkı bir bebeğin anne karnında şekillenip, annenin sağlık durumundan etkilenmesi gibi.

Yumurtada bulunan kan lekesi, bazen kabuğun üzerinde olabildiği gibi, bazen yumurtanın sarısına karışmış vaziyette de bulunabilir. Bu kan pıhtısı, tavuğun karaciğeri veya yumurtalıklarından gelir. Herhangi bir hastalık belirtisi olmadığı gibi, tüketildiğinde de bir sağlık problemi meydana getirmez. Zaten bu pıhtılar çok küçük miktardadır ve yumurtanın içinde dağılmaz. Bu sebeple şayet rahatsızlık duyuyorsanız sadece pıhtıyı yumurta içinden alarak dahi tüketmek mümkündür. Kan pıhtısı sebebiyle yumurtayı çöpe atmak doğru bir davranış değildir.

Ancak dikkat edilmesi gereken husus yumurtanın bayat olmamasıdır. Kan pıhtısıyla birlikte yumurtada ağır bir koku varsa bu yumurta bayatlığından dolayı tüketilmemelidir.

Endüstriyel yumurtalarda neden kan lekesi olmaz?

Kan lekeli yumurtalar daha çok mahalle bakkallarından veya köylerden gelen organik yumurtalarda görülür. Ancak bu işin görünen yüzüdür. Endüstriyel yumurtaların üretildiği tavuk çiftliklerinde de kan pıhtılı yumurtalar çıkar. İfade edildiği üzere bu durum, tavukta bir hastalığın belirtisi olmadığı gibi, gayet olağan bir durumdur. Ancak; endüstriyel yumurtaların paketlenmesi sırasında bu yumurtalar sıkı denetimlerden geçerler. Pıhtılı yumurtaların da halk tarafından tercih edilmemesi sebebiyle bu aşamada, kan pıhtılı yumurtalar ayrıştırılır ve paketlere dahil edilmezler. Bu sebeple marketlerden alınan veya bilinen büyük markaların yumurtalarında kan pıhtılarına rastlanmaz.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
El Yıkama Şekli Ruh Halimizi Gösterebilir
Hayatınızda yaptığınız bazı işler ilk bakışta çok zor ve kompleks gözükebilir ve o işin üstesinden gelemediğinizi sanırsınız ama bir süre sonra onu yaparken o kadar da zor olmadığının farkına varırsınız…
Hamilelikte Yalancı Doğum Sancısı Gerçek Sancı İle Karışabilmektedir
Özellikle hamileliğin son haftalarında yalancı doğum sancısı, gerçek doğum sancısı ile karıştırılabilmektedir
Akrep Sokmasına Karşı Yapılacaklar Nelerdir?
Akrepler türe bağlı olarak kendilerini savunmak ve avlarını yakalamak için zehirli iğnelere sahiptir
 Yerleşme Kanaması Adet Kanamasından Nasıl Ayrılır?
Yerleşme kanaması  adet kanaması değildir
Ofis Histeroskopi Nedir?
İnfertilite,tekrarlayan düşüklerin araştırılmasında,anormal kanama nedenlerinin araştırılmasında, rahim içi patolojileri tespit ve tedavisinde histeroskopi önemli bir tanı aracıdır
Tek Yumurta İkizi (Monozigotik) Nedir?
Sıradan normal bir gebelikte bir sperm hücresi bir yumurtayı döller ve rahim içine yerleşerek bir birey oluşur
 Kadınlar Adet Döneminde Nasıl Beslenmelidir?
Her kadın için adet dönemi çok önemlidir ve hemen hemen her ayın 1 haftasını onunla geçirir
İshal Olanlar İçin Pratik Sıvı Takviyesi Önerileri
İshal olanlar için; ilk olarak kaybedilen su ve tuzu geri koymak için evde pratik  olarak hazırlayacağımız sıvıyı tüketebiliriz
Diş Temizliğinde Diş İpi Kullanımı Nasıldır?
Tam bir diş bakımı ve temizliği için fırça ile birlikte diş ipinin de kullanılması gerekir
Kanın Yoğunlaşması ve Sertleşmesi Nedir?
Kanın yoğunlaşması çeşitli nedenlere bağlıdır
Organik Kahve Giderek Daha Çok Tercih Ediliyor
Organik ürünlere talep arttıkça tüketicilere de yeni alternatifler sunuluyor
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com