Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?

31.01.2019 07:15 | Güncelleme: 30.03.2019 01:27 | Yazar: İrem Yücel
Zevk suyu boşalma sıvısının dışında bir sıvıdır. Genellikle cinsel ilişki sırasında veya sonrasında erkek boşalmadan önce erkeğin cinsel organından gelen şeffaf bir sıvıdır. Bu sıvı kadının cinsel bölgesiyle temas ettiğinde içeri boşalma olmasa bile hamilelik korkusu oluşur. “Zevk suyundan hamile kalır mıyım?” gibi sorulara bu yazımızla genel bir yanıt verdik.
Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?
A

Zevk Suyu Nedir?

Zevk suyu, boşalma öncesi erkeğin cinsel organından yani penisinden gelen şeffaf bir sıvıya verilen addır. Tıpta ise prostat sıvısı olarak isimlendirilir. Çünkü bu sıvı prostat bezinde üretilir ve boşalma öncesi boşalma kanalı yoluyla dışarıya atılır.

Bu sıvıya zevk suyu adı verilmesinin sebebi ise, erkeğin cinsel uyarılma sonrası cinsellikten zevk almaya başladığı sırada penisten salgılanan bir sıvı olmasıdır.
Prostat bezinde üretilen zevk suyunun bazı yararları vardır. Spermlerin canlılığının korunmasını ve kolay bir şekilde kadın üreme organına taşınmasını sağlar.
Spermler için önemli koruyucu bir görevi olan prostat sıvısının içinde elbette ki sperm bulunabilir.

Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?

Zevk suyunda bulunan sperm hücreleriyle hamile kalma olasılığı vardır. Ülkemizde özellikle hamile kalmak istemeyen genç çiftlerin başvurduğu korunma yollarından birisi de dışarı boşalmadır. Dışarı boşalma adlı yazımızı okuyup daha detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayınız.

Dışarı boşalmada prezervatif gibi hiçbir korunma yöntemi kullanmadan ilişkiye girilir ve erkek boşalacağını fark ettikten sonra cinsel organını kadının cinsel organından çekerek dışarı boşalır. Bu yönteme halk arasında “geri çekme” adı da verilir. Böylece sperm hücreleri kadın vücudundan dışarı boşaldığı için hamile kalınmayacağı düşünülür ve bu yöntem birçok çift tarafından korunma yöntemi olarak kullanılır.

Önemle belirtmek isteriz ki, geri çekme yani dışarı boşalma etkili bir korunma yöntemi değildir. Dışarı boşalma yöntemiyle girilen cinsel ilişkide penis, kadın cinsel organına doğrudan temas eder. Cinsel ilişki sırasında gelen zevk suyu da kadının cinsel organına temas eder. Zevk suyu denilen prostat sıvısı sperm içerdiğinden hamile kalma riski ortaya çıkar. Az bir ihtimal olsa da zevk suyunun hamileliğe yol açabileceği unutulmamalıdır.

Zevk Suyundan Hamile Kalınmasını Nasıl Önlenir?

Zevk suyundan hamile kalmak istemeyen, daha etkili ve güvenilir bir korunma yöntemi arayan çiftler için bazı önerilerimiz var. İstenmeyen hamilelikleri engellemek için aile planlaması merkezlerine gidip kişiye uygun korunma yöntemleri öğrenilebilir. (spiral taktırmak, doğum kontrol hapı kullanmak vb.) Bunun yanında prezervatif oldukça koruyucu ve kolay ulaşılabilir bir doğum kontrol yöntemidir. Üstelik cinsel yolla bulaşan hastalıkların da büyük ölçüde önüne geçmektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Yaşlı Çiftlere Sağlıklı Cinsellik İçin Öneriler
Yaşlılıkta da cinsel hayat devam edebilmektedir
Erkekler İçin Afrodizyak Etkili Besinler Nelerdir?
Erkeklerde cinsel isteği, libidoyu arttıran besinler sıklıkla merak edilir
Bahar Yorgunluğu Cinsel İstekte Azalmaya Neden Oluyor
Mevsim değişiminde biyolojik ritm etkileniyor
Aldatan Erkeklerde Cinsel Sorunlar Görülebiliyor
Eşlerini aldatan erkeklere kötü haber: Uzmanlar eşlerini aldatan erkeklerin çoğunlukla erken boşalma ve geçici iktidarsızlık gibi cinsel sorunlar yaşadıklarını belirtiyor
Kasık Fıtığı ve Femoral Fıtık Cinsel İsteksizliğe Yol Açabiliyor
Fıtık tedavi edilmezse büyüyor ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor
Erkeklerde Sertleşme Sorununa Yol Açabilen Etkenler
Erkeklerde Sertleşme Sorunu bir diğer adıyla da erektil disfonksiyon (sertleşme sorunu) tatmin edici bir cinsel ilişki için yeterli ereksiyonu sağlayamama ve koruyamama durumudur
Kızlık Zarı Cinsel İlişki Dışında da Bozulabilir
Ülkemizde kızlık zarı ve bekaret gibi kavramlar gündemdeki yerini korumaya devam ediyor
Kürtaj Nedir? Kürtaj Hakkında Merak Ettikleriniz?
Çiftler tarafından istenmeyen gebeliklerin tıbbi müdahale yoluyla yasal süreler içinde sonlandırılmasını kürtaj olarak tanımlayabiliriz
Cinsel İlişkiden Uzak Durmak Cinsel İlişki Ağrısı Sorununu Çözmez
Bazı kadınlar cinsel ilişkilerindeki yaşadıkları ağrılarının azalması için uzun süre cinsel ilişkiden uzak  durmalarını sanıyorlar
Retrograd Ejakülasyon Nedir?
Retrograd ejakülasyon boşalma sırasında meni sıvısının mesaneye boşalmasıdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com