Düzenli Cinsel Hayatın Faydaları Nelerdir?

Düzenli bir cinsel hayat önemlidir. Uzmanlar düzenli ve sağlıklı bir cinselliğin bir çok faydası olduğunu savunuyorlar. Evli çiftler için düzenli cinsel birliktelik son derece önemlidir.

Düzenli Cinsel Hayatın Faydaları Nelerdir?

A

Düzenli bir cinsel hayat önemlidir. Uzmanlar düzenli ve sağlıklı bir cinselliğin bir çok faydası olduğunu savunuyorlar. Evli çiftler için düzenli cinsel birliktelik son derece önemlidir.


Düzenli ve sağlıklı cinsellik gençlik hormonu salgılamaktadır. Yaşla birlikte azalan ve “gençlik hormonu” olarak da bilinen DHEA, cinsel ilişki sırasında salgılanıyor. Cinsel ilişki sırasında normal seviyesinin 3-4 katına çıkıyor.


Düzenli cinsel ilişki kadınlarda östrojen hormonunun seviyesinin yükselmesini sağlıyor. Yüksek östrojen ise kalbi koruyor.


Düzenli cinsel ilişki erkeklerin ciddi sorunlarından biridir. Düzenli bir şekilde boşalma prostat bezinde birikerek prostat sorunlarına yol açan sıvının da boşalmasını sağlıyor. Düzenli cinsel hayat erkeler de prostat sorunu en aza indirmektedir.


Düzenli cinsellik kemik ve kaslar güçlendirmektedir. Cinsel ilişki bir çeşit egzersiz de olduğu için kemikleri ve kasları geliştirir.


Düzenli cinsel hayat stresi azaltmaktadır. Düzenli seks stresten arınmanın en iyi yollarından biri olarak bilinmektedir.


Düzen ve sağlıklı cinsellik aşk hormonunu salgılamaktadır. Sağlıklı seks “aşk hormonu olarak bilinen “Oksitosin” hormonunun da bol miktarda salgılanmasını sağlamaktadır. Duygusallığı, bağlılık ve şefkat duygularını da geliştirir. Oksitosin arttıkça aşk duyguları da gelişir.


Düzenli cinsel ilişki genel kolesterolü, yani kan yağlarını da düşürüyor. Zararlı kan yağlarını düşürmektedir.


Vücut oksijenle beslenmektedir. İlişki esnasında derin ve hızlı nefes alıp vermek vücuda giren oksijen miktarı artırmaktadır. Bu sebepten hücreler daha fazla oksijenle beslenmiş oluyor. Böylece organlar daha verimli çalışıyor.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Gebelik (Hamilelik)Testim Pozitif Çıktı Ne Yapmalıyım?
Bu makalemizde gebelik testlerinin ne olduğunu, çeşitlerini, testin nasıl yapıldığını, ne zaman yapılması gerektiğini ve nerden alabileceğinizi öğrenmeniz mümkündür. Bu yazımızda…
Parasentez Nedir? Parasentez Kimlere Yapılır?
Parasentez; tanı ve ya tedavi amacı ile karın kısmından sıvı alınan cerrahi operasyondur. Parasentez karında sıvı bulunan hastalıkların tedavi ve tanısında doktorlar tarafından tercih edilen bir cerrahi…
Miyom Nedir? Neden Olur? Nasıl Alınır?
Miyom; rahimde bulunan miyometriyum adı verilen kas tabakasının üstünde, anormal olarak büyüyen, iyi huylu düz kas hücreleridir.  
Down Sendromu Nasıl Yönetilir?
Down sendromu; kromozomal yani genetik bir hastalıktır. Bu hastalığa sebep olan; 2 tane olması gereken 21. Kromozomun 3 tane olmasıdır. Genellikle anne karnında tespit edilen down sendromunun bir tedavisi…
Şurup Nasıl Saklanmalıdır?
Şişe ilaçlar açılmadan önce güvenli bir şekilde her ortamda bozulmadan nasıl durabilir? Açıldıktan sonra güvenliği nasıl korunur? Buz dolabında mı yoksa oda sıcaklığında…
Üçlü Tarama Testi Nedir? Üçlü Test Ne Zaman Yapılmalıdır?
Üçlü tarama testi  gebelikte yapılan bir tarama testidir.Çoğunlukla riskli gebeliklerde anne adaylarından istenir.
Tahlil.com'a Sorulmuş Binlerce Soru ve Cevabı Okuyabilirsiniz
Tahlil.com'a her gün onlarca soru geliyor.Gelen sorular ise uzmanlarımızca sırayla cevaplanıyor.Tahlil.com'a gelen soru ve cevapları aşağıdaki bağlantılardan okuyup merak ettiğiniz tüm bilgileri…
MCV nedir ?
MCV ( Mean Corpuscular Volume ) kan sayımı parametrelerinden biridir.
Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?
Huzursuz bacak sendromu daha çok genetik olarak bilinen ve sık görülen bir hastalıktır. Yaşam kalitesini ve uyku alışkanlıklarını olumsuz olarak etkilediği için tanı ve tedavisi…
Dış Gebelik nedir? Dış Gebelikte Hangi Gebelik Testi Yapılır?
Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın fallop tüpünde veya rahim dışında bulunan bir yerde gelişmeye başladığı gebelik durumudur. Tedavi gerektiren bir durumdur. Sağlıklı ve normal bir gebelik…
Yemek Borusu ve Gırtlak Kanserini Artıran Etkenler
Yemek borusu ve gırtlak kanseri; sayı olarak diğer kanserlerin gerisinde dursa da, günlük yaşamda sürekli olarak tahriş edilmesi, önemli oranda kanser riskini artırıyor.
Kılkurdu Tanısında Selofan Bant Testi Nedir?
Kıl kurdu (Enterobius vermicularis) genel olarak anüste kaşıntıyla kendini gösteren özellikle çocuklar olmak üzere yetişkinlerde de görülebilen yaygın bağırsak parazitidir.