Hamilelikte Yaşanan Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik sürecinde yaşanan cinsel ilişkinin bebeğe zarar verip vermeyeceği oldukça merak edilen bir konudur.

Hamilelikte Yaşanan Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi?

A

Hamilelik sürecinde yaşanan cinsel ilişkinin bebeğe zarar verip vermeyeceği oldukça merak edilen bir konudur.


Cinsel yaşam sağlıklı ilişkilerin vazgeçilmez bir unsurudur. Bu unsur hamilelik sürecinde de geçerlidir.


Hamilelik sürecinde cinsel yaşamın durgunlaşması, hatta bir süreliğine tamamen durdurulması çiftlerin iletişimine zarar verebilen bir durumdur.


Cinsel yaşamda bu durgunluk hali, hamilelik sürecinde yaşanan fizyolojik ve psikolojik değişiklikler sonrası kadında cinsel isteğin azalması nedeniyle olabileceği gibi hamilelik sürecinde yaşanacak cinsel ilişkinin bebeğe zarar vereceği düşüncesidir.Bebek, hamilelik boyunca gelişimini oldukça korunaklı ve vajinadan ayrı bir alanda yaşar.


Bebeğin cinsel ilişki alanından farklı bir bölgesinde bulunması sebebiyle sağlıklı ve korumalı bir cinsel ilişki hamilelik sürecinde her hangi bir risk oluşturmamaktadır.


Tüm bunların yanında ileri vajinal enfeksiyon yaşanıyorsa, rahim boyu kısalması oluşan hamilelik durumlarında, çoğul gebeliklerde, plasentanın bebeğin ön tarafında olduğu durumlarda, rahim ağzı yetmezliğinde ve erken doğum riskinde cinsel ilişki yaşanmadan ilgili uzman doktorun kontrolü ve bilgilendirmesi oldukça önemlidir.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
İdrarda Keton Görülmesi ve Keton Yüksekliği
İdrarda keton normal şartlar altında görülmemelidir.İdrarda keton görülmesi ve keton yüksekliği ise normal olmayan bir durumdur.
Beta Hcg Kaç Olursa Hamile Olunur?
Beta HCG testi hamilelik tanısında kullanılan en önemli kan testidir.
CA 125 Testi Nedir? CA 125 Yüksekliği
Ca 125 testi, cancer antigen yani kanser antijeni anlamına gelen bir tümör belirteç testidir.Ca 125 testi yüksekliğinde tahlil sonuçları yüksek bulunan hastaların bir çoğu kanser korkusuyla panik olabilmektedir.Oysa…
Fekal Transferritin Testi Nedir?
Fekal transferritin; gaitada gizli kan testi ile beraber kullanılan bir tahlildir. Genellikle gastroenteroloji ve genel cerrahi uzmanları tarafından istenen bir tahlildir.
20lik Diş Çekildikten Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?
20 lik diş çekimi; ağız içinde bulunduğu yeri bakımından, diğer dişlerin çekiminden çok daha zordur. Ağzımızda üçüncü azı dişi 20 lik dişdir.
MCH ve MCHC Testi Nedir? Normal Değerleri Nedir?
MCH, hemoglobinin alyuvarlardaki  ortalama miktarıdır.MCHC ise hemoglobinin alyuvarlardaki ortalama konsantrasyonudur. Her ikisi de kan sayımı diğer adıyla da hemogram testinin parametreleri arasındadır.
Ferritinin Testi Nedir?
Ferritinin vücuttaki demir depoların göstergesidir.Ferritin testi ile de vücudumuzdaki demir depolarının dolu olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olunur.
Dörtlü Tarama Testi Sonucu Nasıl Değerlendirilir?
Dörtlü tarama testi; gebeliğin 15 ile 20. haftalarında kadın doğum doktorlarınca istenen ve gebeliğin seyri açısından büyük öneme sahip son derece değerli bir tahlildir. Bu tahlil sonucuna göre amniyosentez…
İnsülin Direnci Tanısında HOMA Testi Nedir?
İnsülin Direnci Testi (HOMA testi), diyabet yani şeker hastalığının öncesi dönemde görülen insülin direncini ortaya koymada kullanılan bir tahlil yöntemidir. Bu tahlil temel olarak şeker hastalığı yönünden…
Alpha 1 Antitrypsin Phenotype Testi Nedir?
Alpha 1 Antitrypsin Phenotype karaciğer tarafından üretilip kana salgılanan bir protein türüdür.Bazı hastalıların ayırıcı tanısında doktorların istediği tahliller arasındadır.
BOS'da (Beyin omurilik sıvısı) albumin testi nedir?
Beyin omurilik sıvısında albumin testi beyin omurilik sıvısından yapılan biyokimyasal bir tahlildir. Menenjit şüphesi ve kafa iiçi basınç ile ilgili şüphelerde sıklıkla istenen ve hayati öneme haiz bir…
Kortizol Testi Nedir? Kortizol Düzeyi Düşüklüğü ve Yüksekliği
Kortizol testi günün belirli saatlerinde düşüklük veya yükseklik gösterebilir. Bu nedenle kortizol testi için kanın alındığı saat ve zamanlama önem taşımaktadır.