Alkol kullanan biriyim.ALT ve GGT değerlerim yüksek. alt (78) ast(32) ggt(63)

Merhabalar hocam kan tahlilinde alt (78) ast(32) ggt(63) hafif bir yükseklik var. geçen hafta son tahlilden 1 hafta önceki tahlilde ise alt(95) ast(35) ggt(70). alkol kullanan biriyim aynı zamanda son zamanlarda çok ağrı kesiciler kullandım. son 1haftadır alkol ve ağrı kesi kullanmıyorum. acaba yorumlarmısınız.(sonuçlarımı gönderdim fotoğraf olarak)

Tahlil.com Cevabı : Merhabalar.Sonuçlarınızı inceledim.ALT ve GGT testleri özellikle karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi verir. Evet GGT alkol kullananlarda yüksek çıkar ancak beraberinde ALT de yüksek çıkmış.Kilo probleminiz var mı, bu değerler karaciğer yağlanmasını da düşündürüyor. Karın ultrasonu çektirmenizi öneririm. Kan tahlilinizdeki bir başka detay ise hafif de olsa Glokoz (kan şekeri) değeriniz yüksek. 100 ün üstü değerler şeker hastalığı riski yönünden bilgi verir. İnsülin direnci dediğimizi şeker hastalığının habercisi bir durumun ön bulgusu olabilir bu sonuç. Bu nedenle tercihen endokrinoloji ve/veya dahiliye doktoruna da tedbiren başvurmanızda yarar var. Kan sayım (hematoloji )sonuçlarınız ise normal. Geçmiş olsun.