CRP yüksekliği ne anlama geliyor?Normal değerler 0--5 arası iken 18,3 ne gibi bir anlam ifade edebilir?

CRP yüksekliği ne anlama geliyor. Normal değerler 0-5 arası iken 18,3 ne gibi bir anlam ifade edebilir.

Tahlil.com Cevabı : CRP testiniz normal değerler incelendiğinde  yüksek görülüyor.CRP damardan alınan kan örneğinden elde edilen numunenin çalışılmasıyla analiz edilir.
CRP bir akut faz reaktanıdır. Özellikle bakteriyel enfeksiyonlarda yükselir.
Son günlerde geçirdiğiniz bir enfeksiyona bağlı olarak da yüksek çıkmış olabilir.Ancak tek başına yüksekliği çok büyük bir anlam ifade etmez.
CRP başlıca aşağıdaki durumlarda yüksek çıkabilir:
* Enfeksiyon  ve/veya  romatizmal hastalıklar
* İltihaplı bağırsak hastalığı ve eklem enfeksiyonları varlığında  şüphesinde
* Bazı bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıklar (Otoimmün hastalıklar)
* Pelvis enfeksiyonlar
* Koroner arter hastalığı ve kalp hastalıklarında
* İnsülin direncinde hafif de olsa artma beklenebilir
* Aşırı kilolu kişilerde CRP yükselebilir.
Yara iyileşmesini,  organ nakilleri veya yanıkları olan hastalar laboratuvar yönünden  izleyip olası enfeksiyonlara erkenden tanı koymak için de CRP testi istenebilmektedir.

CRP Testi, kullanımıve yüksekliği hakkında çok daha detaylı bilgi almak ve bu konudaki diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.....