Hamileyim ve kanamam oldu esimle kan uyusmazligi oldugu icin anti-d ignesi yapıldı sonrasinda indirect coombs test yaptirdim ve sonuç pozitif çıktı sizce bu ne anlama geliyor?

6 haftalik hamileyim ve kanamam oldu esimle kan uyusmazligi oldugu icin anti-d ignesi yapıldı sonrasinda indirect coombs test yaptirdim ve sonuç pozitif çıktı sizce bu ne anlama geliyor?

Tahlil.com Cevabı : Hamilelikte  indirect coombs testinin pozitif olması anne kanında Rh antijenlerine karşı antikor varlığını işaret eder.Bu sonuç istenen bir durum.Bunun sebebi ise anne kanındaki antikorların bebeğe geçerek bebekte bulunan eritrositlerdeki  (alyuvarlar) Rh antijenlerine bağlanması ve bunun sonucunda da bebekteki eritrositlerin parçalanmasıdır.Buna hemoliz denir.Bu da bebkte kansızlığa sebep olur.