LDH yüksekliği nedir? LDH yüksekliği hangi hastalıklarda olur?

Tahlil.com Cevabı :

LDH Nedir?

LDH, laktik dehidrogenaz isimli enzimin kısaltılmış halidir.Laktik ve pirüvik asitin birbirlerine dönüşümüne katkıda bulunur. En sık bulunduğu yerler:kalp kası, akciğer, iskelet kası,böbrek, karaciğer ve alyuvar olarak da bilinen eritrositlerdir.
Bu enzim insan vücudunda şekerden enerji üretilmesi işlevini yürütmektedir.
LDH enziminin seviyesini kanda ölçen kan testi ise LDH kan testidir.Damardan alınan kanın biyokimya laboratuvarlarında otoanalizör cihazları aracılığı ile analiz edilmesiyle kanda LDH değeri saptanır.
LDH testi hastanelerde biyokimya laboratuvarlarında yapılır.

LDH Testini Doktorlar Neden İster?

Doktorlar LDH testini vücudumuzdaki organlarda,dokularda bir bozukluk ve hastalık olup olmadığını anlamak için ister.Veya bir bozukluk var ise de bu bozukluğun klinik takibi yönünden de bu testi isteyebilir.

LDH Normal Değerleri Nedir?

LDH normal değerleri yaşa göre farklılık göstermektedir. Doğum sonrası, 1 yaşına kadar en yüksek değerlerindedir.
LDH normal değerleri yaş gruplarına göre aşağıda verilmiştir:

0-3 ay                  100-450 IU/L
4-12 ay                100-400 IU/L
1-3 yaş                100-300 IU/L
4-12 yaş               100-250 IU/L
12 yaş ve üstü:      90-240 IU/ L

LDH Yüksekliği Nedenleri Nelerdir?

LDH yüksekliğinin görüldüğü başlıca hastalıklar aşağıda belirtilmiştir:

1.Kalp hastalıkları:Myocard Infarktüsü, konjestif kalp yetmezliği, kardiyovasküler cerrahi sonrası, akut miyokarditler
2.Karaciğer hastalıkları: Siroz, tıkanma sarılığı, akut viral hepatit,karaciğer metastazı durumlarında
3.Kan hastalıkları: Pernisiyöz anemi, folik asit eksikliği, hemolitik anemiler
4.Akciğer hastalıkları:Pulmoner emboli, sarkoidoz
5.Kötü Huylu Kanserler: Kanser hastalarında yüksek LDH seviyesi,kanserin kötüye gittiği konusunda fikir verebilir.(özellikle lenfoma ve testis kanserleri)
%95 olguda kanda LDh düzeyi artar.
6.Kas hastalıkları:Muskuler distrofi vb.
7.Yoğun egzersiz sonrası
8.Yanıklar sonrası
9.Travma sonrası (örneğin kemik kırıkları)
7.Böbrek hastalıkları: Nefrotik Sendrom, nefrit
8. Bazı paraziter hastalıklar
9.Tiroid bezi hastalıkları:Hipotroidizm, Subakut tiroidit
10.Kollejen damar hastalıkları
11.Akut pankreatit
12.Anemi türleri
(hemolitik anemi, pernisiyoz anemi gibi)
13.Bazı ciddi enfeksiyonlar: (pnömoni, menenjit, enfeksiyoz mononükleoz gibi)