45 gün önce şüpheli bir ilişkim oldu 19. Gün ultra duo negatif, 44.gün anti hıv negatif

45 gün önce şüpheli bir ilişkim oldu 19. Gün ultra duo negatif, 44.gün anti hıv negatif kan değerlerim aşağıdaki gibi test yaptırmama gerek varmı kan değerleri hakkında bilgi verirmisiniz Teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı :

Sonuçlarınız negatif bunda problem yok ama biraz erken yaptırmışsınız her 2 testi de. Bu testleri yaptırmadan bize veya bir enfeksiyon hastalıkları veya mikrobiyoloji uzmanına danışmanızda yarar vardı.
Bu testlerin şüpheli ilişkiden sonra ideal yapılma zamanlaması şöyledir:

4. nesil antikor/antijen (Ab/Ag) testleri yani ilk yaptırdığınız test  evet 18. günden itibaren virüsü saptayabilir ama bu saptama dönemi 45 güne kadar uzayabilir. Kan örneklerinde eğer HIV antijeni ve/veya antikoru varsa yüzde 99'unu tespit etmek için 45 gün idealdir. Yani en doğru sonucu bu test 45. günde verir. Ama 19. günde de test sonucunun negatif olması olumlu ve kan testleriniz normal  ancak belirttiğim gibi ideali 45. gündür temas sonrası HIV duo testi için.

Anti HIV testini de erken yaptırmışsınız.Bu test de en kesin sonucu ilişkiden 3 ay yani 90 gün sonra verir.
Sonuç olarak tam emin olmak için HIV duo testini 45. gün ve Anti HIV testini de 90. gün yaptırmalısınız.

Sağlıklı günler dilerim.