ALP karaciğer testi annemde bir türlü düşmüyor.Sürekli yüksek çıkıyor.

ALP karaciğer testi annemde bir türlü düşmüyor.Sürekli yüksek çıkıyor.Son test sonucu 450 çıkmıştı.Nedenini öğrenebilir miyim.Nasıl düşer.

Tahlil.com Cevabı : ALP yüksekliği tek başına hastalıkları değerlendirmede bir kriter değildir.Ancak annenizde muhtemelen bir karaciğer veya safra kesesi hastalığı olabilir.Annenizin ultrason sonucu varsa bize gönderebilirsiniz.Ayrıca bazı kemik hastalıklarında da yüksek çıkabilmektedir.Annenize bir kemik taraması yaptırmanız yararlı olacaktır.Bu tahlilllerden sonra bize tekrar yazabilirsiniz.