Annemde karaciğer büyümesi var.Testlerini değerlendirir misiniz?

Merhabalar.Annem, 54 yaşında ve karaciğerinde büyüme görülüyor, tahlil sonucunda bazı değerler normal iken MCHC düşük, RDW yüksek ve LYM yüksek çıkıyor. Endişelenecek bir durum var mı? detayı şöyleMCHC 32.1 (32.7-35.6)RDW 15.48 (11.8-14.3)LYM 45.1 (19.4-44.9) Not: genelde internette siz gibi saygıdeğer hocalarımız yorumlarının sonuna doktorunuz daha detaylı değerlendirme yapıp sizi bilgilendirecektir diyorsunuz, ancak üzülerek söylüyorum hastalar yeterince bilgilendirilmiyor. Teşhisi koyduktan sonra hasta psikolojisi dikkate alınmadan direkt sonuç söyleniyor ve daha fazla bilgilendirme yapılmıyor. İlaç yazma faslına geçiliyor. Sözlerim tüm doktorlar için geçerli değil ancak genel durum budur.

Tahlil.com Cevabı : annenizin testlerindeki sapmalar kayda değer değil görüşündeyim.Diğer tahlillerin normal olşması da bu düşüncemi destekliyor.Karaciğer büyümesi olan hastalarda karaciğer testlerinde bozulma görülebilir.Ancak sanırım annenizde böyle bir durum yok ki yazmamışsınız.İnternetten tahlil veya hastalık yorumlama konusuna gelince,bu konuda bir açıklama yapmalıyım.İnternetten yapılan yorumlama ve danışma hizmetleri tamamen bilgi amaçlıdır.Gerçek muayene yapılamadığından ve hasta görülmediğinden yanılma olabilir.Asla doktor muayenesinin yerini tutamaz.Bu nedenle son kararı muayeneyi yapacak doktorun vereceği özellikle vurgulanır.