Eritrositler için normokrom normositer yazılmış bu bir hastalık mıdır?

Sayın hocam lym yüksekliği nedeniyle periferik yayma yapılmıştı rapor ektedir Eritrositler için normokrom normositer yazılmış bu bir hastalıkmı dır. Bir de hocam sigarayı bırakalı 1.5 yıl oldu yaşım 50 hgb degerim 16 - 16.5 arası sorun teşkil ederm.Hemogram sonuçlarımıda daha önce yorumlamıştınız saygılarimla

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba periferik yayma sonucunuz tamamen normal.  Eritrosit yani alyuvarlar için normokromik normositer ifadesi kullanılmış. Bu da tamamen normal bir durum olup bir hastalık bulgusu asla değildir.
Normokromik normositerin ne anlama geldiğini daha detaylı bir şekilde açıklayayım. Eritrositle rnormokromik demek, eritrosit  yan, alyuvar diğer adıylada kırmızı kan hücrelerinin  normal renk ve hemoglobin konsantrasyonuna sahip olduğunu yani olması gerektiği gibi olduğunu açıklar. Normositer ise yine eritrositlerin normal boyutta olduğunu gösterir. Sonuç olarak eritrositleriniz normal boyutta ve normal renkte gözüküyor. Bu da bu yönde sağlıklı olduğunuzu gösteriyor.
Hemoglobin değeriniz de normal olarak kabul edilir. Bir anormallik yok. Sonuç olarak periferik yayma testinde boyama sonucu incelenen kan hücreleriniz tamamen normal ve olması gerektiği gibi.

Sağlıklı günler dilerim.