Ertesi gün hapı almama gerek var mı?

Vajinaya boşalma olduktan sonra peçeteyle temizledik fakat bakireyim hamilelik riski var mı ela kullanmam gerekir mi ikinci gün bu gün etkisi olur mu

Tahlil.com Cevabı :

Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var.Vajina içine bir boşalma olduysa canlı sperm hücreleri vajina içine ilerleyip hamilelik oluşturabilir.Ancak boşalma vajina içine değil de vajina dışına olduysa ve ardından silme işlemi gerçekleştiyse hamilelik ihtimali yoktur. Ertesi gün hapı  2. gün gayet etkilidir.Her ne kadar mümkün olan en kısa sürede kullanılması önerilse de 4.- 5. güne kadar kullanılabilir.

Sonuç olarak vajina içine sperm bulaşma ihtimali var ise ertesi gün hapını kullanabilirsiniz.Ancak vajlna içine bir temas yok ve boşalma vajina dışına olduysa hamilelik riski olmadığından ilaca da gerek yoktur.

Sağlıklı günler dilerim.