Eşim 17 haftalık hamile.Toxoplasma testi ve avidite sonuçlarını yorumlar mısınız?

Eşim hamile.Toxoplasma testi sonuçlarımızı yorumlar mısınız?Sonuçlarımız:10-11-2010 toxoplasma IGG POZİTİF 121, toxoplas IGM ŞÜPELİ 0.58.26-11-2010 da ise toxoplasma IGG POZİTİF 140, toxoplasma IGM şüpeli 0.63.Toxoplasma orta avidite .En son testlerde ise:(4-12-2010) toksoplazma ıgg aviditesonucu.0.273 sınırda.Şu an eşim 17 haftalık hamiledir.Lütfen bu değerlere göre,enfeksiyonu önceden mi gecirmiş yoksa yeni bir enfeksiyon mudur?

Tahlil.com Cevabı : Sonuçlarda IGM şüpheli pozitif, IGG avidite değeri de bir ölçümde 0.273 ve şüpheli düşük, ancak tıp fakültesi sonuçları yüksek yani iyi sınırlarda. Bazı kaynaklar 0.25 altını şüpheli kabul etmekle beraber bir kısmı 0.3′e kadar şüpheli kabul edebilmekte. Elbette kadın doğumcunuzla konuşun, bana göre telaşlanmayın ama ileri tetkik örneğin amniosentez yapılması uygun olur diye düşünüyorum, tedavi için ise doktorunuzun kararına uyun. Sitemizde yayınlanmış ,Gebelikte toksoplazma yazısını okumanızı öneririm.