Tam Hemogram Ve Demir Eksikligi Degerleri

Doktora kadin hastalıkları muayenesi icin gittigimde bütün degerlerime bakmak istedik .Hemogramımda plt degerim bir ay once 367 cikmisti dun ki tahlilde 451 çıkmış bunun disinda her sey normal.Magnezyumdan kolestrole böbrek ve karaciger degerlerime kadar her sey normal sadece demir 30 ve demir bağlama kapasitesi 376 çıkmış. Doktorum demir ilaci kullanmam gerektigini plt'nin de bu yuzden yukseldigini soyledi sizin de fikrinizi almak istedim Tesekkurler.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, serum demiriniz biraz düşük, demir bağlama kapasitesi üst sınra yakın çıkmış. Demir bağlama kapasitesi/ serum demir düzeyinin normalde 20 ve üzeri olması gerekir. Bu da sizde demir eksikliği olduğunu gösteriyor. Demir takviyesi öneririm, ancak demir eksikliği nedeninin de araştırılmasını gereklidir. Mide rahatsızlığınız veya kabızlık gibi şikayetleriniz varsa gastroenteroloji tarafından değerlendirilmeniz yerinde olacaktır.

Platelet değeri demir eksikliğinde biraz yükselebilir. Bu nedenle bir sorun görünmüyor, en az 1 aylık demir tedavisi sonrasında kan sayımınızın tekrarlanması yerinde olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.