Hamile Nasıl Kalınır? Hangi Tür İlişkilerde Hamile Kalınmaz? Gebelik Testi Nedir?

10.05.2018 09:24 | Güncelleme: 05.01.2019 09:57 | Yazar: Dr. Cem Argun
Cinseliği yaşamakta çiftler nasıl hamile kalındığı, hangi ilişkilerde hamile kalma olasılığının yüksek ve hangi tür ilişkilerde hamile kalınmayacağını merak etmektedir. Bu konuda Tahlil.com'a bir çok soru geliyor.Tahlil.com uzmanları Hamile miyim? bölümümüze gelen soruları cevaplıyor. Hamileliğin hangi ilişkilerde düşük ihtimal olduğu, gebelik testi ve hamilelik olasılıklarına dair en  sık merak edilen konuları, sitemize sorulmuş soru ve cevapları okumanız bu konuda bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.
Hamile Nasıl Kalınır? Hangi Tür İlişkilerde Hamile Kalınmaz? Gebelik Testi Nedir?
A

Nasıl Hamile Kalınır?

Öncelikle hamilelik oluşması için korunmasız bir cinsel ilişki gereklidir.
Erkekte üreme işlevinin son ürünü olan sperm hücresi erkeğin boşalması sonrası kadının vajinasına ulaşarak kadının yumurtası ile birleşir ve döllenme olur. Bu şekilde de hamile kalınmış olur.
Cinsel beraberlik sırasında çiftler farklı tür cinsel ilişkileri tercih edebilir.
Bebek sahibi olmak isteyen çiftler korunmaksızın vajinal ilişkide bulunur. Erkek ilişki sonrası kadının vajinasına boşalır. Doğal olarak çiftlerin birinde veya her ikisinde herhangi bir sağlık sorunu ve kısırlık yoksa bu ilişkide hamile kalma olasılığı yüksektir.

Çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler, erken yaşlarda evlilik öncesi cinselliği yaşamak isteyen çiftler ise doğum kontrolü amacıyla farklı cinsel ilişki türleri tercih edebilmektedir.

Hangi tür ilişkilerde hamilelik olasılığı düşüktür?

1.Sürtünerek ilişki olarak da bilinen ve erkeğin kadının cinsel organına girmeden boşalması ile sonuçlanan iişkilerde hamilelik olasılığı yok denecek kadar azdır.Bu ilişkide vajina içine boşalma olmamaktadır.

2.Çiftlerden birinde veya her ikisinde çamaşır, eşofman ve giysi olması durumunda erkeğinde bu şekide giysi veya çamaşıra boşalması ile sonuçlanan ilişkiler. Bu ilişkiler özellikle erken yaşlarda cinselliği yaşayan çiftler arasında sıklıkla tercih edilmektedir.Bu ilişkilerde de hamilelik olasılığı yoktur.

3.Halk arasında ters ilişki olarak da bilinen anal yoldan arkadan girilen ilişkiler.Bu tür ilişkilerde erkek anüse boşalmaktadır. Bu ilişki çoğunlukla kızlık zarına zarar gelmesin diye genç çiftler arsında tercih edilmektedir.Ancak fantezi amacıyla da bakire olmayan kadınlar da bu ilişkiye girebilmektedir. Anüse olan boşalmalarda erkeğin menisinin vajina içine geçmesi pek mümkün değildir.

4.Vajinal ilişki sonrası erkeğin vajina dışına boşalması ile sonuçlanan ilişkiler. Dışarı boşalma ile sonuçlanan ilişkilerde meninin vajinaya kaçması ve/veya erkeğin prostat salgısı olan ve halk arasında da zevk suyu olarak bilinen sıvının vajinaya temas etmesi riski olacağından yukarıda belirttiğimiz  3 ilişki türüne göre hamilelik riski daha yüksektir.
Ancak tabii ki içeri boşalma ile sonuçlanan normal bir vajinal ilişkiye göre da hamilelik riski çok daha düşüktür.

Gebelik Testi Nedir?

Gebelik testi deyince en sık akla kan örneğiyle yapılan Beta HCG testi gelir.Bu tetsin tercihen beklenen adet tarihinde birkaç günlük gecikme sonrası yapılması önerilmektedir.Ayrıca idrar örneğinden yapılan gebelik testleri de vardır. İdrar gebelik testleri de mutlak suretle beklenen adet tarihinde gecikme olması durumunda yapılmalıdır. Bu testler de idrarda Beta HCG hormonunun tespit edilmesi esasına dayanmaktadır.

Kanda Beta HCG Testi sonucuna göre 6 mıu/ml ve üstü olan değerler gebelik lehine değerlendirilmektedir.Ancak 6 mıu/ml ile 24 mıu/ml arası değerler ise GRİ ZON olarak değerlendirilmektedir. Bu değerler arasında çıkan sonuçlar ara değer olarak kabul edildiğinden 2 gün sonra yapılacak ikinci bir Beta HCG testi sonrası Beta HCG değerlerinde yükselme görülürse gebelik tanısı çok daha değerli hale gelecektir.

Gebelik testi idrar örneğinden de yapılabilmektedir.İdrardan yapılan gebelik testlerinde sabah ilk idrar örneğinin kullanılması çok daha sağlıklı sonuçlar vermektedir.
İdrarda Gebelik Testi değerlendirilmesinde ise çift çizgi görülmesi gebelik tanısı koydurmaktadır.

Beta HCG değerinizi yazarak kan tahlil sonucunuza göre hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Sadece Tahlil.com'da olan GEBEMATİK uygulamasını kullanarak gebe olup olmadığınızı öğrenmek için hemen tıklayınız....

Tahlil.com'un Hamile miyim? bölümüne Hamile Nasıl Kalınır? Hangi Tür İlişkilerde Hamile Kalınmaz? başta olmak üzere onbinlerce soru gelmekte ve gelen sorular uzmanlarımız tarafından cevaplanmaktadır.
Hamile miyim?  bölümümüze gelen sorular ve uzmanlarımızca verilen cevapları okumak için tıklayınız....

Aşağıdaki bağlantılarda da hangi durumlarda ve nasıl hamile kalınabileceği ve hangi durumlarda da hamile kalınmasının mümkün olmadığı konularında uzmanlarımızca yazılan yazıları okuyabilir. Hamilelik hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hamilelik Hakkında Diğer Yazılarımız

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

İzmirli | 27.07.2018 11:12

Bende iç çamaşırımı sevgilim de hiçbir şey yoktu. İç camasirima boşaldı sonra ben üstüne iki defa regl oldum. Regl ikisi de az kanamali ancak sancılıydı.Üç defada idrar testi yaptım negatif çıktı.ama göbek deligimin Sol tarafında hafif şişlik Var. Hamile miyim

Tahlil.Com | 27.07.2018 12:35
Bu duurmda hamilleikten söz edilemez.
gizem_kmc | 06.02.2016 08:31

Iyi günler verdiginiz cvb icin tsk ederm sadce sunu sormak istiorum size meni dediginiz sperm demi boşalma sonrasi ortaya cikan sey deil mi o gelmedi evet yani surtunme sirasinda sadce ben bosaldm sevglm ise on dkka sonra boşaldı ve peceteye yani ..

emel39631 | 29.01.2015 05:39

erkek arkadasımla ayın 20de sürtünerek ilişkiye girdik cıplaktık ve bian üstüme boşaldı bacak arama aktı hemen sildm eve geldim ve benden kan gelmişti meğer adet olmuşum sabah doktora gittim kızlık zarına birsey olmadıgını söyledi doktor gebelik riskı yok dedi yinede korkuyorum sizce hamilemıyım?

Tahlil.Com | 29.01.2015 07:13

Herhangi bir  cinsel beraberlik sonrası adet gören bir kadının hamile olup olmayacağı ihtimali çok sık merak edilen bir konu.
İlişki sonrası adet kanaması görülmüş ise hamilelik olasılığı ortadan kalkmıştır.
Tahlil.com'da bu ve benzeri binlerce soru cevapladık yüzlerce yazı yayınladık.

Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sorulmuş benzeri sorular ile verdiğimiz cevapları okumak içintıklayınız....

mrvasln18 | 09.01.2015 07:51

normalde adetlerim düzenli.bir hafta erken adet oldu.sol alt kasığım bastırınca acıyor.hamilelik olabilir mi?

Tahlil.Com | 09.01.2015 09:50

Hamilelik belirtiler veya sizin hissiyatınız ile teşhis edilmez.Hamileliğin tanısı için tüm dünyanın kabul ettiği gebelik testi yöntemleri var.
Gereksiz ayrıntılarla kafa yormanıza gerek yok.

Hamilelik şüpheniz var ise, adetinizde de gecikme var sa, gebelik testi yaptırın.
Bu kadar basit durumunuzun çözümü.

sanat_44_44 | 08.01.2015 06:11

Erkek arkadasmla ilikiye girdik ve ilişkiden oatalama bir hafta sonra adet oldm hamile kalma ihtimali var mı sizce

Tahlil.Com | 08.01.2015 07:03

Yaşadığı ilişki sonrası adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Halk arasında üstüne görme denen tıp dilinde de yerleşme kanaması olarak bilinen ve adet kanamasından tamamen farklı bir kanama vardır.
Ne yazık ki bu konuda internette yalan yanlış bilgiler dolaşıyor.Üstüne görme kanaması asla adet kanaması gibi yoğun olmaz.Zaten gebeliklerde nadiren görülen bir durumdur.
Üstüne görme ile adet kanaması nasıl ayırt edilir konusunda detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız....

pinarolmez | 20.11.2014 12:55

merhaba ben 29 yaşındayım renglimin 1. günü hormon değerim TSH 1,54 FSH 9,34 PROLAKTİN 15,8 ESTRADİOL 165,94 LH 28,83 çıktı. renglimin 3. günü FSH 8,54 ESTRADİOL 162,48 LH 24,34 çıktı. 11 yıllık evliyim düzensiz olduğum için doktora gittim. sonuçlar yüksek dediler.ve bana Progestan 100 mg ilaç verdi

Tahlil.Com | 20.11.2014 11:34

Kadın okurlarımızdan sıklıkla hormon tahlillerinin değerlendirilmesine dair Tahlil.com'a sorular geliyor.
Hormon tetkiklerinin yorumu ve değerlendirilmesinde, testlerin referans değerleri, kanın adetin hangi döneminde alındığı ve  yaş gibi bilgilere gerek vardır.
Sorunuzu belirtilen kurallarımıza göre  sormanız durumunda cevaplayabiliriz.

Aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Hormon tahlili soran bayanların okuması gereken uyarılar


sekreterlik | 20.11.2014 11:23

1,5 aylık evliyim rahmınde ağrı vardı doktora gıttm intihap var dedi ilaç yazdı intihap iacı ve kullandım adet gunum 8 gün geçti 5 gün geçtiğinde test yaptım çıkmadı nedenı nedır acaba doktor hiçbişeyin yok demısti

Tahlil.Com | 20.11.2014 03:27

Adet gecikmesi sadece gebelik nedeniyle olan bir durum değildir.
Kadınlarda adet gecikmesinin bir çok nedeni vardır.
Aşağıda gebelik dışı nedenlerle adet gecikmesinin görülebildiği durumları inceleyebilirsiniz.N.n | 20.11.2014 12:13

merhabalar 24.10.2014 tarihinde tarlusal ile adet gördüm.adetten 2-3 hafta sonra cinsel birlikteliğim oldu bu ay adetim yine gecikti ve yine tarlusal ile adet gördüm hamilelik varmıdır? cvp verirseniz sevinirim cünkü çok tedirginim

Tahlil.Com | 20.11.2014 11:00
Adet söktürücü ilaçlar sizin kullandığınız gibi doktora danışılmadan ve bilinçsizce kullanılan ilaçlar değildir.Sağlığınıza ciddi zararlar verebilirsiniz.
Bu ilaçları kesinlikle doktor reçetesiyle yazılmadan kullanmayınız.
Bu ilaçların gebeliği önleyici bir etkisi de bulunmamaktadır.
ersan123456789 | 19.11.2014 09:35

Lutfen artik bir cevap kiz arkdasimla surtunme yolu ile beraberlik yasadik bosalmam vajina bolgesine temas etmedi kiyafetkne geldi suryunme 3 dk surdu kiz arkadadim ayni gece sagliklikli bir sekilde adet yasamis ve yedi gun surmus bu durumda hamile kalma ihtimali var mıdır?

Tahlil.Com | 19.11.2014 11:57
İlişki sonrasında adet görülmesi hamileliğin oluşmadığı anlamını taşır. 
mlkaydn | 14.11.2014 03:07

Merhaba. 7 ekimde regl oldum .20 ekimde baslayıp bir hafta süren lekelenmeler oldu.Bu ay adet olmayı beklerken 10 kasımda lekeler geldi, hafif kasık ağrım vardı. Dün doktora gittm beta hcg yapıldı 70 çıktı.Doktor kimyasal gebelik büyük ihtimallede düşük olacak dedi.İlaç verdi.Değerim çok mu düşük.

Tahlil.Com | 15.11.2014 12:44
Doktorunuz gereken bilgiyi vermiş.Şu aşamada bir sonraki kontrolde çıkacak Beta HCG test sonucunu bekleyin.Beta HCG değerinde yükselme gebelik yönünden olumlu düşme ise olumsuz olarak değerlendirilecektir.
DAHA FAZLA GÖSTER
Sistatin C Testi Nedir?
Böbrek fonksyonları değerlendirmesine kanda kreatinin düzeyine bakılır
WBC Değeri Hangi Durumlarda Değişir?
WBC yani; White Blood Cells-Leukocytes testi, vücudun bağışıklık sisteminin çalışma hızını ortaya koyan testtir
ERA Testi Basamakları Nelerdir?
ERA testi; kaliteli embriyo transfer edildiği halde, başarı sağlanamayan kişilere uygulanan yöntemdir
Kolonoskopi Hangi Durumlarda Ağrı Yapar?
Kolonoskopi; bağırsak hastalıklarını saptamak için yapılan girişimsel bir işlemdir
MR (Emar)ve Tomografinin Farkları Nelerdir?
MR(Emar); radyo dalgaları yardımıyla vücudun görüntülenmesi sistemidir
Apandist Ameliyatına İlaç Alternetifi
Apandisit; kalınbağırsağın üst tarafında bulunan apandis organının iltihaplanması olarak tanımlanır
İdrarda Kan Ne Demektir?
İdrarda kan; bazen gözle görülecek kadar çoktur, bazen de idrar tahlilinde, mikroskobik olarak görünecek kadar az olur
Östrojen Hormonu Eksikliği
Östrojen; hem erkekte hem bayanda bulunan hormondur
HDV RNA Tahlili Nedir?
HDV RNA tahlilinin normal değeri, negatif kullanımı: serumdaki delta antijen düzeyi akut enfeksiyon sırasında değişkendir
HDL (High Density Lipoprotein) Nedir?
HDL (High Density Lipoprotein), "yüksek yoğunluklu lipoprotein" anlamına gelmektedir
Biyokimya Kan Tahlili Parametreleri Nelerdir?
Biyokimya tahlilleri, pek çok parametreden oluşan geniş kapsamlı test grubudur
İdrar Kültürü Nasıl Verilir? İdrar Kültürü Alma Tekniği
İdrar kültürü, idrar yollarında enfeksiyon etkeni olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılan değerli bir tahlildir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com