20 yaşında bayanım 1,5 ay önce cildiyeye tepe ve şakaklardaki saçlarımın seyrelmesi(normal derecede dökülüyordu) nedeniyle gittiğimde kan tahlili sonucu tsh değeri 6,6 çıkmıstı?

20 yaşında bayanım 1,5 ay önce cildiyeye tepe ve şakaklardaki saçlarımın seyrelmesi(normal derecede dökülüyordu) nedeniyle gittiğimde kan tahlili sonucu tsh değeri 6,6 çıkmıstı max değeri 4,5tu. o hafta içinde sağlık ocağı ve arastırma hastanesinde de test yaptırdım. sağlık ocağında 5,5; arastırmada 5 çıktı ve üst değer 4,5tu yine. dün yaptırdığım testte de 3 çıkmıs 4,5 üzerinden. Bu değerimin bu kadar değişken olması normal mi? Annemde haşimato troidi var acaba bende de olabilir mi? Hiçbir dr ilaç vermedi şimdilik. Ve cildiye dru adetimin 3. günü için test istedi, dün onu da yaptırdım sonuçları:vitamin b-12 252 (100-970 pg/ml aralığı)testosteron total 70,3 (9-56 ng/dl, postmenopozal 8-35 ng/dl aralığı)dr kadın doğuma yönlendirdi. saçlarımın seyrelmesinin nedeni testosteron yüzünden midir? öyleyse bile saçlarımı geri kazanmam mümkün mü? son olarak bu yüksek değer ne gibi sonuçlar doğurabilir ve tedavisi mümkün müdür?

Tahlil.com Cevabı : Sizde de muhtemelen Haşimoto Tiroidit var ve buna bağlı tiroid beziniz yavaş çalışıyor. Semptomlarınız olduğu için ilaç kullanmanız iyi olur derim. Testesteron yükseklği de saç döker elbet, nedeni de insülin direnci olabilir, endokrin değerlendirise iyi olur.