Babamın karaciğer testleri yüksek çıktı.SGOT , SGPT , GGT yüksekliği var.Glukoz testi ise 148 çıktı.

Babamın kan tahlilleri: glukoz 148, sgot 315, sgpt 759, ggt 169 ve billirubin direkt 0.44.Karaciğer testlerinin yüksekliği için ne yapmalıyız.Ayrıca glukoz yüksekliği için insülin kullanılmalı mı?

Tahlil.com Cevabı : Babanızda bir karaciğer problemi olduğu anlaşılıyor.Özellikle SGPT değeri oldukça yüksek.Biran önce bir karaciğer ultrasonu çekilmeli be bir gastroenteroloji uzmanının da görüşü alınmalı.İnsülin genellikle kontrolü zor olan şeker yüksekliklerinde tercih edilir.Bu konuda da gerekirse hba1c gibi diğer tahlillerin de incelenmesiyle bir endokrinoloji uzmanı karar vermelidir.