Bacakta ağrılar oluşmakta ve zor yürüyorum. 25 Hidroksi Vitamin D seviyesi etkili olabilir mi?

Bacakta ağrılar oluşmakta ve zor yürüyorum. 25 Hidroksi Vitamin D seviyesi etkili olabilir mi? Hocam özelli̇kle Foli̇k Asi̇t Ve 25 Hi̇kdroksi̇ Vi̇tami̇n D için de incelemeni̇zi̇ ri̇ca edi̇yorum

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba sonuçlarınızı inceledik. Evet D vitamini değeriniz çok düşük. 6.18 son derece düşük bir değer. En kısa sürede bu yönde tedavi olmanız gerekiyor.D vitamini düşüklüğünde bacak ve kol ağrıları, bitkinlik, dermansızlık, yürüme güçlüğü, kemik ağrısı, güçsüzlük, saç dökülmesi, baş ağrısı, depresyon, değişken ruh hali ve üşüme gibi şikayetler olabilir. Sizde görülen düşüklük de ciddi bir düşüklük.Bu düşüklük evet belirttiğiniz gibi bacak ağrısı ve beraberinde de buna bağlı yürüme güçlüğü yapabilir. Bu eksiklik nedeniyle en kısa sürede size tedavi başlanmalı ve fırsat buldukça da bol bol güneşten yararlanmaya çalışın.D vitamini içeren besinler almayı da ihmat etmeyin. Bunların başlıcaları ise, somon, uskumru ve sardalya balıkları,
hırmızı et ve karaciğer, tavuk ciğeri, yumurtanın sarısı, süt ve süt ürünleridir.
 Ayrıca bazı farklı tahlillerinizde de sorun var. Örneğin folik asit değeriniz de düşük. Folik asit yani folat 2.83 çıkmış. Bu yönde de tedavi almalısınız ayrıca folat yeşil yapraklı bitkilerde, ıspanak ve marul gibi bol bulunur.
Ayrıca serum demiri, eritrosit (rbc) ve RDW değerleriniz yüksek çıkmış. Buna ilace olarak da ORTALAMA ERITROSIT HACMİ (MCV), - ORTALAMA ERITROSIT HEMOGLOBİN KONS.(MCHC) ve  ORTALAMA ERITROSIT HEMOGLOBINI (MCH) değerleriniz de düşük çıkmış.  Bunlar normal değil. Kan ile ilgili bir hastalığınız olabilir. Bu yönde de bir hematoloji uzmanına bşvurmanızda yarar var.  Bunlara yönelik ilave tahliller isteyebilir ve sizi muayene edebilir.

Geçmiş olsun diliyoruz, sağlıcakla kalınız.