ESR (eritrosit sedimentasyon hızı) 29 ve ALT testi 94 çıktı.ALT yüksekliği neden olur ?

Yaptırdığım kan tahlilinde eritrosit sedimentasyon hızı (ESR) <20 olması gerekirken 29, alanin aminotranferaz (ALT) 7-35 arası olması gerekirken 94 çıktı. bunun nedeni ne olabilir?  Hamilelikle ilgili bir bağlantısı olabilir mi?

Tahlil.com Cevabı :  ESR yani sedimentasyon  yüksekliğiniz çok anlamlı değil ancak  ALT yüksekliği araştırılmalı.Karaciğer çalışmasını gösteren bir testdir.Bazı ilaçlarda bu testi yükseltebilmektedir.Karaciğer yağlanması da olabilir.Doktorunuz gerek görürse ultrason da çektirebilir.