Kızımın PLT (trombosit) değerinin yüksek olması beni rahatsız etti.

Kızım 7,5 yaşında . bulantı için doktora gitmiştik.Tahlilleri yüksek çıktı. özellikle plt değerinin yüksek olması rahatsız etti. tahlil değerlerinin neden kaynakladığını açıklarsanız sevinirim.mchc 30,1,plt 478,pdw 9,0,lym%15,4mon%20,1,mon 1,5

Tahlil.com Cevabı : İçiniz rahat olsun kızınızın PLT değeri,kızınızın yaşı da göz önüne alındığında normal sınırlarda.Sitemizde plt yani trombosit değerinin yaş gruplarına göre normal değerlerini bulabilirsiniz.Aşağıda ilgili linki bulacaksınız.Maalesef özellikle kan sayımı testlerinin normal değerleri bir çok hastanede yetişkin yaş grubuna göre belirtiliyor.Çocuklardan da bu tahlillerin istenebildiği neredeyse düşünülmüyor.Oysa tahlil raporlarında belirtilen normal değerlerin çocuklar için geçerli olmadığına dair bir not olması sizleri gereksiz yere endişelendirmeyecek.Diğer testlerinde de kayda değer bir sorun olduğunu düşünmüyorum.Trombosit(PLT) Normal Değerleri